4. ročník u okresního soudu

Autor: Šárka ChalupníkováPublikováno: 14. října 2019Zobrazeno: 361×Zařazení článku: Sv, aktuality
4. ročník u okresního soudu
4. ročník u okresního soudu

V pátek 4. října naše třída navštívila Okresní soud ve Svitavách a zasedla u soudního jednání, naštěstí pouze jako veřejnost. Při vstupu do budovy nás čekala bezpečnostní kontrola, která proběhla téměř bez zádrhelu, a mohli jsme se tedy přesunout do soudní síně. Ta vypadala dle našich očekávání, možná jsme si ji představovali trochu větší.

Nejprve se v soudní síni objevila paní zapisovatelka, aby připravila veškerou administrativu, a následně přišel i pan soudce. Působil velmi chytře, mile, rozumně a samozřejmě spravedlivě a řekl nám, co a jak se bude u hlavního líčení odehrávat. Obžalovaný vstoupil do soudní síně za doprovodu vězeňské stráže, protože byl už převezen z vazební věznice. Byl to velmi starý, hubený a křehký muž. Byl obviněn z maření výkonu soudního rozhodnutí - nedostavil se k výkonu trestu, který mu byl uložen v jiném soudním procesu vrchním soudem – nenastoupil tedy ve stanovené lhůtě do vězení. Tento případ nás všechny zaujal, hrál zde roli i zdravotní stav obžalovaného a soudce projevil velkou dávku empatie a velkorysosti. Na druhou stranu nás šokoval závažný čin, který obžalovaný spáchal a za který byl odsouzen k nepodmíněnému trestu už v předešlém soudním jednání.

Soud netrvalo příliš dlouho, věc se jevila všem jako jasná, a tak i odsouzený přijal rozsudek a zřekl se možnosti odvolání. Zbyl tak nám i panu soudci čas, aby nám některé věci dovysvětlil a odpověděl na několik otázek.

Tato exkurze byla zajímavá i poučná.

Ondřej Fila, 4.A

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum