Předmět český jazyk a literatura se vyučuje ve všech ročnících gymnázia, týdenní dotace se pohybuje od 3 do 5 hodin.
Cílem výuky je upevnit znalosti gramatické a pravopisné, naučit studenty kultivovanému vyjadřování mluvenému i písemnému, seznámit je se základními díly české a světové literatury, rozvíjet a upevňovat čtenářskou gramotnost.
Důležitou součástí výuky je také systematická příprava na státní maturitní zkoušku - český jazyk a literatura je jediný předmět v učebním plánu, z nějž povinně maturují všichni studenti bez výjimky.
Každoročně zařazujeme exkurze, které doplňují výklad o uměleckých směrech, společensko - historických souvislostech literární složky výuky. Navštěvujeme kulturní instituce jako je např.: Židovské muzeum, Pražský hrad, Vyšehrad, jednotlivé expozice Národní galerie, Museum Kampa, Památník hrdinů heydrichiády a jiné pozoruhodné pamětihodnosti. Cílem našich výprav za kulturou není jen hlavní město Praha, za poznáním se vydáváme také na Moravu (vila Tugendhat v Brně, rajhradský Památník písemnictví na Moravě, hrad Špilberk aj.
Předmětová komise ČJL organizuje každým rokem v první polovině prosince školní kolo Olympiády v českém jazyce. Vítězové postupují do okresního a krajského kola, dvakrát jsme měli zástupce i v kole národním.
V jarních měsících probíhá celostátní přehlídka sólových recitátorů, studenti nižšího gymnázia soutěží v uměleckém přednesu poezie či prózy.
První ročník literární soutěže organizované Městskou knihovnou ve Svitavách se uskutečnil v březnu 2017. Soutěžící museli prokázat nejen znalosti literární teorie, ale též uměleckou invenci při tvorbě literárních žánrů.
Pravidelně zařazujeme zájezdy na divadelní představení do pražských, brněnských i oblastních divadel.
Vyučující PK ČJL se zapojují do přípravných kurzů pro žáky 5. a 9. tříd základních škol, kteří se ucházejí o studium na našem gymnáziu.
Obsahem kurzů je zopakování a procvičení vybraných kapitol učiva základní školy, žáci si také vyzkouší modelové testy.
Latinský jazyk se našem gymnáziu vyučuje jako povinně volitelný předmět v sextě a paralelním 2. ročníku (studenti volí latinu, nebo deskriptivní geometrii).
Cílem ročního kurzu je zvládnout základní gramatiku jednoho z klíčových jazyků evropské kultury a historie.
Znalosti latiny jsou užitečné pro studenty, kteří po gymnáziu směřují na lékařské fakulty, farmacii, práva, historii, klasickou i moderní filologii etc.
Probíraná gramatická látka je doplňována četbou a překladem ukázek z latinsky psané literatury, a to klasické i středověké. Užitečným a obohacujícím doplňkem lekcí jsou také nadčasové citáty, známá rčení, písničky; studenti sami pak zpestřují výuku svými referáty z antické mytologie, římských a řeckých reálií apod.
Konzultace s vyučujícími českého jazyka a literatury jsou možné po předchozí domluvě.
V pondělí 9. května zavítáme po více než dvouleté pauze do HaDivadla, abychom zhlédli jeden z nejhranějších titulů české dramatické tvorby - Maryšu bratří Mrštíků.
…
V čase nepandemickém bychom v těchto dnech my, češtináři, opravovali maturitní slohové práce, které by po deseti letech byly zadávány v režii školy, nikoli Cermatu.
…
Distanční výuka se nám monotónně vleče a učitel už neví, jak by výuku oživil. Proto češtinářská sekce pookřála nápadem na zařazení přednášek našeho bývalého studenta Davida Jirsy. Ten je v online prostoru jako doma, neboť kromě toho, že působí na olomoucké Univerzitě Palackého, je mezi studenty znám především jako youtuber z kanálu Na potítku, kde popularizuje literaturu a literární vědu. Domluveny jsou nejen přednášky literární, ale také diskuse o Číně, kde David dva roky působil na univerzitě v Tchien-ťinu.
…