Naše cesta do Štrasburku začala první hodinou v úterý ráno. Přes všechny vánice, objížďky a silnice „5. třídy“ jsme se dostavili ve 3.45 hodin do Hradce Králové. Ocitli jsme se v autobuse plném studentů vysokých škol z Hradce Králové a Prahy. Ve 13.00 hodin jsme konečně pokořili řeku Rýn a před námi se otevřelo sídelní město Evropského parlamentu, Rady Evropy, Evropského soudu pro lidská práva a čápů -Štrasburk.
V jídelně EP nás osobně přivítal pan europoslanec Ing. Oldřich Vlasák. Po obědě jsme sledovali zasedání EP, kde se diskutovala o Shengenském prostoru. Zasedání se účastnilo asi 32 osob a 20 překladatelů. V odpoledních hodinách pro nás byla připravena prezentace a beseda o Evropském parlamentu s panem poslancem Vlasákem. Všechny nás ohromila budova EP, jak z architektonického hlediska, tak z provozního. Evropský parlament zaměstnává okolo 5000 zaměstnanců a z toho je 1/3 překladatelů. Organizace EP je taková, že tři týdny pracují poslanci v Bruselu a jeden týden ve Štrasburku, tak se všechny materiály, ale i pracovníci stěhují na jeden týden do Štrasburku.
Po návštěvě EP následovala prohlídka historické části Štrasburku v deštivém počasí a poté jsme se zahřáli v útulné stylové restauraci v centru města, kde jsme povečeřeli s panem poslancem.
Ve středu ráno jsme opustili hotel a odjeli k sídlu Rady Evropy. Po přednášce v anglickém jazyce a prohlídce jsme se vydali na závěrečnou prohlídku města, pro nějž jsou typické hrázděné domy, kouzelné uličky a pouliční prodavači švýcarských hodinek.
Cesta do České republiky probíhala bez komplikací a přestože naše návštěva ve Štrasburku byla poměrně krátká, umožnila nám nahlédnout do zákulisí činnosti evropských institucí.
Mgr. Ivana Hynková
Návštěva Evropského parlamentu ve Štrasburku - fotogalerie >>