Kolem lanškrounských rybníků
Letos v květnu se naše třída vydala na třídenní geologicko-zeměpisnou exkurzi na Lanškrounsko. Nejdříve jsme se vypravili autobusem do České Třebové a potom jsme se vlakem přesunuli do Lanškrouna. Ubytovali jsme se a vyrazili na nedaleký vrch Kypuš.
Dozvěděli jsme se, že okolní kopce jsou z opukových hornin a údolí, tzv. kyšperská synklinála, je vyplněná druhohorními a třetihorními sedimenty. Z vížky na Kypuši byly vidět okolní kopce i město Lanškroun.
Na další den byl naplánovaný dvacetikilometrový pochod – okruh přes Mariánskou horu do Lanškrouna. Kostel Mariánská hora byl bohužel zavřený, takže jsme ho mohli obdivovat pouze zvenčí. Nedaleká rozhledna byla nepřístupná, ale okolní krajinu jsme mohli pozorovat i z vrcholu kopce. Byly odtamtud dobře vidět Třebovské stěny na jedné straně a Orlické hory na druhé. Když jsme sešli z kopce a pokračovali dalších několik kilometrů, došli jsme k Moravské Sázavě, řece, v jejíchž sedimentech se daly najít i drobné pyropy – tmavorudé granáty. Netrvalo dlouho a zkoumáním sedimentů u břehu řeky jsme jich našli hned několik.
Třetího dne jsme vyrazili na procházku naučnou stezkou okolo Lanškrounských rybníků. Naštěstí jsme si vybrali správný rybník, protože vedlejší byl vypuštěný a probíhala tam revitalizace.
Celkově si myslím, že jsme si jako třída tuto exkurzi užili, a to nejen díky nově nabytým znalostem, ale hlavně díky času, který jsme spolu jako třida strávili.
Benedikt Josef Štursa, 4.P