Botswana promlouvala hlasy našich studentů a určitě byla vidět i slyšet

Autor: Šárka ChalupníkováPublikováno: 30. dubna 2021Zobrazeno: 694×Zařazení článku: Sv, aktuality
Závěrečná konference XXVI. ročníku Pražského studentského summitu
Závěrečná konference XXVI. ročníku Pražského studentského summitu

Druhý dubnový víkend se uskutečnila závěrečná konference XXVI. ročníku Pražského studentského summitu. Bohužel přes snahu organizátorů a posunutí termínu musela nakonec i ona proběhnout pouze dálkově přes obrazovky našich počítačů.

Celý program začal ve čtvrtek v podvečer, kdy jsme si prostřednictvím streamu vyslechli poselství speciálních hostů. Promluvili k nám Andréa Papus Ngombet Malewa, kandidát na prezidenta Republiky Kongo, Dolkun Isa, prezident Světového ujgurského kongresu, Francisak Viacorka, hlavní poradce běloruské aktivistky a prezidentské kandidátky Světlany Tichanovské, a Petra Dobešová, zástupkyně generálního partnera projektu The Kellner Family Foundation. Následně proběhla diskuse se senátorem a předsedou výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavlem Fišerem. V segmentu věnovaném projevům zástupců jednotlivých modelů dokonce promluvil i Dan o distribuci vakcín proti COVIDu-19 do afrických zemí.

V pátek ráno se už naplno rozběhlo jednání jednotlivých orgánů. Ve SPECPOL (Zvláštní výbor Valného shromáždění OSN pro politické otázky a otázky dekolonizace) řešila Míša otázku palestinských uprchlíků, politického násilí a vztah pevninské Číny a Hong-Kongu. V SOCHUM (Sociální, humanitární a kulturní výbor Valného shromáždění OSN) se Dan zabýval dětskou prací, domácím násilím a státní regulací internetu. Ve WHO se Matěj potýkal s problematikou interrupcí, genetických modifikací lidských plodů a rozpočtem této organizace. Jednání přinesla mnoho zajímavých momentů, například málem došlo na válku mezi Botswanou a Tuniskem nebo zrušení několika států, konkrétně Dominikánské republiky a Pákistánu. Nakonec se však podařilo všechny spory vyřešit a k většině bodům agendy přijmout rezoluci. Během pátku a soboty jsme se navíc museli potýkat s nečekanou krizí, tentokrát v podobě vyostření sporu mezi Indií a Pákistánem.

Díky organizátorům jsme dostali také možnost se setkat s Její Excelencí Mmasekgoou Masire-Mwambou, velvyslankyní Botswany v Německu a dcerou druhého prezidenta Botswany. Paní velvyslankyně nám přiblížila život vrcholného diplomata, vyprávěla nám o Botswaně, jejím přírodním bohatství a kultuře.

Účast na Pražském studentském summitu můžeme mladším spolužákům jedině vřele doporučit. Byl to jedinečný zážitek, za který jsme moc vděční. Duwela!

Míša Janecká, Dan Dobr a Matěj Martiník

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum