\n"); echo("\n\n"); ?> Gymnázium Aloise Jiráska v Litomyšli

Aktuality Kontakty Školní rok Školská rada Studentský parlament OPS Fotogalerie Dokumenty Mapa

 

 

AktualityAktuality

28. 6. 2008

Rozvrhy pro školní rok 2008/2009

Nové rozvrhy jsou umístěny zde.

 

Vyhlášení nejlepších studentů

29. 6. 2008

Vyhlášení nejlepších studentů

Školní rok 2007/2008 se nachýlil, a tak nezbývá než bilancovat. Ve čtvrtek 26. června se na našem gymnáziu slavilo. Situaci nám trochu zkomplikovalo nevyzpytatelné počasí, a tak bez elektřiny, ale o to radostněji jsme mohli vyhlásit nejlepší studenty jednotlivých tříd a studenta roku 2007/2008.

 

více   >>

Návštěva sídla Pardubického kraje

12. 6. 2008

Návštěva sídla Pardubického kraje

Studenti septimy a sedm studentek z III. ročníku našeho gymnázia byli dne 10. června na exkurzi v sídle Pardubického kraje. Studenty přivítal hejtman Pardubického kraje Ing. Ivo Toman a radní Pardubického kraje pro školství paní Marie Málková, kteří byli také po celou dobu exkurze jejich průvodci.

Hejtman a jeho náměstkyně se studenty navštívili sál Rady Pardubického kraje, pracovnu hejtmana a v jednacím sále zastupitelstva kraje studenty seznámili prostřednictvím prezentace s historii i současností kraje. Informovali je taktéž o fungování krajského úřadu, jeho kompetencích a organizační struktuře.

 

LOJZÍCI V BLUDIŠTI

12. 6. 2008

LOJZÍCI V BLUDIŠTI

Studenti tercie Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli se ve středu 28. května 2008 zúčastnili natáčení soutěžního pořadu České televize „Bludiště“.

V říjnu přihlásila terciánka Jana Vobejdová svou třídu do tohoto pořadu, v němž soutěžní družstva složená z 13 - 15 letých žáků soupeří nejen ve vědomostech, ale také v obratnosti, pohotovosti a smyslu pro humor.

Uplynulo několik měsíců a v polovině května přišla pozvánka do ostravského studia ČT. Následovaly hektické přípravy - natáčení videonahrávky (zvláštní poděkování panu Havelkovi!), v níž terciáni představili město Litomyšl, své gymnázium, a především soutěžní tým ve složení Iva Havelková, Viktorka Dostálová, Tomáš Hospůdka a Jirka Hašek, vymýšlení názvu družstva („Lojzíci“ – odvozeno od názvu školy), a také výběr pedagogického doprovodu, od nějž se rovněž očekává zapojení do soutěže.

Ve středu 28. května vše vypuklo. Cesta z Litomyšle do České Třebové, z České Třebové do Ostravy, naplněná obavami z neznámého soupeře. Tím byli žáci 8. ročníku ZŠ v Ostravě - Petřkovicích.

Naše družstvo, mohutně podporované pokřikem „Za Aloise, za Boženu, ať každého předeženu“, své soky porazilo. Přispěla k tomu i promyšlená taktika nehrajícího kapitána Vítka Večeře. Body přinesla svým úspěšným hodem do bludišťáka také paní profesorka Petra Jaklová. Vítězství završil Tomáš Hospůdka, který geniálně vyřešil finální otázku na základě jediné indicie. Řešením zadání „Poznejte populární hudební dvojici současnosti“ kupodivu nebylo duo Eva a Vašek, ale Markéta Irglová a Glen Hansard.

Všem, kteří nám drželi palce a fandili nám, děkujeme, a myslete na nás také 15. září při natáčení druhého kola!

Za realizační tým „Lojzíků“ třídní učitelka M. Dřímalová

 

Autoři robota

12. 6. 2008

Autoři robota „Jardy“ poletí do Nevady

Tým studentů litomyšlského gymnázia ve složení Petr Bubeníček, Jan Král a Marek Votroubek si zajistili v březnu postup do národního finále soutěže Věda a technika středoškolské mládeže.

Akce se konala ve dnech 5.5.-7.5. 2008 v prostorách Akademie věd ČR. Letošní XV. ročník byl jubilejní, účastnilo se jej 39 nejlepších projektů z celé ČR. Soutěž zahájil prof. RNDr. Václav Pačes a další významní akademikové. V silné konkurenci studenti obsadili 7. místo a navíc získali důvěru reprezentovat Česko na nejvýznamnější mezinárodní soutěži INTEL- ISEF v americké Nevadě. Spolu s nimi budou národní barvy obhajovat ještě Jan Justra a Alexander Slávik z brněnského gymnázia v Řečkovicích. Americká soutěž má mnoho aspektů, kvůli kterým stojí za to ji absolvovat. O mimořádná technická řešení a vědecké nápady mají zájem firmy, studentům jsou nabízena místa na fakultách, případně i stipendia. V neposlední řadě je to finanční obnos za velmi úspěšná řešení. Pro české studenty je zde ještě jeden přínos, musí intenzivně pracovat na své odborné angličtině. Tedy 9.5.-15.5. 2009 zlomte vaz!

 

6. 6. 2008

Oznámení

Dne 9. 6. 2008 se pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli nepřipojí k celostátní stávce pedagogů. V pondělí bude probíhat výuka dle rozvrhu.

 

Maturitní zkoušky

28. 5. 2008

Maturitní zkoušky

38. týden školního roku 2007/2008 byl pro naše gymnázium týdnem maturitním.

Od pondělí 19. května probíhaly ústní maturitní zkoušky studentů oktávy a 4. ročníku. Předsedkyněmi maturitních komisí byly jmenovány profesorky z gymnázií našich sousedních měst, a to Mgr. Dana Řehořová z Gymnázia v České Třebové a PaedDr. Hana Dytrtová z Gymnázia ve Vysokém Mýtě. Během těchto čtyř dnů předstoupilo před maturitní komisi 56 studentů a k naší velké radosti všichni opouštěli maturitní místnost s úsměvem na tváři a dalšími plány do budoucna. Maturity proběhly ve velmi klidné a příjemné atmosféře, která usnadnila všem zainteresovaným i obtížnější chvilky této zkoušky. S uspokojením jsme mohli ve čtvrtek odpoledne konstatovat, že studenti svoji zkoušku dospělosti zdárně vykonali.

 

22. 5. 2008

NEZTRATÍME SE?

Ve středu 28. května se studenti tercie a části sekundy vydají na cestu do Ostravy. Ve studiu České televize se zúčastní natáčení soutěžního pořadu „Bludiště“, který se na obrazovkách objevuje již od roku 1997. Dvě soupeřící družstva prokazují v různých disciplínách nejen své znalosti, ale také šikovnost, obratnost i smysl pro humor. Tercii bude reprezentovat tým ve složení: Iva Havelková, Viktorka Dostálová, Tomáš Hospůdka a Jirka Hašek. Do soutěže se zapojí také pedagogický dozor - profesorky M. Dřímalová a P. Jaklová.

Držte nám palce (ukazováčky, prostředníčky, prsteníčky, malíčky,...)!!!

Za „realizační tým“ M. Dřímalová

 

Sportovní den pro žáky speciálních škol

22. 5. 2008

Sportovní den pro žáky speciálních škol

Dne 16. 5. 2008 poprvé zorganizovali studenti III. ročníku a septimy Gymnázia Aloise Jiráska, Litomyšl „Sportovní den“ pro žáky Speciální školy Litomyšl a Speciální školy Vysoké Mýto. Gymnazisté připravili různé soutěže citlivě přizpůsobené schopnostem a dovednostem žáků speciální školy. Všichni zúčastnění studenti k této akci přistoupili velmi zodpovědně a s citlivým porozuměním. Ukázali svoji sociální vyspělost, se kterou se nesetkáváme každý den. Celé dopoledne proběhlo ve velmi dobré náladě, ke které přispělo krásné slunečné počasí.

 

více   >>

15. 5. 2008

Rozvrh na maturitní týden - pro studenty a učitele

Níže si můžete stáhnout rozvrh výuky na 19.-22. května 2008.

Rozvrh na maturitní týden (formát .pdf)   >>

 

13. 5. 2008

Skvělý úspěch studentů litomyšlského gymnázia

Studenti Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli Marek Votroubek, Jan Král a Petr Bubeníček

uspěli v XV. národním finále soutěže Festival vědeckých a technických projektů pro středoškolskou mládež. Soutěž pořádá Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET a letošního finále v Praze se účastnil historicky rekordní počet 39 projektů, které předtím byly vybrány v rámci krajských kol soutěže.

Studenti litomyšlského gymnázia obsadili se svým projektem „DTM - FHR 7 - dálkově řízený robot s uchopovacím zařízením“ vynikající 7. místo a tím získali možnost v příštím roce reprezentovat Českou republiku v mezinárodní soutěži vědeckých a technických projektů v americké Atlantě.

 

Růžový mor v historickém hávu

12. 5. 2008

Růžový mor v historickém hávu

Majáles 2008 zahájila na našem gymnáziu skupina Růžový mor.

V úterý 29. dubna se školní schodiště proměnilo ve středověký rynk a zároveň pódium, na kterém zazněly latinské i české středověké zpěvy upravené pro rockovou sestavu skupiny.

 

12. 5. 2008

Večer hudby a poezie básníků Skupiny 42

V úterý 15. dubna 2008 proběhl v aule našeho gymnázia poetický podvečer

sestavený z veršů básníků Skupiny 42. Básně Jiřího Koláře, Josefa Kainara a Ivana Blatného přednesli Tereza Leníčková, Lucie Kynclová, Nikola Tláskalová, Jakub Roleček, Pavel Šťásek a František Kalibán - všichni studenti oktávy. Hudba byla zastoupena houslovými duety brněnského skladatele a učitele Rudolfa Zapletala, které zahrála Kateřina Šťovíčková z oktávy ( pro kterou byl tento večer také absolventským koncertem) se svojí učitelkou houslí paní Annou Rychnovskou.

 

8. 5. 2008

Sdělení

Podle školského zákona mohou být přijati žáci z devátých tříd ke studiu na gymnáziu a doplnit třídu (kvintu) víceletého gymnázia.

Jelikož na gymnázium je od tercie vyučován druhý cizí jazyk, (německý jazyka nebo francouzský jazyk) budou muset žáci, kteří se budou hlásit do kvinty, složit v průběhu měsíce záři rozdílovou zkoušku ze zvoleného jazyka.

 

Prof. RNDr. Ivo Volf, CSc.

27. 4. 2008

Přednáška na téma Fyzika a zeměpis

Dne 17. dubna 2008 se v aule Gymnázia Aloise Jiráska uskutečnila přednáška prof. RNDr. Ivo Volfa, CSc.

na téma Fyzika a zeměpis aneb Co se zeměpisec učí zpaměti, to si fyzik vypočítá. Zajímavým způsobem studentům přiblížil úzkou souvislost mezi těmito předměty. Prof. RNDr. Ivo Volf, CSc. je vedoucí katedry fyziky a informatiky na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové.

 

Studenti kvinty zúčastnění v programu e-Twinning

22. 4. 2008

Program e-Twinning

Kvinta našeho gymnázia spolupracuje v rámci programu e-Twinning

se studenty z Lycée Francois Premier ve Fontainebleau ve Francii. Cílem společného projektu, nazvaného „Litomyšl a Fontainebleau – dva zámky ze seznamu památek UNESCO“, je rozvoj jazykových kompetencí, informační gramotnosti a v neposlední řadě i navázání přátelských vztahů mezi oběma školami.

 

více   >>

21. 4. 2008

Přijímací zkoušky

Výsledky přijímacích zkoušek jsou již k dispozici - stáhnout si je můžete kliknutím na příslušný odkaz níže.

Výsledková listina přijímacích zkoušek do primy 2008/09 (formát .pdf)   >>

Výsledková listina přijímacích zkoušek do 1. ročníku 2008/09 (formát .pdf)   >>

 

Corinne Veizy

21. 4. 2008

Přednáška o frankofonii

Ve čtvrtek 27. března navštívila naše gymnázium paní Corinne Veizy

z Alliance Francaise z Pardubic. Pro studenty francouzštiny třetího ročníku, septimy a hlavně pro maturanty připravila zajímavou přednášku o frankofonii. Zároveň studenty seznámila s činností Alliance Francaise de Pardubice a pozvala nás na návštěvu do Pardubic, kde bychom se zúčastnili připraveného programu.

 

Písemné maturitní zkoušky

21. 4. 2008

Písemné maturitní zkoušky

Ve středu 9. dubna 2008 se na našem gymnáziu konaly písemné maturitní zkoušky. Studenti 4. ročníku a oktávy se sešli (v plném počtu) v 7, 45 hodin dostatečně vyzbrojeni dobrou náladou, velkou zásobou invence a tvořivosti, Pravidly českého pravopisu a výživnou svačinou.

V 8 hodin paní ředitelka rozlepila obálku se čtyřmi tématy a studenti začali psát. Písemná část maturity proběhla v klidné a pohodové atmosféře a odpoledne si všichni oddechli, že mají za sebou alespoň první část své zkoušky dospělosti.

Témata písemných maturitních zkoušek (formát .pdf)   >>

 

21. 4. 2008

Studenti na Druhé ekotúře

V úterý 8. dubna 2008 se skupina 16-ti studentů vypravila na „Druhou ekotúru“...

 

více   >>

16. 4. 2008

Třídní schůzky

Třídní schůzky s informacemi o prospěchu a chování za III. čtvrtletí školního roku 2007/2008 se konají ve čtvrtek 17.4.2008 od 16.00 hodin v kmenových třídách.

 

10. 4. 2008

Oznámení

Přijímací zkoušky na Gymnázium Aloise Jiráska v Litomyšli se budou konat dne 21. 4. 2008 v 8.00 hodin.

Zákonným zástupcům žáků, kteří nebudou vykonávat přijímací zkoušky, protože splnili podmínky pro přijetí ke studiu bez přijímacích zkoušek, bude v ředitelně školy předáno proti podpisu rozhodnutí o přijetí ke studiu.

 

Setkání s prožívanou poezií (foto Marek Votroubek)

5. 4. 2008

Setkání s prožívanou poezií

V úterý 25. března 2008 navštívil naše gymnázium Mirek Kovářík, obdivovatel básnické tvorby Václava Hraběte, neúnavný propagátor poezie, básník a recitátor. Ve dvou pořadech představil našim studentům poezii českých a amerických básníků.

 

více   >>

Mezi nebem a zemí (foto Jiří Renza)

5. 4. 2008

MEZI NEBEM A ZEMÍ III

Sochaři a sochařství Litomyšlska

Ve čtvrtek 6. března 2008 se na Gymnáziu Aloise Jiráska v Litomyšli uskutečnila slavnostní vernisáž studentských prací vzniklých v rámci třetího, závěrečného, ročníku projektu MEZI NEBEM A ZEMÍ. Po předchozích ročnících - zaměřených nejprve na zmapování malířské tradice i současnosti Litomyšlska, vloni na moderní architekturu tohoto regionu - bylo tématem letošní akce sochařství.

 

více   >>

DTM-FHR 7 a konstruktéři

15. 3. 2008

Úspěch našich studentů na Festivalu vědeckých a technických projektů dětí a mládeže v Pardubickém kraji

Tři studenti Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli se umístili na III. místě na Festivalu vědeckých a technických projektů dětí a mládeže v Pardubickém kraji.

Pardubický kraj uspořádal ve dnech 11. a 12. března 2008 pod patronací krajské radní Jany Smetanové poprvé v České republice soutěž pro žáky 6. až 9. tříd základních škol a pro studenty škol středních s názvem Festival vědeckých a technických projektů dětí a mládeže v Pardubickém kraji. Festival byl vyvrcholením Programu na vytváření a rozvíjení zájmu dětí a mládeže o vědecké a technické obory, který byl zahájen v roce 2007.

 

více   >>

6. 3. 2008

Student septimy, Jan Král, úspěšným řešitelem celostátního kola fyzikální olympiády

Celostátní kolo fyzikální olympiády, které proběhlo ve dnech 26. 2. - 29. 2. 2008 na Prvním českém gymnáziu v Karlových Varech, má již své vítěze, úspěšné řešitele a další řešitele. Jan Král, student septimy gymnázia Litomyšl, byl pozván k účasti na základě zisku 3. místa v soutěži krajského kola fyzikální olympiády kategorie A.

Výsledkem jeho účasti je velmi pěkné 28. místo z celkového počtu 44 soutěžících z celé republiky a byl hodnocen jako úspěšný řešitel soutěže. Stal se také zároveň nejúspěšnějším řešitelem soutěžících Pardubického kraje. Hodnota úspěchu je cenná tím, že pro dvě z celkového počtu čtyř teoretických úloh neměl teoretický základ ze školy vzhledem k jeho věku. Zajímavostí je také fakt, že žádná z úloh neměla zadání z elektřiny, opak by pro něj patrně znamenal nespornou výhodu.

Blahopřejeme Honzovi k tomuto úspěchu a věříme, že jeho reprezentace v celostátní soutěži je zároveň příslibem pro dobré umístění v soutěži krajského kola kategorie B, která se bude konat v Pardubicích v dubnu tohoto roku.

 

Pavel Severa (foto Marek Votroubek)

28. 2. 2008

Přednáška poslance Pavla Severy

V rámci zvaných přednášek, které Gymnázium Aloise Jiráska připravuje pro své studenty, přijal pozvání ředitelky gymnázia poslanec Parlamentu České republiky pan Pavel Severa. V úvodní části pan poslanec seznámil studenty s průběhem volby prezidenta republiky a v druhé polovině odpovídal srozumitelně, ale velmi zasvěceně na studentské dotazy.

 

student František Kalibán (foto Marek Votroubek)

25. 2. 2008

Úspěch našeho studenta v matematické olympiádě

Dne 22. ledna 2008 proběhlo v Pardubicích krajské kolo matematické olympiády kategorie A

určené studentům 3. a 4. ročníků středního stupně. Výborně si zde vedl student oktávy Gymnázia Aloise Jiráska František Kalibán. Postoupil mezi 50 nejlepších řešitelů do celostátního kola, které se uskuteční ve dnech 9.–12. března 2008 v Českých Budějovicích.

František Kalibán úspěšně reprezentoval naši školu i v předchozích letech. O tom svědčí 1. místo v krajském kole matematické olympiády kategorie B i C. Jeho letošní úspěch je mimořádný, protože kategorie A je kategorií nejvyšší a nejobtížnější, jako jediná má celostátní kolo.

K dosaženému úspěchu Františkovi blahopřejeme a přejeme mu mnoho radosti při řešení dalších matematických úloh.

 

student Jan Král (foto Marek Votroubek)

25. 2. 2008

Úspěch našeho studenta ve fyzikální olympiádě

Student septimy, Jan Král, postoupil do celostátního kola fyzikální olympiády.

V předchozím školním roce byl Jan Král jedním z pěti úspěšných řešitelů FO krajského kola kategorie C, získal 2. místo. Přestože svým věkem náleží v letošním roce do kategorie B, rozhodl se pro účast v nejvyšší kategorii A. Vyřešil úlohy školního kola a v krajském kole konaném v lednu tohoto roku v Pardubicích získal velmi hezké 3. místo. Toto umístění je nesporným úspěchem. Na základě tohoto vynikajícího výsledku byl pozván k účasti na soutěž celostátního kola fyzikální olympiády, která se koná ve dnech 26.–29. února 2008 na Prvním českém gymnáziu v Karlových Varech.

Blahopřejeme Honzovi k tomuto úspěchu a zároveň mu přejeme, aby v soutěži uplatnil co nejlépe dobré fyzikální myšlení.

F. Fiala

 

30. 1. 2008

Lyžařský výcvik sekundy v Čenkovicích

Od 13. do 18. ledna se studenti sekundy zúčastnili lyžařského výcviku v Čenkovicích.

Absolvovali výuku na sjezdových lyžích a zájemci také krátký výlet na běžkách, jehož vyvrcholením bylo zdolání sjezdovky s řadou kuriózních pádů. Samozřejmostí byly přednášky týkající se lyžování a večerní soutěže, při kterých se bavili nejen studenti, ale i profesoři. Počasí nám příliš nepřálo, až na jediný den nás obklopovala pro Čenkovice poměrně typická mlha. Sněhové podmínky však byly v porovnání s loňským rokem dobré. Také zranění se nám vyhnula a tak v pátek mohlo všech 22 spokojených studentů v pořádku odcestovat zpět do Litomyšle.

 

29. 1. 2008

Formulář „Přihláška ke studiu ve střední škole“

je k dispozici v oddílu Dokumenty.

 

více   >>

Přednáška ing. Klazara (foto Marek Votroubek)

22. 1. 2008

Přednáška ing. Klazara - Geotermální energie, tepelná čerpadla

Ve čtvrtek 10. 1. 2008 se v aule gymnázia uskutečnila přednáška na téma Tepelná čerpadla.

Ing. Klazar velmi srozumitelným a systematickým výkladem seznámil studenty vyšších ročníků s principem fungování těchto čerpadel a jejich ekonomickým a ekologickým přínosem pro společnost i konkrétního investora. Přednáška uzavírá cyklus fyzikálních exkurzí věnovaných problematice energií (atomová, sluneční, větrná, geotermální).

 

Maturitní ples (foto František Renza)

19. 1. 2008

Maturitní ples

V pátek 11. 1. 2008 proběhl v prostorách Smetanova domu maturitní ples našeho gymnázia.

Ve společenském oděvu a slavnostní náladě předvedly obě maturitní třídy nástupy, které se dle ohlasů velmi líbily. Nejprve bylo třídním profesorem Mgr. Jaromírem Kroužilem „ošerpováno“ 27 oktavánů a poté převzalo 31 studentů čtvrtého ročníku šerpu od své třídní profesorky Mgr. Martiny Kunderové. Paní ředitelka Mgr. Ivana Hynková pronesla slavnostní přípitek a mnohdy dojatí maturanti si přiťukli na zdraví a budoucí úspěchy.

Studenti provedli své profesory a často si museli nechat poradit, tentokrát v tanečních krocích. Po sólu maturantů s rodiči se rozběhla ničím nerušená volná zábava.

Skvěle hrála kapela Combo 2 a o půlnoci zahráli i bývalí absolventi našeho gymnázia - skupina Rufus. Průvodci večera, kteří ples oživili nejen svými kostýmy, byli stejně jako minulý rok Vláďa Klusoň a Filip Kovář, taktéž bývalí studenti gymnázia.

 

fotogalerie   >>

Zpívání na schodech

10. 1. 2008

Zpívání na schodech

V pátek 21. prosince 2007 se tradičně sešli studenti a učitelé na schodech našeho gymnázia

a společně se rozloučili s pomalu končícím rokem a popřáli si šťastné vánoční svátky. Hudbu a zpěv tentokrát zajistila skupina Růžový mor (ve složení Jana Kubištová, Vojta Večeře, Josef Ludvíček, Matěj Slabý - všichni ze sexty, Jáchym Janypka ze 2. ročníku). I tento rok jsme si všichni na závěr zazpívali koledu Den přeslavný (na housle hrála Jana Věnečková z tercie) a rozešli se slavit Vánoce do svých rodin.

 

Adventní radovánky

6. 1. 2008

Adventní radovánky 12. prosince 2007

V podvečer 12. 12. 2007 se zaplnila školní aula rodiči, prarodiči, kamarády a přáteli našeho gymnázia,

aby s námi přivítali advent, poslechli si vánoční písně, zhlédli vánoční hru s jesličkami a zdramatizované koledy, případně si s námi zazpívali. ...

 

více   >>

Studenti čtou a píší noviny

6. 1. 2008

Studenti čtou a píší noviny

V pátek 23. listopadu dorazila do naší školy poslední zásilka třiceti výtisků MF DNES.

Po šesti týdnech poměrně intenzivní práce s denním tiskem jsme rekapitulovali. Studenti denně četli MF DNES, diskutovali o jednotlivých článcích - jejich tématech, způsobu zpracování i kvalitě. Hodnotili i grafickou stránku novin a výběr fotografií. ...

Během měsíce a půl otiskla MF DNES našim studentům 22 článku, z toho dva byly ohodnoceny jako jedny z nejlepších a jejich autorky obdržely knihu. Celý projekt přinesl našim studentům, ale i nám - jejich učitelům - hodně radosti a poučení. Jde o velmi zdařilý a prospěšný nápad.

 

více   >>

20. 12. 2007

Vánoční přání

 

Přednáška módní návrhářky Beáty Rajské

16. 12. 2007

Přednáška módní návrhářky Beáty Rajské

Dne 6.12.2007 přednášela na našem gymnáziu přední česká módní návrhářka Beáta Rajská.

Jméno paní Rajské je studentům známé zejména díky tomu, že opakovaně připravovala modely pro soutěž Miss České republiky. Mnozí věděli ze sdělovacích prostředků i to, že je úspěšnou manažerkou, která za poměrně krátkou dobu vybudovala úspěšnou firmu, jenž nese její jméno.

V rámci své přednášky paní Beáta Rajská zdůraznila, že móda je důležitou součástí našeho každodenního života a je velice důležité volit oblečení vždy podle konkrétní situace a příležitosti. Na závěr paní Rajská s milým úsměvem a velkým zaujetím zodpověděla dotazy z řad posluchačů, které zajímalo například i to, jaké oblečení volit na maturitní ples.

 

Čerti

16. 12. 2007

Čertování na Gymnáziu Aloise Jiráska

5.12.2007 poslední ročníky již tradičně prošly školou jako čerti, andělé a Mikuláš.

Tento zvyk, který se zdá být na naší škole už od pradávna, je mezi studenty velmi oblíbený. Během dvou vyučovacích hodin stihl Mikuláš s čerty a anděly obejít všechny třídy, zapojit studenty do soutěže, pokárat či pochválit za jejich chování a nakonec rozdat i sladkou mikulášskou nadílku. Po příjemném rozptýlení zasedli maturanti zpátky do lavic a trochu ušpinění od uhlí se vrátili k učení.

 

30. 11. 2007

Omezení provozu školy v době stávky dne 4. 12. 2007

V úterý 4. 12. 2007 bude pravděpodobně celostátní stávka učitelů.

V době stávky bude část pedagogického sboru a pracovníků školy stávkovat a část ne. Z tohoto důvodu bude chod školy upraven a to následovně:

žáci nižšího gymnázia , IV. ročníku a oktávy se budou učit dle upraveného rozvrhu. Žáci ostatních tříd tj. I. ročník, II. ročník, III. ročník, kvinta, sexta a septima budou mít tento den studijní volno.

 

Přednáška Ing. Jitky Pantůčkové

29. 11. 2007

Přednáška Ing. Jitky Pantůčkové

Dne 22. 11. 2007 naše gymnázium navštívila paní ing. Jitka Pantůčková,

výkonná ředitelka pro provoz Komerční banky a držitelka prestižního titulu Manažerka roku 2003. Paní ředitelka Pantůčková je členkou Národní koordinační skupiny pro zavedení eura v ČR, a proto téma její přednášky bylo zaměřeno právě na přípravné kroky směřující k přijetí společné evropské měny v naší zemi. Studenti posledních dvou ročníků, kteří se přednášky zúčastnili, tak měli jedinečnou šanci dozvědět se množství zajímavých informací z aktuálního průběhu vyjednávání, vyslechnout řadu argumentů pro i proti zavedení eura a udělat si vlastní představu o ekonomických i politických souvislostech tohoto důležitého rozhodnutí. Paní inženýrka Pantůčková prokázala, že je nejen vynikajícím odborníkem ve světě financí, ale také velmi schopným řečníkem, který dokáže i složité záležitosti prezentovat poutavě a s patřičným nadhledem.

 

Návštěva našich studentů Evropského parlamentu ve Štrasburku

25. 11. 2007

Návštěva našich studentů Evropského parlamentu ve Štrasburku

Dne 13.-14. listopadu tohoto roku odjeli čtyři studenti a ředitelka gymnázia

Mgr. Ivana Hynková na základě nabídky pana europoslance Ing. Oldřicha Vlasáka do Štrasburku. Zde jsme měli příležitost navštívit Evropský parlament a jeho zasedání, na kterém se diskutovalo o Shengenském prostoru a poté jsme se zúčastnili přednášky pana poslance. Druhý den jsme navštívili Radu Evropy, kde proběhla přednáška o historii a současnosti Rady Evropy. Po přednášce v anglickém jazyce a prohlídce Rady Evropy, jsme se vydali na závěrečnou prohlídku města.

Přestože naše návštěva ve Štrasburku byla poměrně krátká, umožnila nám nahlédnout do zákulisí činnosti evropských institucí.

 

více   >>

Nová budova Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové

17. 11. 2007

Přednáška o vysokých školách

Dne 15.11. se uskutečnila na našem gymnáziu beseda studentů maturitního ročníku

s doc. RNDr. Josefem Hynkem MBA, PhD., děkanem Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.

Děkan fakulty prostřednictvím názorné prezentace seznámil studenty se systémem studia na vysokých školách a zdůraznil klíčové faktory, které jsou rozhodující pro výběr vysoké školy a konkrétního oboru. Dále poskytl studentům rady jakým způsobem maximalizovat šanci k přijetí na vybranou vysokou školu.

Na závěr besedy on i jeho dvě kolegyně z Fakulty informatiky a managementu v Hradci Králové odpovídali na dotazy z řad studentů.

 

Přednáška prof. Piťhy

30. 10. 2007

Přednáška prof. Piťhy

Dne 18. října 2007 jste se mohli na litomyšlském gymnáziu setkat se známým českým lingvistou profesorem Petrem Piťhou.

Prof. Phdr. Petr Piťha, Csc. zde hovořil na téma „Dvanáct tezí o výchově“. Přednášky se zúčastnili nejen pedagogové z gymnázia a některých dalších litomyšlských škol, ale i členové školské komise při MěÚ v Litomyšli. Otázka výchovy mladé generace je přece společným tématem všech pedagogů a rodičů či vychovatelů.

Přednáška korespondovala s šíří vědeckého záběru prof. Piťhy, projevily se v ní i charakteristické rysy jeho osobnosti: smysl pro humor, kterým zjemňuje břitkou kritiku a životní rozvaha, s níž dovede posoudit současné jevy tohoto světa.

 

15. 10. 2007

Den otevřených dveří na Gymnáziu Aloise Jiráska v Litomyšli

bude dne 7. 12. 2007 a 25. 1. 2008 od 8.00 do 17.00 hodin.

Chcete studovat na kvalitní škole v inspirativním prostředí města Litomyšle?
Chcete být úspěšní?
Gymnázium Aloise Jiráska může být i Vaší školou a základem Vašeho úspěchu.
Těšíme se na Vás

 

15. 10. 2007

Studentky Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli odletěly na studijní pobyt do Japonska

Společně navštíví japonské Tokio a město Matsumoto, kde budou ubytovány v japonských rodinách. Během 14 dní si budou prohlubovat znalosti japonštiny, matematiky a dějin umění ve zdejší škole. Celý program je našimi japonskými partnery předem připraven a bude probíhat v angličtině. Ještě před odjezdem si samy studentky mohly vybrat ze široké nabídky typických japonských kurzů, jako je např. čajový obřad, vazba květin či základy bojových umění.

Tato cesta bude pro naše studentky cenná nejen proto, že se zdokonalí v japonštině a angličtině, ale i vzhledem k poznání zvyků, zvyklostí, kultury, historie a přírody této, pro nás tak exotické a vyspělé země. Zcela jistě také ocení i načerpání mezinárodních zkušeností v oblasti komunikace. Celá tato akce je vyústěním dvouleté spolupráce našeho gymnázia s Městem Litomyšl, které se stalo partnerským městem města Matsumoto a zajistilo tuto nabídku našim studentkám.

 

Beseda s europoslancem Ing. Oldřich Vlasákem

8. 10. 2007

Návštěva europoslance Ing. Oldřicha Vlasáka na našem gymnáziu

se uskutečnila v úterý 2. října.

Dopolední část programu poslaneckého dne v Litomyšli zahájil pan poslanec na litomyšlském gymnáziu svou přednáškou, která patřila studentům 3. a 4. ročníku...

 

více   >>

20. 9. 2007

Veřejný průzkum

Od 18. do 20. 9. 2007 se 10 našich studentů účastní veřejného průzkumu pořádaného Městem Litomyšl a firmou DHV CR, spol. s.r.o.

 

20. 9. 2007

Opera FASHION

V pátek 21. 9. 2007 se zúčastní 8 tříd opery FASHION při Mladé Smetanově Litomyšli.

 

20. 9. 2007

Úspěšnost našich absolventů

V současné době máme kompletní přehled o umístění našich absolventů na VŠ.

více   >>

 

Olbram Zoubek v aule gymnázia

19. 9. 2007

Olbram Zoubek hostem Gymnázia A. Jiráska v Litomyšli

V pondělí 17. září přivítali studenti a učitelé litomyšlského gymnázia vzácnou návštěvu.

O své životní zkušenosti a zážitky z tvůrčí práce se přišel s mladými lidmi podělit sochař pan Olbram Zoubek.

Své vyprávění, jak sám řekl, rozdělil jako hokejové utkání - na třetiny. Každá z těchto třetin přinesla zajímavé okamžiky. Své životní peripetie doplňoval mnoha historickými zajímavostmi a postřehy pamětníka. A tak jsme se například dozvěděli, že jeho život procházel různými zvraty tak, jak se měnily portréty našich prezidentů nad školními katedrami (11x). Druhá třetina besedy patřila umělecké cestě sochaře a ani třetina týkající se restaurátorských prací na litomyšlském zámku nás nezklamala.

Dlouhý potlesk na závěr nebyl jen poděkováním za milé setkání, ale i vyjádřením obdivu člověku, jeho umění i jeho životu.

Ivana Pulgretová

 

Slavnostní otevření učebny fyziky

6. 9. 2007

Zahájení školního roku na Gymnáziu Aloise Jiráska v Litomyšli

V pondělí 3. 9. 2007 usedla do lavic litomyšlského gymnázia

třicítka nových studentů čtyřletého studijního programu a spolu s nimi i dalších třicet, kteří budou studovat program osmiletý.

Při příležitosti zahájení školního roku na gymnáziu byly za přítomnosti představitelů Pardubického kraje a města Litomyšle slavnostně otevřeny dvě nově zrekonstruované učebny. První z nich je kompletně renovovaná fyzikální učebna se stupňovitým uspořádáním, ve druhém případě se jedná o zcela nově vytvořenou počítačovou učebnu se 16 PC. Kromě výuky informatiky bude využívána v hodinách cizích jazyků, při výuce techniky administrativy a některých dalších odborných předmětů.

Rekonstrukci a následné moderní vybavení obou učeben by nebylo možné realizovat bez finanční podpory Pardubického kraje, který na tyto účely přispěl litomyšlskému gymnáziu částkou téměř půl milionu korun.

Pondělního slavnostního otevření obou učeben se zúčastnila radní Pardubického kraje Marie Málková spolu s vedoucím odboru školství Mgr. Karlem Peškou a starosta města Litomyšle Michal Kortyš.

 

Eco-school

14. 6. 2007

Máme titul Eco-school!

Gymnázium A. Jiráska v červnu 2007 získalo mezinárodní titul Eco-school.

Po dvouletém snažení studenti naší školy mohli podat žádost o audit, který byl nezbytnou podmínkou k udělení titulu. 27. června 2007 K. Šťovíčková a R. Jiskrová převezmou v Senátu ČR z rukou ministra životního prostředí mezinárodní titul Eco-school. Tento projekt již několik let probíhá v západní Evropě a přináší úspěšným školám finance do rozpočtu školy. V ČR je v současné době projekt testován asi na 20 pilotních školách a zatím přináší pouze morální ocenění. GAJ je jednou ze tří středních škol v ČR, která tento titul získala.

více   >>

29. 4. 2007

Úspěch studenta našeho gymnázia

v krajském kole Olympiády v českém jazyce

V krajském kole Olympiády v českém jazyce obsadil Tomáš Klejch z kvarty 3. místo a postupuje do celostátního kola...

více   >>

23. 4. 2007

Výsledky přijímacího řízení

do 1. ročníku čtyřletého gymnázia a 1. ročníku osmiletého gymnázia

si můžete stáhnout kliknutím na příslušný odkaz níže.

Výsledková listina přijímacích zkoušek do primy 2007/08 (formát .doc)   >>

Výsledková listina přijímacích zkoušek do 1. ročníku 2007/08 (formát .doc)   >>

 

4. 4. 2007

Sbírka „Pomozte dětem“

a sbírka občanského sdružení Život dětem se uskutečnily v pondělí 2. a úterý 3. dubna 2007.

Studentky tercie A. Kopecká, M. Dočkalová, B. Brdíčková a K. Šedivá ve spolupráci se svými spolužáky a se studenty sekundy našeho gymnázia se ve dnech 2. a 3. dubna 2007 účastnily dlouhodobé celostátní sbírky „Pomozte dětem“. Tato sbírka podporuje znevýhodněné a ohrožené děti do 18 let žijící v ČR a hlavním cílem projektu je:

Při této akci, která probíhala na našem gymnáziu již podruhé, studenti vybrali částku 2 660,- Kč.

Dne 2. 4. zároveň probíhala také sbírka občanského sdružení Život dětem, známá jako „Srdíčkový den“. Výtěžek této sbírky činil 14 796,- Kč.

 

3. 4. 2007

Ředitelkou Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli

byla k 1. 4. 2007 jmenována paní Mgr. Ivana Hynková. Do své funkce byla uvedena dne 2. 4. 2007.

 

27. 3. 2007

Reakce na dopis Pavla Koliska otištěný v regionálním tisku TRS ze dne 22. 2. 2007

Zaměstnanci Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli se dne 26. 2. 2007 sešli na pedagogické radě a vyjádřili se k polopravdám a lživým výrokům v článku Jeden a půl roku na Gymnáziu A. Jiráska v Litomyšli.

Na jednání pedagogické rady bylo dohodnuto, že tato reakce bude zveřejněna na internetových stránkách školy po skončení konkurzu na místo nového ředitele školy.

Text reakce naleznete zde.

 

26. 3. 2007

Informace k přijímacím zkouškám

K 15. 3. 2007 bylo podáno celkem 46 přihlášek uchazečů do prvního ročníku čtyřletého studia a 37 přihlášek uchazečů do prvního ročníku osmiletého studia. Dnem podání přihlášky je pro každého uchazeče zahájeno správní řízení a pak 23. 4. 2007 budou následovat v budově gymnázia přijímací zkoušky. Pozvánky na přijímací zkoušky budou rozeslány uchazečům nejméně 14 dní před termínem zkoušek.

 

Cizojazyčná přednáška

24. 2. 2007

Cizojazyčná přednáška

Paris, capitale de la France

Le lycée Alois Jirásek vous invite a la deuxieme conférence en français de Mademoiselle Olivia Payan, diplômée de l´Université Paris I Panthéon-Sorbonne et de l´INALCO (Institut national des langues et civilisations orientales): Paris, capitale de la France.

Cette conférence se tiendra le jeudi 1er mars a 14h30 au lycée Alois Jirásek dans la salle de conférence (aula).

 

23. 2. 2007

Ke dni 20. 2. 2007

odstoupil ze své funkce ředitele školy RNDr. Pavel Kolisko.

Od 21. 2. 2007 byl vedoucím odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje pověřen vedením školy pan Mgr. František Fiala. Pan Mgr. Fiala byl 24. 1. 2007 jmenován zástupcem ředitele na dobu určitou do doby jmenování nového ředitele Gymnázia Aloise Jiráska. V současné době zastupuje ředitele školy v plném rozsahu.

 

8. 12. 2006

Cizojazyčná přednáška

Cette conférence se tiendra le jeudi 14 décembre a 14h30 au lycée Alois Jirásek dans la salle de français

Le lycée Alois Jirásek vous invite a la premiere conférence en français de Mademoiselle Olivia Payan, diplômée de l´Université Paris I Panthéon-Sorbonne et de l´INALCO (Institut national des langues et civilisations orientales): L´enseignement en France

 

29. 11. 2006

Program dne otevřených dveří

úterý 5. 12. 2006 (8.00 - 17.00)

Pro zájemce o studium je mimo obvyklého seznámení se studijním programem, vybavením učeben, možnostmi zájmové činnosti a stravování, připraven bohatý program, který bude probíhat od 8.00 hod.

 

od 8.50 a od 9.55     Ukázkové hodiny s francouzským lektorem

9.55 - 10.50     Prezentace zkušeností z nizozemského Leeku

12.00     Slavnostní otevření nově zrekonstruované chemické laboratoře

 

Průběžně:

Pokusy na téma "Alkohol - metla lidstva"

Demonstrace vznášedla

Rozbor dadaistické básně

Výstavy prací žáků školy "Litomyšlská moderní architektura" a
                                              "Výtvarní umělci Litomyšlska"

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

3. 11. 2006

Rekonstrukce chemické laboratoře

byla zahájena 16. 10.

V poptávkovém řízení byla vybrána firma KDZ Vizovice, která je dodavatelem vnitřního vybavení a spolupracuje se stavební firmou Pásek Polička. Postup prací po prvních třech týdnech si lze prohlédnout v galerii.

 

fotogalerie   >>

15. 10. 2006

Francouzská jazyková asistentka

V závěru loňského školního roku se nám podařilo získat grant EU.

Na jeho základě působí převážnou část letošního školního roku na našem gymnáziu jazyková asistentka...

 

více   >>

14. 10. 2006

Exkurze

Dlouhé Stráně a Temelín

Ve středu 4. října 2006 odjela kvinta a část 1. ročníku...

Dne 27. září 2006 studenti 2. ročníku a sexty navštívili...

 

více   >>

26. 9. 2006

Zařazení nových předmětů

S účinností od 1. září 2006 se v učebních plánech

gymnázií se čtyřletým studijním cyklem a v učebních plánech vyšších stupňů gymnázií s osmiletým studijním cyklem zvýšil celkový týdenní počet vyučovacích hodin o 2 vyučovací hodiny v každém ročníku.

Na naší škole byla výuka v prvních ročnících doplněna o dva nové předměty - Technika administrativy a Právo. Ve druhých ročnících došlo k posílení výuky předmětů Český jazyk a literatura a Výpočetní technika. Pro studenty vyšších ročníků doplňuje učební plán další volitelný předmět. Současná nabídka byla rozšířena o cizí jazyky - Španělský jazyk, Italský jazyk a další předměty - Programování a Rétorika. Tyto nové předměty si mohou zvolit nepovinně i další studenti školy.

 

více   >>

stránka byla aktualizována 28. 8. 2008 000 13:45
sobota - 1. říjen
© 2005 Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl