Kaohsiung 21. 10. - 4. 11. 2010

Autor: Helena ŽďárováPublikováno: 15. listopadu 2010Zobrazeno: 11974×Zařazení článku: Aj, aktuality, exkurze, mezakt
Kaohsiung 21. 10. - 4. 11. 2010
Kaohsiung 21. 10. - 4. 11. 2010

Dva týdny na střední škole v tchajwanském Kaohsiungu utekly jako voda. Letošní studentské výměny na Jhong Jheng Municipal High School se zúčastnilo pět studentů kvarty v doprovodu třídní učitelky.

Ve všedních dnech jsme dopoledne trávili ve škole, stejně tak jako loni byly pro naše studenty připraveny hodiny kaligrafie, čínské malby, vaření, hudby, biologie, historie a zeměpisu, wu-šu a angličtiny. Bylo určitě zajímavé mít možnost vidět tamní způsob výuky, kdy např. výuka angličtiny probíhá ve třídě, kde je téměř 40 studentů, učitel stojí před třídou s mikrofonem, studenti se věnují především četbě a gramatice. Proti loňskému roku zde však došlo k velké změně, každá učebna je vybavena počítačem a projektorem, výuka je založena na využití možností elektronické učebnice.

Tchajwanští studenti jsou ve škole každý den minimálně do 17 hodin, potom se dalších několik hodin buď připravují na další den ve školní knihovně, nebo chodí na doučování do tzv. cram schools, každopádně domů většinou přichází po 9. hodině večerní. Pro nás naštěstí vyučování končilo v 17 hodin. Některá odpoledne se naši studenti účastnili běžné výuky, častěji než loni jsme mohli více času strávit na společných odpoledních výletech v Kaohsiungu, navštívili jsme starý cukrovar z dob japonské okupace, překvapila nás poklidná atmosféra tohoto místa, uprostřed zeleně, jen nedaleko od rušných kaohsiungských ulic. Plavba po Love River, návštěva mořského muzea, výstava tibetského budhismu v Přírodovědném muzeu, prohlídka několika taoistických chrámů a celodenní výlet na jih Tchajwanu s návštěvou mořského akvária, to jsou jen některé z mnoha letošních nezapomenutelných zážitků.

Studenti byli opět ubytovaní v hostitelských rodinách, se svou rodinou měli možnost pobývat večer po vyučování a o víkendech. Poznali tak, jak vypadá běžný každodenní život v této exotické zemi, což je možnost, kterou jim žádná cestovní kancelář nenabídne.

Myslím si, že tento výměnný pobyt je pro studenty přínosem v mnoha směrech, zjistí, jak dokáží zvládnout život v neznámém prostředí, musí prokázat určitou míru tolerance k odlišnostem, se kterými se zde setkávají na každém kroku, musí samostatně řešit problémy, poznají nové přátele, získají spoustu nových informací a v neposlední řadě si ověří a prohloubí svou schopnost domluvit se anglicky.

V příštím roce navštíví naši školu další tchajwanští studenti a třetí výjezd našich studentů by se měl uskutečnit zase za rok. Doufám, že zájem o tuto studentskou výměnu potrvá, studenti, kteří poskytnou tchajwanským studentům ubytování ve svých rodinách, budou mít možnost vycestovat příští rok do Kaohsiungu. Studenti si hradí letenku a kapesné na dobu pobytu. Ubytování, stravu, místní dopravu a vstupy do muzeí, na výstavy apod. hradí škola nebo hostitelské rodiny.

Na závěr bych chtěla poděkovat svým studentům za to, jak skvěle zvládli tyto dva náročné týdny, kdy se museli přizpůsobit místním kulturním zvyklostem, i za reprezentaci naší školy.

Přejít do samostatné fotogalerie (67 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum