„Bienvenue à Castres…“ aneb Výměnný pobyt ve Francii

Autor: Aneta StuchláPublikováno: 3. dubna 2019Zobrazeno: 3070×Zařazení článku: Fj, aktuality, exkurze
„Bienvenue à Castres…“ aneb Výměnný pobyt ve Francii
„Bienvenue à Castres…“ aneb Výměnný pobyt ve Francii

15. března uplynulo od konce říjnového uvítání a seznámení se se zahraničními studenty z francouzského Lycée de la Borde Basse v rámci zorganizovaného výměnného pobytu přesně 5 měsíců a 3 dny. Nyní po jejich návštěvě přišla řada na nás. V březnový pátek ráno čekala 24člennou skupinu studentů francouzštiny a dvou učitelek série nástrah v podobě cesty do 1275 km vzdáleného jihofrancouzského Castres, která už zkraje výrazně prověřila nervy a trpělivost všech zúčastněných.

Nakonec jsme do Francie dorazili. Po notně intimní jízdě narvaným pražským MHD, nečekaných komplikacích na letišti V. Havla a následném (úspěšném!) přestupu na monstrózním letišti ve Frankfurtu jsme konečně vystoupili z letadla v Toulouse – čtvrtém nejlidnatějším francouzském městě, asi hodinu vzdáleného od Castres. Ač strhaní, unavení a bohužel o jednoho člena výpravy chudší, v připraveném autobusu jsme z letiště vyrazili vstříc nadcházejícímu víkendu.

Ten byl kompletně v režii hostitelských rodin, proto z něj má často každý úplně jiné dojmy. Někdo ho strávil důkladným prozkoumáváním Castres, někdo se podíval k moři, další poznávali francouzskou kulturu doma v rodinách, navštívili Paříž, Toulouse, jiná města… program se dost lišil. Volné dva dny daly každopádně všem příležitost zregenerovat, sblížit se a vidět Francii trochu jinak. Navíc fakt, že jsme se již navzájem znali, usnadnil celý proces aklimatizace a seznamování se s hostitelskými rodinami. Zbytek programu pak už byl z větší části organizován hromadně – a celý týden byl pojat výletově.

Pondělí bylo tedy ještě pozvolnější – věnováno přivítání, prohlídce školy a ukázce francouzské výuky. Odpoledne jsme dostali možnost prozkoumat Castres společně formou hry. Už v úterý, jediný den v celém týdnu, kdy bylo chladno a zataženo, jsme ale nasedli do autobusu – pro začátek jsme jeli na lokální rodinnou farmu, kde nám byl představen mimo jiné srovnatelně jako u nás problém postupného zániku podobných malých hospodářství. Po návratu jsme strávili nějaký čas opět v rodinách a následně se dle vlastního uvážení rozdělili na dvě skupiny, z nichž jedna vyrazila po vlastní ose do kina a druhá dala přednost zhlédnutí Pelíšků ve škole.

Hlavní náplní středečního programu bylo Toulouse, kde jsme strávili celý den. Nejprve jsme si město prohlédli z (téměř) ptačí perspektivy, načež jsme jej prozkoumali opět formou týmové hry. Následující tříhodinový rozchod ve městě uvítali všichni, kdy jedni jej využili k nákupům, druzí k důkladnější prohlídce Toulouse. Výlet jsme zakončili prohlídkou největší zachované románské baziliky, Baziliky svatého Saturnina. Čtvrtek byl věnován prohlídce světového unikátu, středověkého města Carcassonne. Odpoledne nás potkala další ze série prekérních situací, tentokrát jsme se všichni ztratili v neznámém lese při hledání visutého mostu poblíž města Mazamet. Do cíle jsme však došli (námi ignorovaná značka „po směru vody“ měla prý odkazovat k mostu) a pro někoho adrenalinový zážitek nakonec (s větší či menší dávkou odvahy) absolvovali všichni. Pátek a poslední celý den strávený ve Francii pak zakončila návštěva historického města Albi s největším cihlovým kostelem na světě. Výměnu jsme ukončili společně stráveným večerem se spoustou jídla. Co víc si přát?

Ačkoliv se návrat do Česka na začátku zdál být v nedohlednu, čas do odjezdu utekl jako voda a sobotní loučení bylo tentokrát i kvůli absenci jistoty opětovného shledání hodně smutné. Domů jsme se však vraceli se skvělými vzpomínkami, zajímavými zážitky a snad i vědomím, že jsme se inspirovali místní kulturou, navázali nová přátelství a alespoň částečně se zde zlepšili ve francouzském jazyce. Ať si to přiznat chceme nebo ne, z Toulouse jsme v sobotu všichni odlétali obohaceni o cenné zkušenosti a nové dojmy. Byl to vynikající týden a za jeho organizaci, hladký průběh a nevyčerpatelnou zásobu dobré energie (i v těch nejnepříjemnějších chvílích) bych chtěl poděkovat paní učitelce Stuchlé a Šaldové, a pak především všechna čest ochotné francouzské paní učitelce Ariane. Bylo to skvělé, děkujeme!

Miroslav Harant, sexta

Přejít do samostatné fotogalerie (165 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum