Dobrovolnictví v Zambii

Autor: Anna KlusoňováPublikováno: 29. června 2016Zobrazeno: 7646×Zařazení článku: aktuality
Dobrovolnictví v Zambii (foto Petr Jiskra)
Dobrovolnictví v Zambii (foto Petr Jiskra)

Radka Stránská, studentka Pedagogické fakulty UP Olomouc, prožila rok jako dobrovolnice v Zambii. Přijela nám o své cestě na africký kontinent vyprávět do školy.

Proč se pro dobrovolnictví rozhodla? Chtěla cestovat, poznávat svět, jiné kultury, ale také chtěla pomáhat lidem. Chtěla poznat své vlastní možnosti a hranice. Proto se do projektu “Adopce na blízko” přihlásila, dvanáct měsíců se na dobrovolnickou službu připravovala a poté odjela do Zambie.

Jejím africkým bydlištěm se stalo City of Hope nedaleko hlavního města Lusaca. Celý rok pracovala jako učitelka a vychovatelka v domově pro černošské dívky ve věku od 8 do 18 let, které se ocitly v krizové životní situaci (sirotci nebo jinak znevýhodněné dívky) a kterým zde řádové sestry salesiánky vytvořily nový domov.

Dobrovolnictví znamená věnovat svůj čas nezištně těm, kteří to potřebují. Dělat charitativní práci. Nabídnout svůj čas druhým. Zdánlivě nepochopitelné v dnešním tržně orientovaném světě. A přece! Radka přijela bohatší o mnoho cenných zkušeností a o poznání, že tito chudí lidé žijí radostně, rádi tančí a zpívají. Nestěžují si na svou obtížnou životní situaci, na své problémy. Určitě se od nich máme co naučit.

Radka zakončila své poutavé vyprávění tím, co jí samotné dala Afrika. Na posledním snímku její prezentace se objevily tři pozapomenuté vlastnosti: pokora, skromnost, respekt vůči sobě navzájem. A to všechno propojené refrénem slavné písně od Beatles All you need is love jako univerzálně srozumitelným mottem pro všechny lidi dobré vůle, mezi které Radka nesporně patří.

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum