Soutěže a olympiády

Krajské kolo Chemické olympiády kategorie A

V sobotu 9. 12. 2017 proběhlo v Pardubicích krajské kolo Chemické olympiády kategorie A. Zúčastnilo se jej 11 odvážlivců a mezi nimi i naši 2 studenti - Jakub Sadílek (8.P) a Jan Vaňous (7.P). Hlavním tématem jejich snažení byla kyselina acetylsalicylová. Jejich pocity po soutěži byly velmi pestré, velmi silné a rozporuplné. Výsledky jsou však konkrétnější. Jakub obsadil krásné 3. místo a Honza 9. pozici. Pro každého z nich to přináší jistá pozitiva. Kuba je tímto přijat bez přijímacích zkoušek na 3. lékařskou fakultu do Prahy, Honza jako jeden z nejmladších účastníků sesbíral cenné zkušenosti do posledního ročníku studia chemie.

Basketbalová Moravská Třebová

Moravské Třebové připadá každoročně pořádání okresního kola košíkové chlapců a dívek. Na cestu v úterý 21. 11. 2017 jsme tentokrát vyrazili s dvěma týmy. Děvčata si postup vybojovala v utkání se SPgŠ Litomyšl. Pánové postoupili bezpracně, v Litomyšli se soupeř nenašel.

Oblastní kolo ve florbalu

V pátek 24. 11. 2017 se vybraní žáci tercie a kvarty zúčastnili soutěže ve florbalu. Florbalové utkání se tak jako předešlý týden konalo v Městské sportovní hale v Litomyšli. Hrálo se o Pohár Modré školy.

O Pohár Modré školy

V úterý 14. 11. 2017 se opět po roce konalo oblastní kolo ve florbale.

Oblastní kolo PIšQworek 2017/18 ve Svitavách

Ve čtvrtek 9. listopadu se dva týmy složené ze žáků tercie, kvarty, sexty a septimy našeho gymnázia utkaly v piškvorkách na oblastním turnaji ve Svitavách. Zde bojovaly spolu s dalšími jedenácti týmy z různých okolních škol. Náš mladší tým se dostal do semifinále, starší obsadil 1. místo, v tomto složení poprvé (dříve pod vedením absolventa Dominika Kováře). Postoupil tak společně s týmem oktávy svitavského gymnázia do krajského kola, které se bude konat v 27. 11. v Pardubicích. Organizace turnaje byla celkem na úrovni, jak už bývá zvykem, a tímto bych chtěl poděkovat studentům, kteří pro nás oblastní turnaj uspořádali.

Chemičtí mágové čarovali

V pondělí 6. 11. 2017 proběhlo v laboratoři gymnázia školní kolo chemické olympiády kategorie A. Zúčastnili se ho 2 studenti: Jakub Sadílek (oktáva) a Jan Vaňous (septima). Celý den se zde vařilo (chemikálie), peklo a smažilo (spíše hoši). Nakonec se jim podařilo vyčarovat velmi slušné výsledky. Jakub s počtem 156.25 bodů a Honza s počtem 119 bodů se stali úspěšnými řešiteli této nejvyšší a logicky nejtěžší středoškolské kategorie. Nominovali se do krajského kola, které proběhne 9. prosince v Pardubicích. Na tomto místě obvykle blahopřeji k dosaženým výsledkům, tentokrát je chci pochválit za velkou odvahu.

Plavecká školní liga

V úterý 31. 10. 2017 reprezentovali vybraní žáci primy, sekundy, tercie a kvarty naši školu v plaveckých štafetách.

Olympiáda lidských práv

Ve čtvrtek 19. 10. 2017 počítačovou učebnu zaplnili zájemci o účast ve školním kole Olympiády lidských práv. Již třetím rokem se v menším či větším počtu zapojujeme do této prestižní soutěže v oblasti prosazování lidských práv. Školní kolo probíhá elektronickou formou a zjišťuje přehled studentů v teoretických znalostech lidskoprávní problematiky. V druhé části mají studenti formou eseje vyjádřit svůj pohled na aktuální problematiku (multikulturalismus, lidská práva versus ekonomické zájmy). Nechme se překvapit, kolik ze 23 studentů postoupí do finálového kola v reprezentačních prostorách Magistrátu hlavního města Prahy. Zde je kromě soutěžního programu připraven i doprovodný program s workshopy a přednáškami na dané téma.

Plavecká soutěž měst 2017

Ve středu 4. 10. 2017 zamířilo 29 studentů naší školy pod vedením zkušeného plavce pana Kroužila do bazénu, aby se zapojilo do štafetového klání měst. V krytém bazénu v Litomyšli proběhl 26. ročník „Plavecké soutěže měst“. Město Litomyšl v loňském ročníku obsadilo třetí příčku, a tak ambice pro letošní ročník byly jasné…opět výš. I díky podpoře našeho gymnázia se to podařilo a Litomyšl obsadila druhé místo ve své kategorii.

2. místo pro Jindru Lněničku na mezinárodní vědeckotechnické soutěži v Číně

V minulém školním roce jsem se s projektem Kvantová provázanost zúčastnil Festivalu vědy a techniky. V celostátním kole jsem obdržel cenu Českého svazu vědeckotechnických společností a zároveň jsem byl vybrán, abych reprezentoval naši republiku na nejvyšší čínské středoškolské soutěži s mezinárodní účastí China Adolescents Science and Technology Innovation Contest (CASTIC) ve východočínském Hangzhou.