Informace k plánované exkurzi do Moravského krasu

Autor: Filip JetmarPublikováno: 15. září 2015Zobrazeno: 7336×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, exkurze

Geologická exkurze je povinnou součástí výuky geologie na gymnáziích. Na Gymnáziu Aloise Jiráska je již tradicí, že třída kvarta jezdí do Moravského krasu, kde nás provází vedoucí správy chráněné krajinné oblasti pan RNDr. Leoš Štefka. Exkurze je sice zpravidla organizována na jaře, letos však mimo jiné z důvodu rekonstrukce oken ve třídách pojedeme na podzim, a sice v pondělí 21. září 2015. Odjezd od školy je v 7:15 hodin autobusem (Jiří Rojar).

V Domě přírody Moravského krasu (nově otevřeném návštěvnickém centru nad propastí Macocha) nás od 9:00 hodin čeká program s názvem „Příběh moravského krasu“, jehož součástí je také film ve 3D projekci (více v příloze). Pak se přesuneme do Sloupsko-šošůvských jeskyní, jejichž prohlídku (patrně jen krátký okruh) zakončíme v jeskyni Kůlna, kde je instalována nová expozice o pravěkém osídlení. Ochlazení, které meteorologové očekávají, dává jistou naději, že v jeskyních uvidíme i první netopýry chystající se k zimnímu spánku. Na úplný závěr exkurze bychom měli uskutečnit krátkou procházku na místa s názvem Nová Rasovna a Stará Rasovna, kde se potok Bílá voda ztrácí do podzemí (v krasové terminologii jde o tzv. propadání). Cestou si můžeme prohlédnout jeskyni Lidomornu, zbytky hradu nad jeskyní a dovolí-li to čas, pak i veřejnosti nepřístupnou Holštějnskou jeskyni se zachovalou krápníkovou výzdobou. Další povrchové krasové jevy, zejména tzv. závrty, uvidíme z okna autobusu. Zpět do Litomyšle se vrátíme okolo 17:30 hodin.

Do pátku 18. 9. 2015 nechť žáci přinesou do kabinetu biologie od rodičů podepsaný souhlas s účastí žáka na exkurzi a poplatek 300,- Kč na pokrytí nákladů (doprava, 2x vstupné). S sebou pak je potřeba vzít si jídlo a pití na celý den, neboť žádná možnost nákupu potravin nejspíš nebude, dále teplé oblečení a pevnou, nejlépe nepromokavou obuv (v jeskyních je kolem 8 °C, je třeba počítat i s tím, že se oděv umaže, venku pak že by mohlo pršet). Doporučuje se baterka (zvláště do neosvětlených jeskyní), fotoaparát na pořízení dokumentačních snímků, zápisník na poznámky (aby žáci obstáli v kontrolním testu po návratu z exkurze). Věříme, že i tentokrát se podařilo připravit dostatečně pestrý a zajímavý program, který bude vítaným zpestřením a obohacením výuky.

Filip Jetmar a Petra Jaklová

Dokumenty ke stažení

Typ Soubor Název / komentář Velikost Přidáno
pdf pribeh-moravskeho-krasu.pdf Příběh Moravského krasu 496 kB 15. 9. 2015 i

Vložil: Filip Jetmar

Staženo: 543×

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum