Výchovně vzdělávací projekt realizovaný na Gymnáziu Aloise Jiráska v Litomyšli a zaměřený na poznání židovského náboženství, kultury, historie, dále i holocaustu, a to jak obecně, tak také s přihlídnutím k osudům židovské minority na Litomyšlsku.
Časové vymezení: školní léta 2007/08 - 2008/09 (dva školní roky)
Projekt jde napříč předměty: dějepis, dějepisný seminář, společenskovědní seminář, literatura, hudební výchova, výtvarná výchova
Výstupem z této řízené víceméně samostatné práce (založené zejména na kompilaci, tedy práci s literaturou) jsou
Výchovně vzdělávací cíle programu:
24. 11. 2008 (při příležitosti 67. výročí prvního transportu do Terezína, a tedy počátku holocaustu českých Židů) se na naší škole uskutečnil mimořádný den, který byl věnovaný setkání studentů s židovskou kulturou, náboženstvím, historií i současností. V rámci tohoto dne, kterého se jako hosté zúčastnily i paní L.Chládková z Památníku Terezín a slečna M.Ludvíková z pražského Židovského muzea, proběhly prezentace studentských prací na výše uvedená dílčí témata - tedy prezentace projektu Pod hvězdou Davidovou (vedoucí L. M. Kesselgruberová). Velice se vydařila, studentky si počínaly téměř profesionálně.
Druhým bodem bohatého programu byla beseda se známým spisovatelem Ivanem Klímou, který prožil asi tři roky v Terezíně. Spisovatel, který dnes patří k našim nejpřekládanějším, přečetl jednu ze svých povídek, která tematicky čerpá z terezínské látky, a potom odpovídal na dotazy z publika. Beseda byla skutečně živá, na mnoho otázek se z časových důvodů vůbec nedostalo. Ivan Klíma se stal i hostem odpoledního programu.
Po obědě pak den pokračoval literárně hudebním pásmem, které p. prof. I. Pulgretová sestavila z ukázek židovské tvorby. V programu účinkovali studenti 1., 2. ročníku, kvinty a sexty a vedli si výtečně. Následovala ještě další studentskou prezentací z už vzpomenutého projektu a konečně slavnostní odpoledne uzavřela vernisáž výstavy zejména výtvarných prací studentů na téma židovství. Tuto část programu připravila p. prof. Jitka Hendrychová, a to s velkou výtvarnou invencí. Výsledky soutěže o nejpůsobivější práci vyhlásila paní Ludmila Chládková. Úplným závěrem bylo možné ochutnat židovské moučníky a užít si výstavy.
Den židovské kultury lze považovat za vydařenou akci.