Septima na expedici Radhošť

Septima se vydala ve dnech 13.-15. května na literárně-vlasteneckou exkurzi. Tentokrát naše cesta směřovala na Moravu, do Beskyd.

 První den jsme strávili v Rožnově pod Radhoštěm, konkrétně ve Valašské dědině a Dřevěném městečku, a na závěr dne jsme vystoupali i na Jurkovičovu rozhlednu. Druhý den jsme vyšli na Radhošť stejnou cestou jako před více než tisíci lety Cyril a Metoděj a stejně jako oni jsme byli odměněni nádherným výhledem. Na rozdíl od nich my nic nemáme proti pohanskému bohu Radegastovi (nechali jeho sochu strhnout a místo ní postavit kříž) a na důkaz toho jsme se se slovanským bohem slunce, hojnosti a úrody vyfotili. Na Pustevnách, v obnoveném Libušíně, jsme poobědvali typicky valašskou polévku kyselicu a nabrali síly na zpáteční cestu.

Večery v novém přívětivém kempu v Rožnově měly také nádech folklóru. První večer byl totiž ve znamení hokeje (personál místní restaurace měl pochopení pro hokejové fandy a zůstal s námi až do konce zápasu) a druhý večer jsme se u táboráku a buřtů věnovali moravským nářečím (tzv. zážitkové pedagogice), neboť došlo na „porovnávání“ slovní zásoby s žáky 9. třídy z Moravského Písku. Konverzace začala větou: „A s kama vy ste?“  

Cestou domů jsme se zastavili na sv. Hostýně a po třech dnech a mnoha kilometrech v nohách můžeme konstatovat, že jsme zdolali další z našich, tentokrát moravských významných vrcholů, a co víc – všechny výhledy jsme si zasloužili. Snad i proto nám přál slovanský bůh slunce, počasí bylo totiž ideální.