Tchajwanci po letech zpět na gymnáziu

Po dlouhých 5 letech se k nám letos konečně mohla vypravit vzácná návštěva z naší partnerské školy na Tchaj-wanu. Dorazilo deset studentů a jejich učitel angličtiny. Žáci byli ubytováni v rodinách našich studentů, kteří již na podzim vyrazili do exotického Kao-siungu. Všichni již tedy byli v podstatě staří známí, což činilo shledání o to milejší.

Našim tchajwanským partnerům jsme nejprve ukázali školu a naše krásné město, obé velmi odlišné od jejich poměrů – jejich škola je co do počtu žáků 3x větší než naše gymnázium a Kao-siung má téměř 3 miliony obyvatel. I výuka, do níž jsme naše hosty zapojili, probíhá dost jinak. Nejvíce se jim líbily hodiny angličtiny v malých skupinách, kde mají žáci prostor mluvit, nezalekli se však ani přírodovědných předmětů, tělocviku nebo výtvarné výchovy.

Samozřejmě jsme hostům ukázali i další zajímavá místa naší vlasti. Rozhodně největší výzvou byl pěší výlet do Toulovcových maštalí, neboť pěší turistika je na Tchaj-wanu spíše raritou než národním koníčkem. Za městským životem a kulturními památkami jsme potom zavítali do Olomouce a Prahy, kde na nás dýchla historie mnoha staletí, a my si mohli vychutnat jejich genia loci.

Snad se náš program žákům líbil a domů se vrátili obohaceni o nové zážitky, ale i poznatky. Také bych zde ráda poděkovala zapojeným studentům našeho gymnázia a jejich rodinám, že se o naše hosty vzorně starali a poskytli jim nejen přístřeší, ale i svůj volný čas, veškerou péči a vymýšleli pro ně program, aby se u nás cítili jako doma. Děkuji.