Dnes je tomu 150 let…… Periodíčeskij zakon

Autor: Martina KunderováPublikováno: 6. března 2019Zobrazeno: 542×Zařazení článku: B-Ch, aktuality
Dnes je tomu 150 let…… Periodíčeskij zakon
Dnes je tomu 150 let…… Periodíčeskij zakon

Právě dnes si můžeme zavzpomínat na geniálního vědce a zakladatele moderní chemie, na ruského chemika Dmitrije Ivanoviče Mendělejeva.

Během svého života se stal nesmrtelným díky celé řadě svých objevů, ale také životních událostí.

Většina z nás ho bude mít spojeného s periodickým zákonem. Ten publikoval právě 6. 3. 1869 ve 13.45 hodin. Jeho genialita nespočívala jen v pouhém seřazení prvků podle opakujících se vlastností, ale on dokázal odolat prázdným místům tabulky i za cenu, že zůstane patřičně perforovaná… V té době bylo známo pouhých 63 prvků, dobrá polovina teprve čekala na svoje objevení. Navíc naprosto nic netušil o elementární struktuře atomu, a přesto i tak koncept tabulky předběhl tehdejší vědecké poznatky o dobrých 50 let. Říká se, že při jejím nekonečně dlouhém sestavování byl tak strašně moc unavený, že na ní usnul a zdál se mu sen, ve kterém tabulka dávala smysl. Po probuzení si ji údajně zapsal a její podobu dnes známe.

Narodil se na Sibiři slepému otci a matce, která se snažila řídit továrnu na výrobu skla. Zde Dmitrij získal svoji lásku k chemii a také touhu ji dále studovat. I když továrna zkrachovala, matce se podařilo odklonit část peněz na jeho další studia. Po petrohradském působení pokračoval v Heidelbergu. Dva roky po svém návratu do Ruska publikuje svůj periodický zákon.

Jeho dalším úspěchem byl objev bezdýmého prachu či nalezení ideálního poměru složení vodky a technologie její výroby (ne všechny objevy slouží pro blaho národa).

Mendělejev se bez povolení pravoslavné církve podruhé oženil. Když se na podvod přišlo, car mu udělil milost. Na stížnost knížete, proč jemu nebyla udělena stejná výjimka, odpověděl: „Mám mnoho šlechticů, ale Mendělejeva jen jednoho.“

Za svůj přínos chemii byl nominován na Nobelovu cenu. Několik měsíců před svou smrtí mu však unikla o jediný hlas, hlas švédského celoživotního rivala Svata Arrhenia.

Poznámka:

*Arrhenius získal Nobelu cenu v r. 1903 za zásluhy o rozvoj chemie a teorii elektrolytické disociace.

*Velké díky, pane Dmitriji Ivanoviči Mendělejeve, od všech chemiků i nechemiků!

M. Kunderová, P. Jaklová

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum