Když chemik, tak Novotný???

Autor: Martina KunderováPublikováno: 19. února 2019Zobrazeno: 449×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, soutěže
Chemická olympiáda
Chemická olympiáda

Bylo nebylo, kdesi na okraji jednoho z ramen galaxie označované jako Mléčná dráha byla jedna naprosto tuctová hvězda. Jediné, co bylo na této hvězdě zvláštní a zajímavé, jsou planety, které toto Slunce obíhají. Ne, toto opravdu není začátek olympiády z astronomie, zadání patří k letošnímu ročníku Chemické olympiády kategorie D.

V tomto ročníku měli naši studenti možnost se seznámit s různými plyny a jejich vlastnostmi. Protože chemických látek, které jsou za normálních podmínek plynné, je příliš mnoho, zabývali se pouze těmi plyny, které se vyskytují v atmosférách planet sluneční soustavy. Zaměřili se na jejich fyzikální a chemické vlastnosti, způsoby jejich přípravy a jejich reakce.

Olympiády kat. D se letos zúčastnilo 9 soutěžících, 4 z kvarty a 5 z tercie. Přestože náročnost úloh byla vysoká, tak výkonnostní rozdíly mezi nimi byly opravdu zanedbatelné. Toto je velká pochvala zejména těm mladším… Zajímavým statistickým znakem letošního snažení bylo, že celá jedna třetina všech soutěžících se jmenovala Novotný, Novotná =).

A tak si kladu otázku, zda jsme nenarazili na zajímavý jev, který má nějaké logické vysvětlení… Je pravda, že odborná chemická veřejnost zná pány doc. Ing. Ladislava Novotného či chemiky Petra a Tomáše Novotných.

Na zlaté medailové pozici se umístil Vojtěch Juza (kvarta, 163,75 bodu), druhý byl Matyáš Novotný (kvarta, 155,25 bodu) a třetí místo pro letošek patří Terezii Kladivové (tercie, 152,25 bodu).

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum