Comenius v Litomyšli

Autor: Eva NovotnáPublikováno: 13. května 2013Zobrazeno: 19946×Zařazení článku: Aj, aktuality, projekty, mezakt
Comenius v Litomyšli (foto Jakub Šmolík)
Comenius v Litomyšli (foto Jakub Šmolík)

V posledním dubnovém týdnu naše škola hostila zástupce z partnerských škol, které se stejně jako naše gymnázium zapojily do projektu Comenius – Peace for Everyone. Celkem jsme přivítali 44 účastníků, 19 pedagogů a 23 studentů, většina z nich byla ubytována v našich hostitelských rodinách. Počasí nám přálo, a tak delegace z Polska, Maďarska, Turecka, Španělska, Řecka a Itálie strávily v Litomyšli 3 slunečné dny a kromě společné projektové práce jsme se sbližovali během výletů a volnočasových aktivit.

Hned první den pobytu, ve středu, jsme vyrazili na výlet do Moravského krasu, kde jsme měli příležitost se seznámit a navázat první přátelské vztahy. Večer završil koncert Perličky klasické hudby v podání Litomyšlského symfonického orchestru ve Smetanově domě.

Druhý den patřil oficiálnímu přivítání v aule, kde všechny účastníky pozdravila paní ředitelka Hynková i starosta města Litomyšle, pan Michal Kortyš. Následovaly prezentace o jednotlivých partnerských školách a odpoledne pak práce nad projektovými úkoly – tvorba prezentací o životě a díle J. A. Komenského a plakátů s projektovou tematikou – Peace for Everyone. Na závěr dne jsme ještě stihli prohlídku zámku, která vzbudila velký ohlas.

Pátek byl opět dnem pracovním, protože studenti společně prezentovali výsledky své projektové práce. Odpoledne jsme zamířili na krátký výlet na Růžový palouček, kde se účastníci dozvěděli něco málo z naší historie, a do Nových Hradů, kde jsme si prohlédli Muzeum cyklistiky, prošli si tamní labyrint a okolí zámku. Závěr dne patřil loučení, protože v sobotu ráno zahraniční účastníci odjížděli na výlet do Prahy, ale mnozí z nich už také domů. Farewell party proběhla opět v aule, kde byly nejprve vyhlášeny výsledky o nejlepší projektové logo a slogan a pak už probíhala zábava zcela v režii studentů.

I když organizace a zajištění průběhu celé akce byly náročné, bylo to jak pro nás pedagogy, tak i bezesporu pro naše studenty pár velmi přínosných a zajímavých dní, protože jsme se měli možnost seznámit blíž s kulturními rozdíly, ale hlavně jsme si mohli ověřit, jak jsou na tom naši studenti ve srovnání s ostatními. A můžeme neskromně přiznat, že jazykové znalosti našich studentů a schopnost prezentovat se v mezinárodní konkurenci rozhodně neztratily. Touto cestou bych chtěla všem, kteří se jakkoli do projektu zapojili, poděkovat za vzornou reprezentaci školy!

Přejít do samostatné fotogalerie (86 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum