Předmětová komise francouzského jazyka

Základní informace

Francouzština se na našem gymnáziu vyučuje jako druhý cizí jazyk s tříhodinovou týdenní dotací. V čtyřleté formě studia se francouzský jazyk vyučuje ve všech ročnících, v osmileté formě studia se s výukou druhého cizího jazyka začíná od tercie. V posledních dvou ročnících před maturitou je studentům nabízen volitelný předmět Seminář z francouzského jazyka, který je zaměřen především na konverzaci a volí si ho především zájemci o maturitní zkoušku.

Výukové materiály se snažíme volit podle aktuálních potřeb. V současné době používáme učebnice Nouveau Quartier libre 1 a 2, pro konverzaci Parlons francais, aktuální poslechové materiály, francouzské písně i počítačové programy na procvičování gramatiky. Zájemci mohou využít malou knihovnu adaptované četby francouzských autorů.

Pro tento školní rok se nám podařilo získat do hodin francouzského jazyka rodilou mluvčí Harmony Ville, která přijela z francouzské Auvergne na roční stáž do Vysokého Mýta, kde má hodiny ve volnočasovém centru Mikádo. K nám do Litomyšle bude dojíždět na tři hodiny týdně.

Další aktivity

Konverzační soutěž

V lednu každého školního roku pořádáme pro pokročilejší studenty konverzační soutěž ve francouzském jazyce. Vítězové školního kola mohou pokračovat v kole krajském a celostátním.

Zahraniční exkurze

V květnu 2018 se mohou studenti zúčastnit exkurze do Francie. Tentokrát budou naším cílem zámky na Loiře.

Charity day

Již tradičně se studenti francouzštiny zapojují do akcí charitativního dne. Sborovnu promění ve francouzskou kavárnu Café Paris, kde si návštěvníci mohou dopřát nejen výbornou kávu, ale i crepes a jiné francouzské speciality.

Poslední články

Francie podruhé! Tentokráte ne na sever, ale na jih!

Francie podruhé! Tentokráte ne na sever, ale na jih!

Jelikož se nám bohužel nepodařilo naplnit autobus na francouzské zámky na Loiře, byl tento zájezd zrušen. Naštěstí se však vzápětí vynořila nová nabídka spojit síly s českotřebovským gymnáziem při odhalování krás jižní Francie, konkrétně regionů Provence a Languedoc. Navštívíme Avignon, Arles, Marseille, přírodní park Camargue a další úchvatné destinace. Detailní program je ke stažení v příloze.

Den otevřených dveří ve francouzském fotokoutku

Den otevřených dveří ve francouzském fotokoutku

V pátek 1. prosince 2017 naše gymnázium otevřelo své dveře všem, které zajímá, jak to u nás ve škole vypadá, co a jak se učí a proč je to vlastně u nás tak fajn. Ne, že by dveře francouzštiny byly jiné dny zavřené, ale na tento den francouzštinářská sekce připravila pro zájemce o studium různé aktivity, kvíz a fotokoutek.

Francouzsko-výtvarkářská exkurze pro sekundu

Francouzsko-výtvarkářská exkurze pro sekundu

O tom, že výtvarné umění a Francie k sobě neodmyslitelně patří, není pochyb. Proto jsme se se sekundou vydali do předvánoční Prahy, abychom navštívili jednu z pražských dominant, Petřínskou rozhlednu. O té jistojistě všichni víme, že je považována za „malou sestru Eiffelovky“, jež se nachází v Paříži. Počasí nám přálo, díky slunečnému počasí bylo možné prohlédnout si téměř celé město z ptačí perspektivy.

Další články

 • Rodilá mluvčí u nás na gymnáziu (Aneta Stuchlá, 15. září 2017)
 • Pétanque (Jarmila Vopátková, 7. října 2016)
 • Pétanque (Jarmila Vopátková, 26. září 2015)
 • Turnaj v Pétanque (Jarmila Vopátková, 25. června 2014)
 • Všelicos po francouzku aneb dopoledne frankofonie (Ludmila Marešová Kesselgruberová, Ph.D., 3. května 2013)
 • Výměnný pobyt studentů francouzštiny v Lycée Galilée ve Francii (Jarmila Vopátková, 29. září 2011)
 • Francouzští studenti na Gymnáziu A. Jiráska v Litomyšli (Jarmila Vopátková, 19. dubna 2011)
 •  
   
   
  Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
  Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum