Předmětová komise francouzského jazyka

Výměnný pobyt studentskýma očima

Výměnný pobyt studentskýma očima

Na sklonku letošního jara nám bylo oznámeno pokračování v tradici výměnných pobytů na gymnáziu nabídkou výměny se studenty z francouzského Lycée de la Borde Basse v Castres. Do projektu se nás zapsalo přes 30 a během léta jsme se na dálku seznámili se svými výměnnými partnery. Pak už to do 5. října uplynulo jako voda.

Poděkování

Poděkování

V předchozím článku jste si mohli přečíst o výměnném pobytu studentů na našem gymnáziu. Nemýlím-li se, takto velkou výměnu naše škola ještě nezažila, a proto příprava programu pro třicet hostí byla obrovskou výzvou pro naši skromnou francouzštinářskou sekci. Na tomto místě bych tedy ráda poděkovala všem, bez nichž by se tuto výměnu nepodařilo zrealizovat tak úspěšně a nejspíš vlastně vůbec ne.

Výměnný pobyt s Lycée de La Borde Basse Castres

Výměnný pobyt s Lycée de La Borde Basse Castres

Minulý týden měla naše škola tu čest hostit vzácnou návštěvu z jihofrancouzského města Castres. V pátek 5. října nám na nádraží do České Třebové dorazilo 28 studentů, doprovázených dvěma učitelkami. Tento třicetihlavý dav si naprosto vzorně rozebrali naši studenti francouzštiny se svými rodiči. Vzorně se jim věnovali celý víkend, připravili pro ně program, výlety a ukázali jim okolí.

Francie podruhé! Tentokráte ne na sever, ale na jih!

Francie podruhé! Tentokráte ne na sever, ale na jih!

Jelikož se nám bohužel nepodařilo naplnit autobus na francouzské zámky na Loiře, byl tento zájezd zrušen. Naštěstí se však vzápětí vynořila nová nabídka spojit síly s českotřebovským gymnáziem při odhalování krás jižní Francie, konkrétně regionů Provence a Languedoc. Navštívíme Avignon, Arles, Marseille, přírodní park Camargue a další úchvatné destinace. Detailní program je ke stažení v příloze.

Den otevřených dveří ve francouzském fotokoutku

Den otevřených dveří ve francouzském fotokoutku

V pátek 1. prosince 2017 naše gymnázium otevřelo své dveře všem, které zajímá, jak to u nás ve škole vypadá, co a jak se učí a proč je to vlastně u nás tak fajn. Ne, že by dveře francouzštiny byly jiné dny zavřené, ale na tento den francouzštinářská sekce připravila pro zájemce o studium různé aktivity, kvíz a fotokoutek.

Francouzsko-výtvarkářská exkurze pro sekundu

Francouzsko-výtvarkářská exkurze pro sekundu

O tom, že výtvarné umění a Francie k sobě neodmyslitelně patří, není pochyb. Proto jsme se se sekundou vydali do předvánoční Prahy, abychom navštívili jednu z pražských dominant, Petřínskou rozhlednu. O té jistojistě všichni víme, že je považována za „malou sestru Eiffelovky“, jež se nachází v Paříži. Počasí nám přálo, díky slunečnému počasí bylo možné prohlédnout si téměř celé město z ptačí perspektivy.

Rodilá mluvčí u nás na gymnáziu

Rodilá mluvčí u nás na gymnáziu

My francouzštináři jsme velice rádi, že se nám podařilo pro tento školní rok získat do hodin francouzského jazyka snad tu nejlepší „didaktickou pomůcku“, a tou je naše rodilá mluvčí Harmony Ville. Harmony přijela do České republiky z francouzské Auvergne na roční stáž do Vysokého Mýta, kde má hodiny ve volnočasovém centru Mikádo. Její program však naštěstí umožňuje jezdit k nám do Litomyšle na tři hodiny týdně, a tak se budeme snažit ji zapojovat spravedlivě do všech pokročilejších skupin francouzštiny. Naši žáci tedy budou mít tu nejlepší příležitost nejen konverzovat, ale i zjistit o Francii vše, co chtěli vědět (ale báli se zeptat)…

Pétanque

Pétanque

Pro někoho znamená září trochu utrpení, pro někoho novou kapitolu života, pro někoho konec léta a pro nás, studenty septimy, náš milovaný, každoročně pořádaný Pétanque!

Pétanque

Pétanque

Hm, tak zas nic. Vrhači koulí z nás asi nebudou, to ale nic nemění na tom, že v Pétanque gympláci válí!

Sextáni se letos rozhodli vzít si organizaci turnaje v Pétanque na triko a účast byla nad všechna naše očekávání. Zahrát si přišlo 12 týmů, vždy po třech soutěžících z vyššího i nižšího gymplu. To ale není všechno, fandit přišli ještě další studenti z francouzského semináře a pár prváků. No a tak se tak nějak stalo, že se nás na Webley sešlo 73 pozitivně naladěných lidí, kteří chtějí svůj volný čas trávit ve francouzském stylu. Gratulace patří holkám z kvarty, jejichž tým „Pinky Pie“ zabodoval a obsadil 1. místo.

Turnaj v Pétanque

Turnaj v Pétanque

V úterý 10. 6. 2014 se přes padesát lidí z našeho gymnázia sešlo na Wembley, kde se konal turnaj v Pétanque, který zorganizovali studenti francouzštiny ze třetího ročníku.

Počasí bylo nadmíru příznivé a vysoké teploty všechny přiváděly do „varu“. Účastníci se mohli těšit na sladkou odměnu. Na třetím místě se umístil tým septimy (Honza Janypka, Honza Vodehnal, Tomáš Vitvar), na druhém Renata a spol. a vítězem se stal Buchťák team z 1. ročníku ve složení Buchťák (Tomáš Potštejnský), Áďa Šteflová a Denisa Janišová.

1 2 3
 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum