Aktuality Kontakty Školní rok Školská rada Studentský parlament OPS Fotogalerie Dokumenty Mapa

 

 

Globe GamesGlobe Games

GLOBE Games Šluknov 2007

Na začátku května proběhly jubilejní 10. GLOBE Games ve Šluknově. Setkali se zde studenti a pedagogové ze 41 škol České republiky se studenty ze Slovenska, Maďarska, Polska, Finska a slunného Španělska. Náš tým (pod původním názvem Výzkumný jaderný reaktor, ale v novém složení) obhajoval loňské 1. místo v soutěži. Bohužel neobhájil. Náladu nám zlepšil Ladislav Tobek (6.P), který v mezinárodním týmu Leaf se 42 body obsadil 3. místo.

GLOBE Games 2007 skončily, ať žijí GLOBE Games 2008!

 

Za předmětovou komisi biologie a chemie

P. Jaklová a M. Kunderová

<<   zpět  -  Globe a ekologie

 

Globe Games

GLOBE Games 2006 v Bánově

5. - 7. 5. 2006

Rok nám utekl jako voda a já jsem moc ráda, že Vám můžu nyní vyprávět další příběh z naší knihy GLOBE. Ne, teď popravdě, i když to, co náš tým na GLOBE Games 2006 dokázal, se zdá být příběhem přímo neuvěřitelným, ale opravdu - se to stalo.

Letošní účastníky GLOBE Games přivítala svěžím vzduchem plným soutěžního elánu malá podkarpatská vesnička Bánov. Vzhledem k tomu, že zde žije asi 2100 obyvatel, musela být návštěva více jak 200 studentů celkem událostí. I přes takový počet však někteří vůbec nevěděli, co se u nich v obci vlastně děje. Ale hlavně, že jsem to věděli my!

Náš tým ve složení Renča Jiskrová, Lucka Kynclová, Kuba Roleček, Marek Votroubek, Fanda Kalibán a Káťa Šťovíčková odjížděl na GLOBE Games do Bánova s velkým cílem nejméně obhájit loňské druhé místo v naší kategorii. Od začátku jsme měli velkou podporu jak vedení školy, tak paní profesorky Kunderové, ale i našich rodičů, kteří to bez nás museli ty čtyři dny vydržet. Jak by řekl Jaromír Nohavica: "Hoši, vypadá to jako sranda, ale není to sranda!" Když jsme asi po 6 hodinách cestování v přeplněných autobusech dorazili do Bánova, mohli jsme být rádi, že to netrvalo ještě déle. Ubytovali jsme se v místní škole a seznámili se s našimi soupeři. Letos jich bylo celkem dost. Do Bánova přijelo soutěžit 33 českých týmů a 10 mezinárodních. Navečer jsme se rozhodli jít prozkoumat terén, volněji řečeno vesnici jménem Bánov. No a po večeři začalo nekonečné slavnostní zahájení, kde se představili jednotlivé školy a zahraniční účastníci. Těch bylo na rozdíl od GLOBE Games v České Třebové méně, ale přesto k nám zavítali studenti ze Slovenska, Polska, Mad'arska a Libanonu. O kulturní zpestření se postaraly místní folklórní soubory Kuřátko a Kohútek, jejichž originální vystoupení nás fakticky pobavila.

V sobotu dopoledne jsme se shromáždili před školou a začali valit ulicemi Bánova obrovskou zeměkouli, což, jak už někteří víte, je symbol GG. Pak se náš tým, tedy Renča, Lucka, Kuba a Marek, vydal poprat jak s úkoly, tak těžkým a blátivým terénem. Fanda nás reprezentoval mezi mezinárodními týmy a já pobíhala všude kolem a získávala informace pro GLOBE noviny. I když hlavně jsem pobíhala spolu s našimi a fandila o sto šest. Zvlášť na stanovišti jménem klávesnice šlo do tuhého. V poli ohraničeném provázkem se skrývaly zatížené karty s čísly od jedné do třiceti. Týmy musely doběhnout k tomuto poli a postupně zašlapávat čísla, až se štafetovým během dostaly na číslo 30. Naši borci využili všechny 3 pokusy a se svým skvělým časem obsadili druhé místo. Sice měli bláto až za ušima, v nohách každý skoro kilometr, ale přesto se jim úsměv z tváří nevytrácel.. Nejen s tímto úkolem se vypořádali na jedničku, v malíku měli také rostliny, meteorologii, hydrologii atd. A jak jsem je tak delší dobu pozorovala, dospěla jsem k závěru, že jsou prostě "fakt dobrý"! Večer už mě čekali GLOBE noviny a ostatní účastníky, zmožené celým dnem večerní program. Bylo toho na výběr opravdu hodně: africké bubnování, Srabble, stolní tenis, výroba ručního papíru.....

V neděli ráno už všichni netrpělivě čekali, jak vše dopadne. Nejvíc nervózní byla naše paní profesorka a naši si pro změnu mysleli, že se jim to nepovedlo. O to překvapivější pak bylo vyhlašování kategorie od 16 do 19 let, do které patříme i my. Vyhlašovalo se od zadních míst a my jsme při každé čtveřici či pětici čekali, kdy řeknou nás. Jenže náš tým vyhlásili v té poslední a poté, co jsme se neumístili ani na 4., na 3. a ani na 2. místě, bylo všem jasné, že jsme první!!! Radost byla obrovská, a i když si to kluci nechtějí připustit, i oni na pódiu vykřikli radostí. Pak už jsme se jen snažili uklidnit a užívat si vítězství a výhry GPS. V celkovém pořadí jsme byli čtvrtí a před námi se umístila pouze smíšená družstva, takže taky dobrý výsledek. Ale v naší kategorii jsme pro tento rok nejlepší v republice a myslím, že zlepšit loňské druhé místo se nám podařilo na 200%.

Po zbytek dne už jsme se jen kochali přírodou CHKO Bílé Karpaty, která skýtá neuvěřitelné množství chráněných druhů rostlin, ale i zajímavých živočichů.

Vydali jsem se zdolat nejvyšší horu Karpat - Velkou Javořinu. Byla to krásná, ale vyčerpávající horská túra, po které se však leckomu z nás zastesklo po domově, nebo spíš po posteli. Navečer jsme zamířili domů a všechny zážitky si odvezli sebou.

Co k tomu dodat? Letos byly GLOBE Games ještě lepší než minulý rok, nejen že jsme vyhráli, ale taky jsme si je užívali ještě o hodně víc než minule. Asi také proto, že letos to bylo naposledy, co jsme atmosféru této soutěže, ve které nejde jen o vítězství, ale hlavně o náš vztah k přírodě, prožili. Příští rok tuto naši rozběhnutou štafetu předáme mladším ročníkům, konkrétně kvintě. Budeme jim určitě moc fandit, aby se jméno našeho gymnázia jen tak z podvědomích ostatních GLOBE škol nevytratilo! Na závěr bych chtěla poděkovat všem, kteří nám s projektem pomáhají, zvláště pak někomu, kdo je nerad jmenován. Takže díky, paní profesorko Mart'o Kunderová, díky za nás všechny, protože i my máme z našich úspěchů radost!

 

Za studenty sexty a kvinty

Kateřina Šťovíčková

<<   zpět  -  Globe a ekologie

fotogalerie  >>

 

Globe Games

GLOBE Games 2005

Studenti Lucie Kynclová, Káťa Šťovíčková, Renáta Jiskrová, Jakub Roleček, Fanda Kalibán (kvinta) a Marek Votroubek (kvarta) získali 2. místo na celostátní soutěži Globe Games v kategorii 16 až 20 let v České Třebové.

Gymnázium je již od roku 2002 zapojeno do celosvětového programu GLOBE. Tento projekt má za úkol zpracovávat data z oblasti meteorologie, hydrologie, biometrie, pedologie a fenologie, která jsou měřena studenty po celém světě. V České republice takto spolupracuje asi 93 škol.

Ocenění

Naši studenti pravidelně získávají ocenění z NASA za příslušný počet odeslaných měření. Ta se týkají hydrologie a hlavně meteorologie, kterou měříme každý všední den, a to na dvou různých stanovištích a ve dvou různých časech. Co se týká množství odeslaných dat, patříme v této době mezi 30 nejlepších škol z České republiky. (Poslední ocenění je z 22. 8. 2005 za 2705 odeslaných měření.)

Dne 22. 8. 2005 jsme obdrželi speciální cenu za mimořádnou kvalitu hydrologických dat zaslaných v období listopad 2004 - únor 2005. Hydrologii měříme dvakrát týdně. Odebíráme vzorky z řeky Loučné a měříme teplotu, průhlednost, pH, konduktivitu vody a množství příměsí ppm.

2. místo na GLOBE Games v kategorii 16-19let

Již po osmé se čeští studenti a učitelé, kteří na projektu pracují setkali na GLOBE Games, tentokrát v České Třebové. Letos se k nim poprvé přidalo i pár studentů z Evropy, a to konkrétně z Estonska, Chorvatska, Kypru, Libanonu, Lotyšska, Maďarska, Nizozemska, Norska, Polska, Slovenska a Švýcarska. I naše škola vyslala do České Třebové 6-ti členný tým (4 studenti do soutěžního týmu, 1 zástupce do mezinárodního týmu a 1 jako novinář), který bojoval o umístění..

Hry se konaly 6. - 8. 5. 2005. Po sobotním zahajovacím ceremoniálu, kdy jsme valili obrovskou nafukovací zeměkouli - symbol GLOBE Games městem, se všechna družstva vydala na soutěžní trasu. Kromě českých to byly také mezinárodní týmy, které se skládaly ze zástupců evropských zemí a mezi nimi samozřejmě i Česka. Poté co jsme se zorientovali ve velice nepřehledných mapkách, nás na stanovištích čekaly různé úkoly. Nejen, že jsme zde potřebovali naše znalosti z meteorologie, hydrologie atd., ale na místě tu byly i další, třeba ze zeměpisu, biologie nebo angličtiny. Nejtěžší a zároveň nejzajímavější bylo určování druhů mraků, ale u žádného z úkolů jsme se rozhodně nenudili. Například předvést pantomimicky průběh fotosyntézy nebo přejít od jedněch hranic ke druhým s nejmenším počtem dotyků byl oříšek pro celé družstvo. Mimo bodů byly soutěžícím udělovány hvězdičky, právě za spolupráci v týmu. Po tomto náročném, ale nezapomenutelném odpoledni jsme večer přesto nelenili a aktivně se zúčastnili večerního programu. Naše skupinka si vybrala Hry bez Hranic a zatím co si ostatní "hráli", pořadatelé pečlivě sčítali body a novináři do rána zpracovávali čerstvé GLOBE Games noviny.

Nečekali jsme žádné velké úspěchy, protože jsme byli nováčky mezi ostřílenými účastníky, takže nedělní vyhlášení jsme měli původně prožít klidně. Přesto naše nervy pracovaly a asi věděly proč. A když vyhlašovali naši kategorii a my jsme nebyli ani 10. ani 5. a ani 3. byli jsme jako na trní. Nakonec jsme se umístili na neuvěřitelném 2. místě v kategorii od 16 do 19 let a to ztrátou pouze jediného bodu na prvního! Ale ani celkové 5. místo z 42 ostatních škol není k zahození! Prostě se nám to moc povedlo!

V České Třebové jsme strávili krásné tři dny a i když nám nepřálo počasí pořádně jsme si to užili. Rozšířili jsme zde naše znalosti a poznali nové lidi. Na některé zážitky budeme vzpomínat dlouho. Rozhodně si to chceme všichni zopakovat a doufáme, že příští rok v Bánově budou GLOBE Games ještě lepší a nejméně stejně tak úspěšné jako ty letošní.

 

Za studenty sexty a kvinty

Kateřina Šťovíčková

<<   zpět  -  Globe a ekologie

fotogalerie  >>

stránka byla aktualizována 23. 8. 2008 v 15:30
pátek - 20. květen
© 2005 Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl