Ambasador Tchaj-wanu na návštěvě u nás na gymnáziu

Naše gymnázium navštívil Dr. Guor Rurng Shieh, pro přátele jednoduše Johnny, ambasador Tchaj-wanu, který nám před 16 lety pomohl odstartovat studentské výměny. Právě díky němu spolupracujeme se střední školou Kaohsiung Municipal Jhong-Jheng Senior High School, která má okolo tří tisíc žáků a sídlí ve druhém největším městě na ostrově, v Kaoshiungu.

První studenti vycestovali na tuto partnerskou školu v roce 2009 a od té doby Tchaj-wan navštívilo 61 našich žáků a 6 učitelů. K nám, do Litomyšle, za stejnou dobu přicestovalo recipročně 60 studentů a 8 učitelů. Tchajwanští studenti byli vždy ubytováni v litomyšlských rodinách a poznávali krásy našeho města, naši kulturu a také se účastnili anglicky vedené výuky na gymnáziu. Naši studenti naopak mohli zažít studium v tchajwanské škole a nahlédnou do života místních obyvatel. Snad každého z nich překvapil systém, kdy tamní studenti denně přijíždějí do školy už kolem sedmé hodiny ranní a odcházejí až v pět hodin odpoledne. Často zůstávají ve škole ještě déle a účastní se mimoškolních aktivit, jako je hra na nástroje, tréninky bojového umění apod. Většina studentů dále pokračuje ve studiu ve večerních školách, kde se zdokonalují v látce, aby byli co nejlépe připraveni na přijímací zkoušky na univerzity. A po návratu domů pozdě večer ještě vypracovávají domácí úlohy a učí se, protože každý den píšou testy z anglického jazyka, matematiky a rodného jazyka.

Dnešní návštěva na gymnáziu byla ještě slavnostnější než obvykle, protože spolu s organizátorem studentských výměn dr. Shieh školu navštívila i tchajwanská hudební skupina, která v Česku momentálně koncertuje. New San-geu-tai Band zahrál pro naše studenty čtyři národní písně a ještě podpořil zájem, zvědavost a očekávání studentů, kteří se už těší, že v říjnu poletí na výměnný pobyt právě na exotický Tchaj-wan.