Erasmus+ ve Francii

Autor: Aneta StuchláPublikováno: 27. října 2021Zobrazeno: 2305×Zařazení článku: aktuality, projekty, mezakt
Erasmus+ ve Francii (foto Adéla Jetmarová)
Erasmus+ ve Francii (foto Adéla Jetmarová)

V neděli 10. října se šest studentek 7.P a 3.A vydalo pod ochranným dohledem dvou vyučujících do Francie, konkrétně do malebného města Brive-la-Gaillarde, a to v rámci projektu Erasmus+. Naše cesta započala již v 5 ráno na nádraží v České Třebové, odkud jsme se společně vydaly vlakem na pražské letiště. Pro většinu z nás nebylo létání žádnou novinkou, avšak i tak to byl pro všechny skvělý zážitek. Po přestupu ve švýcarském Curychu jsme úspěšně doletěly do Bordeaux, kde na nás čekal zasloužený oběd a příjemný odpočinek na sluníčku. Po krátké přestávce jsme se vypravily do naší cílové destinace, Brive-la-Gaillarde. Zde jsme se poprvé setkaly s ostatními účastníky z jiných zemí, a to z Řecka, Turecka, Maďarska, Itálie a Francie, s nimiž jsme společně strávili krásný prosluněný týden.

Byli jsme ubytováni v útulném hotelu u františkánů, kam jsme také chodili na snídaně. Obědy a večeře jsme dostávali ve školní jídelně, která nás příjemně překvapila, a to především velkým výběrem salátů a dezertů.

Další den nás čekalo milé přivítání a následný program v tamní škole. Měly jsme možnost si projít celý areál školy a nahlédnout do výuky. Všichni byli velice milí a rychle jsme se spřátelili.

Také jsme všichni hned první den odprezentovali připravený úkol, týkající se náboženských památek v naší zemi. Dostali jsme tím možnost nahlédnout do náboženské kultury v ostatních zemích.

Během celého týdne jsme měli možnost poznávat krásy Francie, např. městečko Aubazine, kde jsme se prošli líbeznou přírodou a následně jsme navštívili tamní opatství. Následující den jsme se zastavili na slavné pouti Santiago de Compostela, v úchvatném středověkém městečku Rocamadour, kde jsme se mohli kochat nádhernou bazilikou ve skále.

Ve čtvrtek nás čekal výlet do Bordeaux, přičemž jsme si jinak dlouhou cestu zkrátili zpěvem francouzských písniček. Cesta nám tak utekla velice rychle a zanedlouho jsme byli na místě. Návštěvu jsme zahájili prohlídkou katedrály svatého Ondřeje a po menším občerstvení jsme se vydali na prohlídku historického centra města, které nás zcela okouzlilo.

Poslední den v pátek jsme pobyt zakončili opět prezentacemi k projektu, tentokrát na téma náboženské umění a výzdoba kostelů. Na závěr jsme obdrželi certifikáty o účasti a udělali si společnou památeční fotku. Po společném pikniku jsme na zahradě školy zasadili každá národnost svůj ovocný strom. Večer jsme se pak sešli na společné večeři, kterou jsme zakončili rozlučkovou párty.

V sobotu jsme se s Brive rozloučili bohatou snídaní, nechyběly ani typické francouzské croissanty! Pak už jsme jen utřeli poslední slzičku a plni báječných dojmů, vzpomínek a spousty nových kamarádů jsme se vydali na dlouhou a místy strastiplnou cestu domů.

Za celou výpravu sepsala Kristýna Švábová (7.P)

Přejít do samostatné fotogalerie (9 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum