Den lékařským fyzikem

Autor: Martina KunderováPublikováno: 8. června 2018Zobrazeno: 1582×Zařazení článku: M-F-Ivt, aktuality, exkurze
Den lékařským fyzikem
Den lékařským fyzikem

Ve středu 30. května se vybraní studenti sexty zúčastnili akce pořádané Fakultou jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Tento projekt vznikl za účelem seznámení studentů středních škol se studijním oborem, který se nejen rychle rozvíjí, ale i zachraňuje lidské životy. Během tohoto dne studenti dostali možnost si sami vyzkoušet, co obnáší práce lékařského fyzika a jaké je jeho uplatnění v nemocnicích.

V úvodní časti jsme se zúčastnili přednášek tří významných odborníků, během kterých jsme se s danou problematikou blíže seznámili. Po každé přednášce byl prostor pro dotazy, který byl naplno využit z řad našich studentů. Této skutečnosti si všimla i redaktorka Českého rozhlasu, která udělala rozhovor s jedním z našich studentů (Jindřichem Lněničkou).

Po polední přestávce nastal čas na praktická cvičení. Naši studenti si vybrali téma „Plánování léčby nádorů“. Ve specializovaném softwaru si sami vyzkoušeli, jak vytvořit léčebný ozařovací plán pro skutečného pacienta se zhoubným nádorem.

Na závěr dostali studenti možnost navštívit specializované pracoviště ve Fakultní nemocnici v Motole. Navštívili tedy místa, kam by se jindy neměli šanci dostat, a sami si mohli vyzkoušet obsluhu přístrojů, jejichž ceny se pohybují v řádech milionů korun. Tato část dne byla bezesporu ta nejzajímavější a obohatila naše studenty i o skutečnost, že v nemocnicích vedle lékařů a sester najdeme i fyziky, bez kterých by chod radiologických oddělení (a tím i léčba těžce nemocných pacientů) nebyl možný.

Děkujeme tedy, že naši studenti dostali možnost prožít den jako lékařský fyzik, a doufáme, že na podobná místa se v neprofesním životě nedostanou.

Jaroslav Jireček, Jindřich Lněnička (oba sexta)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum