Předmětová komise společenských věd

Základní informace

Základy společenských věd a občanská výchova jsou tradiční předměty, které jsou vyučovány na Gymnáziu A. Jiráska, Litomyšl dlouhodobě s cílem dát žákům nejdůležitější informace z oborů, které je budou provázet životem. Na nižším gymnáziu je výuka občanské výchovy zaměřena především na občanský základ, ale také se žáci seznamují se základními informacemi důležitých vědních oborů, jako je ekonomie, právo, státověda a další. Společenské vědy na vyšším gymnáziu jsou obsahově velmi pestré, v každém ročníku je vyučován jiný obor. V 1. ročníku psychologie, ve 2. ročníku sociologie, ve 3. ročníku právo a ve 4. ročníku pak filozofie, ekonomie a politologie. V posledních dvou ročnících ještě mohou zájemci vybrat do obsahu svého studia společenskovědní seminář či finanční gramotnost. Cílem učitelů i žáků je hlavně příprava k maturitě a na přijímací řízení na vysoké školy, důležité však také je praktické využití informací v životě.

Kromě klasické výuky je žákům nabídnuta šance zapojit se do různých soutěží a aktivit, které jsou podporou a rozšířením studia. Na nižším gymnáziu se velmi oblíbenou stala soutěž Právo pro každý den, která je určena pro žáky tercie a kvarty. Kromě této soutěže si mohou žáci změřit síly i v soutěžích, které jim do hodin připravují vyučující. Na vyšším gymnáziu je nabídka velmi bohatá, soutěže i společenskovědní klání s tématikou z různých oborů nabízí nejen naše škola, ale také město, kraj i například Parlament ČR. Žáci se účastní exkurzí, které je zavedou do sociálních ústavů, k okresnímu či krajskému soudu, do České národní banky nebo do Parlamentu ČR, nárazově se naskytne možnost navštívit některou z institucí EU. Od 2. ročníku se žáci připravují na vypracování ročníkové, seminární práce, s kterou se mohou účastnit SOČ. Tato soutěž mnohým může otevřít i cestu na VŠ, ale to za předpokladu úspěchu především v národním kole soutěže. Naše škola má v SOČ mnoho úspěchů, kterými se mohou chlubit právě i žáci zaměření na společenskovědní obory.

Poslední články

Maraton psaní dopisů 2017

Maraton psaní dopisů 2017

Přijďte 14. 12. 2017 od 9.00 do 16.00 hod podpořit septimu a pomozte jim sepsat co nejvíce dopisů.

Summit

Summit

Učit se v sobotu a vstávat brzy? Šílenost. Aspoň tak se to může ostatním jevit. Ale já a moji dva spolužáci jsme se shodli na tom, že šílenost někdy nemusí být na škodu, a vydali jsme se na 1. přípravné setkání Pražského studentského summitu 2017. S obrovskou nervozitou a vědomím, že nás čeká něco neobvyklého, jsme se v sobotu 11. listopadu vydali plnit nelehký úkol – zastupovat Itálii v OSN v jednotlivých jednacích orgánech. Bára se vydala vstříc číslům do ECOSOC a Pavel se ujal UNESCO. A já? Já jsem se strachem zkusila zkombinovat své humanitní a přírodovědné znalosti v UNEA.

Olympiáda lidských práv

Olympiáda lidských práv

Ve čtvrtek 19. 10. 2017 počítačovou učebnu zaplnili zájemci o účast ve školním kole Olympiády lidských práv. Již třetím rokem se v menším či větším počtu zapojujeme do této prestižní soutěže v oblasti prosazování lidských práv. Školní kolo probíhá elektronickou formou a zjišťuje přehled studentů v teoretických znalostech lidskoprávní problematiky. V druhé části mají studenti formou eseje vyjádřit svůj pohled na aktuální problematiku (multikulturalismus, lidská práva versus ekonomické zájmy). Nechme se překvapit, kolik ze 23 studentů postoupí do finálového kola v reprezentačních prostorách Magistrátu hlavního města Prahy. Zde je kromě soutěžního programu připraven i doprovodný program s workshopy a přednáškami na dané téma.

Další články

 • Olympiáda lidských práv 19. 10. 2017 (Šárka Chalupníková, 10. října 2017)
 • Studentské volby 2017 - Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl (Ivana Hynková, 5. října 2017)
 • Oktáva na exkurzi v Praze: Senát ČR + Česká národní banka (Šárka Chalupníková, 2. října 2017)
 • Když vám kniha vypráví (Šárka Chalupníková, 29. června 2017)
 • Jeden svět na školách (Šárka Chalupníková, 25. června 2017)
 • Europoslanec na gymnáziu (Šárka Chalupníková, 25. června 2017)
 • Maraton psaní dopisů na GAJ (Šárka Chalupníková, 12. prosince 2016)
 •  
   
   
  Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
  Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum