Evropská unie – ano, či ne?

Autor: Ivana HynkováPublikováno: 2. července 2019Zobrazeno: 435×Zařazení článku: Sv, aktuality
Tomáš Rotschein
Tomáš Rotschein

Ve čtvrtek 23. května 2019 nás na gymnáziu navštívil náš absolvent Tomáš Rotschein, toho času student FF UK v Praze, aby nám zde krátce před volbami do Evropského parlamentu předvedl prezentaci o tom, co „to vlastně ta Evropská unie je“. Přednášku jsme nakonec nenavštívili jen my, ale přilákala i další zájemce z řad absolventů naší vzdělávací instituce, kteří zde byli vítanými hosty.

První část přednášky se týkala začátků EU, důvodů založení jejích předchůdců, ale i pozice různých států v ní. Dále jsme se dozvěděli o historickém pozadí celé situace s Velkou Británií, která má počátky právě v celém procesu zakládání EU, a nakonec i toho, co pro EU přinesl příchod postkomunistických států, včetně nás.

V další části jsme zase slyšeli něco o tom, jak Evropská unie funguje, o jejích orgánech a především o tom, že EU není jen nějaká odosobněná instituce, ale že ji tvoříme především my a právě my můžeme rozhodnout o jejím směřování.

Nakonec snad jen zbývá zmínit velmi zajímavou diskuzi a poděkování Tomášovi, že se rozhodl „jít s kůží na trh“ a přesvědčit nás o užitečnosti voleb a celé EU.

Jindřich Lněnička

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum