Aktuality Kontakty Školní rok Školská rada Studentský parlament OPS Fotogalerie Dokumenty Mapa

 

 

Návštěva našich studentů Evropského parlamentu ve ŠtrasburkuNávštěva našich studentů Evropského parlamentu ve Štrasburku

Naše cesta do Štrasburku začala první hodinou v úterý ráno. Přes všechny vánice, objížďky a silnice „5. třídy“ jsme se dostavili ve 3.45 hodin do Hradce Králové. Ocitli jsme se v autobuse plném studentů vysokých škol z Hradce Králové a Prahy. Ve 13.00 hodin jsme konečně pokořili řeku Rýn a před námi se otevřelo sídelní město Evropského parlamentu, Rady Evropy, Evropského soudu pro lidská práva a čápů -Štrasburk.

V jídelně EP nás osobně přivítal pan europoslanec Ing. Oldřich Vlasák. Po obědě jsme sledovali zasedání EP, kde se diskutovala o Shengenském prostoru. Zasedání se účastnilo asi 32 osob a 20 překladatelů. V odpoledních hodinách pro nás byla připravena prezentace a beseda o Evropském parlamentu s panem poslancem Vlasákem. Všechny nás ohromila budova EP, jak z architektonického hlediska, tak z provozního. Evropský parlament zaměstnává okolo 5000 zaměstnanců a z toho je 1/3 překladatelů. Organizace EP je taková, že tři týdny pracují poslanci v Bruselu a jeden týden ve Štrasburku, tak se všechny materiály, ale i pracovníci stěhují na jeden týden do Štrasburku.

Po návštěvě EP následovala prohlídka historické části Štrasburku v deštivém počasí a poté jsme se zahřáli v útulné stylové restauraci v centru města, kde jsme povečeřeli s panem poslancem.

Ve středu ráno jsme opustili hotel a odjeli k sídlu Rady Evropy. Po přednášce v anglickém jazyce a prohlídce jsme se vydali na závěrečnou prohlídku města, pro nějž jsou typické hrázděné domy, kouzelné uličky a pouliční prodavači švýcarských hodinek.

Cesta do České republiky probíhala bez komplikací a přestože naše návštěva ve Štrasburku byla poměrně krátká, umožnila nám nahlédnout do zákulisí činnosti evropských institucí.

 

Mgr. Ivana Hynková

 

Návštěva Evropského parlamentu ve Štrasburku - fotogalerie   >>

<<   zpět  -  Zájezdy a exkurze

stránka byla aktualizována 23. 8. 2008 v 15:30
pátek - 20. květen
© 2005 Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl