Předmětová komise tělesné výchovy

Základní informace

Tělesnou výchovu vyučujeme ve všech ročnících jako samostatný předmět s dvouhodinovou dotací. Předmětovou komisi tělesné výchovy na naší škole tvoří aprobovaní vyučující. Hlavní činností tělovýchovné komise je naplňování osnov a školního vzdělávacího programu. Protože tělesná výchova přesahuje i do „všedních“ situací našeho života, snaží se vyučující tělesné výchovy nejen naplňovat ŠVP a povinné složky výuky, ale vést studenty i k péči o své zdraví (prevence nemocí) a k zdravému životnímu stylu. Všechny žáky bez ohledu na individuální dispozice vedeme k tomu, aby zažili radost z pohybu a hry a tím získali pokud možno trvalý kladný vztah ke sportu nebo jiné, jim přiměřené, podobě fyzické aktivity.

Studenti si v tělesné výchově osvojují dovednosti a návyky, které jim dávají možnosti kultivovat vlastní osobnost a zodpovědně pečovat o své tělo. Zaměřuje se zejména na regeneraci a kompenzaci jednostranné zátěže sedavého způsobu života i pobytu ve škole, na rozvoj pohybových dovedností a kultivaci pohybu, na prožitek radosti z pohybu.

Stejně tak umožňujme setkání s méně obvyklými sportovními aktivitami (bowling, spinning, fitbox, bosu, squash, snowboard i základy první pomoci v praxi) a nabízíme možnosti jejich využití ve volném čase. Nedílnou součástí výchovně-vzdělávací práce vyučujících tělesné výchovy je realizace lyžařských kurzů, letních (sportovně-turistických) kurzů se zaměřením na pohyb a pobyt v přírodě a pořádání turnajů.

Lyžařské kurzy – žáci nižšího gymnázia (sekunda) a studenti vyššího gymnázia (1. ročník a kvinta) se každoročně účastní lyžařského výcvikového kurzu. Kurzy probíhají v různých lokalitách, v posledních letech odjížděli žáci nižšího gymnázia lyžovat do Čenkovic, 1. ročníky a kvintáni na Dolní Moravu.

Sportovně turistický kurz – v červnu studenti 3. ročníku a septimy vyráží na kolech do Mladočova, kde prožijí týden se sportovními aktivitami. Kromě cykloturistiky (celodenní výlet, časovka do vrchu) je čeká střelba ze vzduchovky, získávají dovednosti k pobytu a orientaci v přírodě, které si posléze mohou ověřit v orientačním závodě.  Věnují se lanovým aktivitám, tradičním i netradičním sportovním hrám (laccros, kubb) a dalším sportovně pohybovým aktivitám (lukostřelba). Zpestřením bývá závod v biatlonu, boj o hrad a vejcomet.

Sportovní kroužek – během celého školního roku nabízíme studentům sportovní vyžití i v době mimoškolní. Zájemci mají možnost zdokonalit se v pohybových dovednostech známých sportovních odvětví a zkusit si i sporty netradiční (střelba ze vzduchovky, lacross a různé variace sportů).

Sazka Olympijský víceboj – již třetím rokem jsme zapojeni do sportovního projektu SOV. Projekt se týká základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Žáci během celého školního roku plní osm disciplín, které jsou vybrány tak, aby pokryly všech 8 klíčových pohybových schopností dětí (rychlost, ohebnost, vytrvalost, síla, hbitost, rovnováha, silová vytrvalost, výbušnost). Hlavním cílem je zapojit do tělovýchovných aktivit co nejvíce žáků a motivovat je k tomu, aby sportovali i ve volném čase. Výstupem jejich snažení je sportovní vysvědčení na konci června. Zde mohou vidět, jaké jsou jejich silné stránky, a dostanou tipy, jak se zlepšit v disciplínách ostatních. Odměnou (kromě dobrého pocitu z pohybu) pro žáky i školu může být návštěva olympijské hlídky (patroni projektu z řad našich předních sportovců) nebo nové sportovní vybavení pro školu.

AŠSK – Asociace školních sportovních klubů je největší sportovní sdružení pro děti a mládež, které každoročně připravuje sportovní a tělovýchovné soutěže pro žáky ZŠ a studenty SŠ. Při naší škole pracuje sportovní klub VIKTOR, který je členem AŠSK. Členství v AŠSK nám přináší možnost zúčastnit se sportovních soutěží pořádaných AŠSK, zvýhodněné startovné na těchto akcích, možnost školení pro pedagogické pracovníky v oblasti tělesné výchovy a sportu.

Pod záštitou AŠSK se účastníme především turnajů ve volejbale, florbalu, basketbalu a atletice v kategorii dívek a chlapců, sportovců ZŠ i SŠ. A ve všech býváme úspěšní. Ve školním roce 2016/2017 děvčata postoupila do krajského kola ve volejbale. Florbaloví hráči (studenti vyššího gymnázia) a basketbalisté (žáci nižšího gymnázia) ve svých sportech a kategoriích vyhráli krajské kolo a dostali se mezi posledních 16 týmů. V republikové kvalifikaci bojovali o postup mezi 5 týmů v ČR.

Další soutěže a závody, kterých se účastníme (mimo rámec AŠSK):

Plavecká soutěž měst - studenti naší školy pravidelně svými výkony podporují město Litomyšl v této prestižní soutěži. I díky našim plavcům se Litomyšli podařilo posunout se v kategorii měst do 20 tisíc ze 4. místa v roce 2015 na místo 2 (v roce 2017).

CORNY Středoškolský atletický pohár - každoroční atletické utkání družstev pořádané Českým atletickým svazem, opět s naší účastí v kategorii dívek a chlapců.

Plavecká školní liga – plavecké štafety družstev na 4x50m, kterých se studenti našeho gymnázia (prima – kvarta) zúčastnili. Závody probíhají na podzim a na jaře a nejlepší týmy postupují do SUPERFINÁLE.

Středoškolská futsalová liga – poprvé jsme se zapojili do této soutěže ve školním roce 2016/2017 a poměřili jsme své výkony se soupeři ve dvou kolech.

Pohár českého florbalu středních škol - soutěž studentů 1. a 2. ročníků v této populární hře (2015/2016  děvčata účast v krajském kole, chlapci republiková kvalifikace).

OVOV – Odznak všestrannosti olympijských vítězů je další atletickou soutěží, ve které opakovaně bodujeme. Jedná se o sportovní desetiboj pro žáky nižšího gymnázia.

Sportovně turistická exkurze do Slovinska – začátkem června 2017 vyrazil autobus plný studentů směr Bovec (Julské Alpy, Triglavský národní park). Cílem byla lehká turistika v krásné krajině, ale hlavně adrenalinové sporty – raft a canyoning. V pořádání těchto exkurzí budeme i v dalších letech pokračovat.

Plavání pro studenty nižšího gymnázia – vítězství v litomyšlské oblasti Plavecké školní ligy nám, kromě báječného pocitu z předvedených výkonů, přináší další bonusy, např. 3 hodiny v bazénu ZDARMA pro všechny studenty naší školy. Čas v bazénu užíváme naplno - štafetou tříd a soutěží o nejrychlejšího jezdce na tobogánu. A samozřejmě spoustou zábavy ve vodě i pod vodou.

Zlatá tretra Ostrava – tradiční výjezd autobusu na konci školního roku do Ostravy za atletickými výkony světové úrovně. Tradiční jsou i „naše“ místa na tribuně vítkovického stadionu na konci cílové rovinky. Fandíme a tleskáme sportovním soubojům a kvalitním výsledkům.

O Pohár rektora Univerzity obrany - dva tříčlenné týmy z naší školy se pravidelně účastní soutěže pořádané Univerzitou obrany v Brně. Tato branně-vědomostní soutěž (např. reálie z Británie a Irska v anglickém jazyce, hod granátem na cíl, střelba ze vzduchovky) se pravidelně koná v měsíci září a naši žáci jsou již tradičně jejími účastníky.

Poslední články

Zlatá tretra

Zlatá tretra

Ve středu 13. června jsme vyjeli na Zlatou tretru do Ostravy. Tentokráte byla účast poloviční než v minulých letech, protože chybělo hlavní lákadlo - známý rychloběžec Usain Bolt. Přesto ale byl výlet jedinečný a my, účastníci, jsme si ho užili. Nejenže jsme viděli známé sportovce, jako třeba sprintera Masláka, zvaného Máslo, i Kima Collinse, nizozemskou atletku Schippers a oštěpařku Ogrodníkovou, ale také jsme se stali úspěšnými lovci podpisů a fotografií.

Do Moravské pro vítězství

Do Moravské pro vítězství

Je to zlato!!! Tým chlapců ve složení Jaroslav Jireček a František Šplíchal se ve čtvrtek 17. 5. probojoval v plážovém volejbale hned na první místo, a tak se mohou těšit na republikové finále, které se uskuteční v Praze v polovině června. Do soutěže jsme nasadili i tým dívek (Valentina Vacková a Vendula Jiskrová), ty si z areálu VSŠ a VOŠ MO v Moravské Třebové odvezly bronzové medaile.

Odznak všestrannosti olympijských vítězů

Odznak všestrannosti olympijských vítězů

s českou rekordmankou, mistrní světa a olympijskou bronzovou vítězkou v trojskoku Šárkou Kašpárkovou, která je patronkou a spolupořadatelkou soutěže, a s jejím manželem Michalem Pogánym. Ale i s Alešem Matouškem, mezi dětmi velmi populárním dýdžejem, který si během sportovního dopoledne dokázal získat srdce všech komentováním, roztleskáním a rozprouděním nálady, ale také podporu při absolvování běhu na 1000 m mnoha mladých sportovců…

Další články

 • Mokré superfinále aneb plavecká školní liga potřetí (Petra Hanusová, 16. května 2018)
 • ZLATÁ TRETRA 2018 (Šárka Chalupníková, 11. května 2018)
 • Sportovně-turistický kurz – základní informace a materiály ke stažení (Petr Hanus, 29. dubna 2018)
 • Odznak všestrannosti olympijských vítězů (Petra Hanusová, 24. dubna 2018)
 • Bílí hadi jsou borci!! (Šárka Chalupníková, 16. dubna 2018)
 • Stříbrní ve všech kategoriích (Petra Hanusová, 6. dubna 2018)
 • Lyžařský kurz 5.P + 1.A (Karel Štarman, 25. února 2018)
 •  
   
   
  Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
  Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum