Aktuality Kontakty Školní rok Školská rada Studentský parlament OPS Fotogalerie Dokumenty Mapa

 

 

Junior parlamentJunior parlament

Dne 21. listopadu 2005 se několik vybraných studentů naší školy zúčastnilo zasedání a jednání historicky prvního JUNIOR PARLAMENTU. Neměli jsme bohužel štěstí v losování a v konkurenci ostatních škol jsme "získali" pouze roli pozorovatelů či fotoreportérů.

Proto jsme do Prahy odjížděli relativně nešťastní, že budeme pouhou veřejností a nebudeme si moci vyzkoušet roli našich zákonodárců. Po přivítání poslancem PSP ČR a předsedou junior-parlamentu Pavlem Severou a zahájení vlastního zasedání vedoucím zasedání, místopředsedou PSP ČR Janem Kasalem, proběhlo krátké seznámení s historií budovy parlamentu a rychlé hlasování o složení vlády. Tuto funkci měli zastávat představitelé dvou zvolených škol sedících na galerii. Gymnázium Aloise Jiráska jasně zvítězilo a společně s gymnáziem z Chrudimi zasedlo do křesel skutečných ministrů.

Naši studenti a studentky zaujali tyto role ministrů:

Zbytek ministerských křesel připadl na druhou vybranou školu.

Po této první formalitě nastalo zvolení předsedů jednotlivých poslaneckých klubů - jeden klub tvořili vždy junior-poslanci ze stejného okresu Pardubického kraje. Po jejich představení nastalo zahájení zasedání.

Nejprve bylo třeba z jednotlivých předem daných návrhů vytvořit pořadník jednání. Junior-poslanci se nakonec usnesli, že pořadí schůze bude následující:

  1. Snížení trestní odpovědnosti pod věkovou hranici patnácti let /tisk č.01/
  2. Ochrana dětí a mládeže před vlivem tabákových výrobků /tisk č.09, dodatečně předložený až ve sněmovně)
  3. Děti a dopravní nehody /tisk č.02/
  4. Třídění odpadu /tisk č.03/
  5. Globální oteplování /tisk č.04/
  6. Známky, procenta, body, nebo slovní hodnocení? /tisk č.05/
  7. Školní uniforma /tisk č.06/
  8. Evropský den bez aut /tisk č.07/
  9. Dětská obezita - tvrdá realita /tisk č.08/

Z důvodu organizačních (málo času) a také z důvodu velkého množství interpelací, návrhů a diskusních příspěvků došlo pouze na projednávání prvních dvou návrhů.

Návrh na Snížení trestní odpovědnosti pod věkovou hranici patnácti let vznesl Mgr. Zdeněk Švec, který je absolventem naší školy a hned na úvod si neodpustil patrioticky pozdravit své nástupce ve školských lavicích našeho ústavu i v židlích vlády. Po přečtení jeho návrhu přišla na řadu celá řada návrhů a dlouhé jednání...

 

Další průběh (formát .doc)

Mgr. Petr Hanus

<<   zpět  -  Zájezdy a exkurze

fotogalerie   >>

stránka byla aktualizována 23. 8. 2008 v 15:30
pátek - 20. květen
© 2005 Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl