Předmětová komise francouzského jazyka

Základní informace

Francouzština se na našem gymnáziu vyučuje jako druhý cizí jazyk s tříhodinovou týdenní dotací. V čtyřleté formě studia se francouzský jazyk vyučuje ve všech ročnících, v osmileté formě studia se s výukou druhého cizího jazyka začíná od tercie. V posledních dvou ročnících před maturitou je studentům nabízen volitelný předmět Seminář z francouzského jazyka, který je zaměřen především na konverzaci a volí si ho především zájemci o maturitní zkoušku.

Výukové materiály se snažíme volit podle aktuálních potřeb. V současné době používáme učebnice Nouveau Quartier libre 1 a 2, pro konverzaci Parlons francais, aktuální poslechové materiály, francouzské písně i počítačové programy na procvičování gramatiky. Zájemci mohou využít malou knihovnu adaptované četby francouzských autorů.

Pro tento školní rok se nám podařilo získat do hodin francouzského jazyka rodilou mluvčí Harmony Ville, která přijela z francouzské Auvergne na roční stáž do Vysokého Mýta, kde má hodiny ve volnočasovém centru Mikádo. K nám do Litomyšle bude dojíždět na tři hodiny týdně.

Další aktivity

Konverzační soutěž

V lednu každého školního roku pořádáme pro pokročilejší studenty konverzační soutěž ve francouzském jazyce. Vítězové školního kola mohou pokračovat v kole krajském a celostátním.

Zahraniční exkurze

V květnu 2018 se mohou studenti zúčastnit exkurze do Francie. Tentokrát budou naším cílem zámky na Loiře.

Charity day

Již tradičně se studenti francouzštiny zapojují do akcí charitativního dne. Sborovnu promění ve francouzskou kavárnu Café Paris, kde si návštěvníci mohou dopřát nejen výbornou kávu, ale i crepes a jiné francouzské speciality.

Poslední články

Rodilá mluvčí u nás na gymnáziu

Rodilá mluvčí u nás na gymnáziu

My francouzštináři jsme velice rádi, že se nám podařilo pro tento školní rok získat do hodin francouzského jazyka snad tu nejlepší „didaktickou pomůcku“, a tou je naše rodilá mluvčí Harmony Ville. Harmony přijela do České republiky z francouzské Auvergne na roční stáž do Vysokého Mýta, kde má hodiny ve volnočasovém centru Mikádo. Její program však naštěstí umožňuje jezdit k nám do Litomyšle na tři hodiny týdně, a tak se budeme snažit ji zapojovat spravedlivě do všech pokročilejších skupin francouzštiny. Naši žáci tedy budou mít tu nejlepší příležitost nejen konverzovat, ale i zjistit o Francii vše, co chtěli vědět (ale báli se zeptat)…

Pétanque

Pétanque

Pro někoho znamená září trochu utrpení, pro někoho novou kapitolu života, pro někoho konec léta a pro nás, studenty septimy, náš milovaný, každoročně pořádaný Pétanque!

Pétanque

Pétanque

Hm, tak zas nic. Vrhači koulí z nás asi nebudou, to ale nic nemění na tom, že v Pétanque gympláci válí!

Sextáni se letos rozhodli vzít si organizaci turnaje v Pétanque na triko a účast byla nad všechna naše očekávání. Zahrát si přišlo 12 týmů, vždy po třech soutěžících z vyššího i nižšího gymplu. To ale není všechno, fandit přišli ještě další studenti z francouzského semináře a pár prváků. No a tak se tak nějak stalo, že se nás na Webley sešlo 73 pozitivně naladěných lidí, kteří chtějí svůj volný čas trávit ve francouzském stylu. Gratulace patří holkám z kvarty, jejichž tým „Pinky Pie“ zabodoval a obsadil 1. místo.

Další články

 • Turnaj v Pétanque (Jarmila Vopátková, 25. června 2014)
 • Všelicos po francouzku aneb dopoledne frankofonie (Ludmila Marešová Kesselgruberová, Ph.D., 3. května 2013)
 • Výměnný pobyt studentů francouzštiny v Lycée Galilée ve Francii (Jarmila Vopátková, 29. září 2011)
 • Francouzští studenti na Gymnáziu A. Jiráska v Litomyšli (Jarmila Vopátková, 19. dubna 2011)
 • Turnaj v pétanque 2010 (Jarmila Vopátková, 21. června 2010)
 • Týden frankofonie na našem gymnáziu (Jarmila Vopátková, 21. června 2010)
 • Poznávací zájezd do Paříže a Versailles (Jarmila Vopátková, 8. října 2009)
 •  
   
   
  Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
  Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum