Dvacet let soutěže EXPO SCIENCE AMAVET

Autor: Martina KunderováPublikováno: 5. května 2013Zobrazeno: 5149×Zařazení článku: M-F-Ivt, aktuality, ocenění, soutěže
Dvacet let soutěže EXPO SCIENCE AMAVET (foto Martina Kunderová)
Dvacet let soutěže EXPO SCIENCE AMAVET (foto Martina Kunderová)

Ve dnech 25.–26. května 2013 proběhlo v prostorách Akademie věd ČR národní kolo soutěže vědeckotechnických projektů EXPO SCIENCE AMAVET.

Naše škola byla zastoupena jako v minulých ročnících silnou trojkou projektů. Mezi čtyřicítkou nejlepších projektů z celého Česka nás reprezentovali benjamínek Tomáš Berger (kvarta) s Robotem RA-01, Kateřina Valentová (kvinta) s projektem Většina lidí neumírá na nemoc, ale na její léčbu a zkušený borec František Střasák (oktáva) s projektem robota RCH.

Každý z nich dal do obhajoby (v angličtině) maximum. Hodnocení se ujali vysokoškolští profesoři z nejprestižnějších českých vysokých škol. Pocity našich byly opravdu pestré a do spokojenosti chybělo hodně…

Navíc je velmi obdivuhodné, že Tomáš Berger, ačkoliv je žákem nižšího gymnázia, dokázal polemizovat a argumentovat v anglickém jazyce.

Po slavnostním vyhlášení mohu konstatovat následující:

Mezi deseti nejlepšími a také oceněnými autory projektů se ocitli Kateřina Valentová (10. místo) a František Střasák (9. místo). František získal navíc speciální cenu americké firmy. Díky svému umístění v této soutěži se stal studentem ČVUT, obor Otevřená informatika.

Všem našim finalistům chci poblahopřát a poděkovat za nadstandardní přístup ke studiu, velkou píli a dlouhodobou práci na projektu.

Dvacet let trvání této soutěže bylo opravdu pojato velkolepě. Naši žáci i vyučující se po 1. dnu soutěže přesunuli do prostor Senátu ČR – Valdštejnského paláce, kde měli možnost si poslechnout názory a podněty celé řady osobností z oblasti výzkumu, ale i bývalých nejúspěšnějších finalistů této soutěže. Naprosto nezapomenutelná byla řeč bývalého šéfa Akademie věd ČR prof. RNDr. Václava Pačese, DrSc. dr. h. c. Je potěšující, že mezi tzv. mladými nobelisty ( jak se laureátům mezinárodní soutěže Intel ISEF a I-SWEEEP mezi odborníky říká) máme za posledních 8 roků dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bramborovou medaili.

Následoval slavnostní raut a večeře, při níž jsme si mohli pohovořit s osobnostmi vědecké obce.

Přejít do samostatné fotogalerie (5 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum