Předmětová komise francouzského jazyka

Základní informace

Francouzština se na našem gymnáziu vyučuje jako druhý cizí jazyk s tříhodinovou týdenní dotací. V čtyřleté formě studia se francouzský jazyk vyučuje ve všech ročnících, v osmileté formě studia se s výukou druhého cizího jazyka začíná od tercie. V posledních dvou ročnících před maturitou je studentům nabízen volitelný předmět Seminář z francouzského jazyka, který je zaměřen především na konverzaci a volí si ho především zájemci o maturitní zkoušku.

Výukové materiály se snažíme volit podle aktuálních potřeb. V současné době používáme učebnice Nouveau Quartier libre 1 a 2, pro konverzaci Parlons francais, aktuální poslechové materiály, francouzské písně i počítačové programy na procvičování gramatiky. Zájemci mohou využít malou knihovnu adaptované četby francouzských autorů.

Pro tento školní rok se nám podařilo získat do hodin francouzského jazyka rodilou mluvčí Harmony Ville, která přijela z francouzské Auvergne na roční stáž do Vysokého Mýta, kde má hodiny ve volnočasovém centru Mikádo. K nám do Litomyšle bude dojíždět na tři hodiny týdně.

Další aktivity

Konverzační soutěž

V lednu každého školního roku pořádáme pro pokročilejší studenty konverzační soutěž ve francouzském jazyce. Vítězové školního kola mohou pokračovat v kole krajském a celostátním.

Zahraniční exkurze

V květnu 2018 se mohou studenti zúčastnit exkurze do Francie. Tentokrát budou naším cílem zámky na Loiře.

Charity day

Již tradičně se studenti francouzštiny zapojují do akcí charitativního dne. Sborovnu promění ve francouzskou kavárnu Café Paris, kde si návštěvníci mohou dopřát nejen výbornou kávu, ale i crepes a jiné francouzské speciality.

Poslední články

Výměnný pobyt studentskýma očima

Výměnný pobyt studentskýma očima

Na sklonku letošního jara nám bylo oznámeno pokračování v tradici výměnných pobytů na gymnáziu nabídkou výměny se studenty z francouzského Lycée de la Borde Basse v Castres. Do projektu se nás zapsalo přes 30 a během léta jsme se na dálku seznámili se svými výměnnými partnery. Pak už to do 5. října uplynulo jako voda.

Poděkování

Poděkování

V předchozím článku jste si mohli přečíst o výměnném pobytu studentů na našem gymnáziu. Nemýlím-li se, takto velkou výměnu naše škola ještě nezažila, a proto příprava programu pro třicet hostí byla obrovskou výzvou pro naši skromnou francouzštinářskou sekci. Na tomto místě bych tedy ráda poděkovala všem, bez nichž by se tuto výměnu nepodařilo zrealizovat tak úspěšně a nejspíš vlastně vůbec ne.

Výměnný pobyt s Lycée de La Borde Basse Castres

Výměnný pobyt s Lycée de La Borde Basse Castres

Minulý týden měla naše škola tu čest hostit vzácnou návštěvu z jihofrancouzského města Castres. V pátek 5. října nám na nádraží do České Třebové dorazilo 28 studentů, doprovázených dvěma učitelkami. Tento třicetihlavý dav si naprosto vzorně rozebrali naši studenti francouzštiny se svými rodiči. Vzorně se jim věnovali celý víkend, připravili pro ně program, výlety a ukázali jim okolí.

Další články

 • Francie podruhé! Tentokráte ne na sever, ale na jih! (Aneta Stuchlá, 29. dubna 2018)
 • Den otevřených dveří ve francouzském fotokoutku (Aneta Stuchlá, 20. prosince 2017)
 • Francouzsko-výtvarkářská exkurze pro sekundu (Tereza Adolfová, 27. listopadu 2017)
 • Rodilá mluvčí u nás na gymnáziu (Aneta Stuchlá, 15. září 2017)
 • Pétanque (Jarmila Vopátková, 7. října 2016)
 • Pétanque (Jarmila Vopátková, 26. září 2015)
 • Turnaj v Pétanque (Jarmila Vopátková, 25. června 2014)
 •  
   
   
  Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
  Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum