CERN

Autor: Martina KunderováPublikováno: 4. října 2015Zobrazeno: 9520×Zařazení článku: aktuality, exkurze
CERN
CERN

Ve středu 16. 9. odjeli studenti sexty a druhého ročníku na třídenní výpravu do Švýcar v doprovodu paní profesorky Jaklové, Kunderové a Dvořákové. A asi mně dají všichni za pravdu, že to byly nádherné tři dny. Každý si snad přišel na své... Památky, čokoláda, sýry, trocha fyziky a hlavně dobrá parta.

Ve čtvrtek dopoledne jsme dorazili do Bernu s plánem prohlédnout si jeho centrum - leč počasí ve Švýcarsku má očividně smysl pro humor... Zkrátka, jelikož z oblohy padaly trakaře, museli jsme se nějak přizpůsobit. Ještě že náš pan průvodce byl dostatečně dobrý improvizátor, takže jsme mohli strávit dopoledne v teple a pod střechou. A pod jakou střechou! Prvně to bylo muzeum sýra v městečku Gruyere a následně muzeum čokolády Cailler ve vesnici Broc. Odpoledne jsme měli možnost projít si město Lausanne. A modří už vědí... atletický stadion - Diamantová liga!

Samozřejmě - hlavním cílem naší výpravy byl CERN, který jsme navštívili v pátek. Kdo nevíte, co si pod názvem CERN představit, tak je to mezinárodní organizace sídlící v Ženevě, která se zabývá jaderným výzkumem, studiem hmoty, urychlováním a srážením částic, přičemž vznikají částice nové. To vše probíhá v několika na sebe navazujících urychlovačích, které se nachází přibližně 100 metrů pod zemí. Největší urychlovač LHC (Large Hadron Collider) je kruhový a po obvodu měří 27 km. Rychlost urychlených částic se v něm přibližuje rychlosti světla - během jedné sekundy stihne částice oběhnout celý LHC celkem jedenáct tisíckrát! Neuvěřitelné, že?

CERN má dvacet členských zemí (ČR je členem od roku 1993) a sedm dalších zemí má statut pozorovatele (mezi nimi i Japonsko, USA, Rusko a Indie). Se zařízeními v CERNu pracuje asi 6500 vědců, což je polovina všech fyziků zabývajících se částicemi na světě. Výzkum není veden pro vojenské účely, nýbrž jedním z poselství CERNu je sbližovat národy prostřednictvím vědy.

Rozděleni na dvě skupiny jsme měli možnost nahlédnout do řídícího centra CERNu, projít si hlavní budovu, výstavu i nahlédnout pod zem, i když ne úplně až k urychlovači, to by bylo nebezpečné. Jelikož CERN je velmi rozlehlý a jednotlivé budovy jsou často daleko od sebe, přejížděli jsme vždy malým autobuskem, který šoféroval sympatický šedesátník s prazvláštní francouzštinou, které nikdo moc nerozuměl. Musím říct, že jeho komické startování, pantomimické předvádění pokynů, co máme a nemáme dělat během jízdy, a slovo „klaklak“, které používal v každé druhé větě a patrně mělo neomezeně mnoho významů, by se možná skvěle vyjímalo na divadelním jevišti. Nicméně pro některé to byl možná nejzajímavější zážitek celé exkurze...

Poslední, co nás před cestou domů čekalo, byla prohlídka Ženevy. Jak je v Ženevě krásně, určitě vědí všichni ti, kdo už tam někdy byli. A kdo jste tam ještě nebyl, nenechte si ujít Ženevské jezero, hodinky, katedrálu svatého Petra, vodotrysk a spoustu dalších zajímavostí. Also, bis zum nächsten Mal!

Kateřina Macková, 2.A

Přejít do samostatné fotogalerie (71 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum