Předmětová komise matematiky, fyziky a informatiky
Základní informace
Předmětová komise matematiky, fyziky a informatiky garantuje výuku těchto předmětů, přičemž připravuje naše studenty na vysoké školy přírodovědného a technického zaměření prostřednictvím seminářů z těchto předmětů, které si studenti volí v posledních dvou letech studia.
Na nižším stupni gymnázia se snažíme žáky hlavně neodradit od studia přírodních věd (např. výuka fyziky vychází z demonstračních a frontálních pokusů), na vyšším gymnáziu jsou pak znalosti prohlubovány a doplňovány nezbytným matematickým popisem (přestože ve fyzice se stále vychází z výsledků prováděných experimentů).
Dále má předmětová komise pod patronací fyzikální kabinet a laboratoř, počítačovou učebnu a 18 tabletů, které tvoří přenosnou učebnu pro použití ve výuce.
Další aktivity
- Předmětová komise zajišťuje oborové olympiády, tj. školní kola fyzikální olympiády v kategoriích A až G (včetně experimentálních úloh) a přípravu na ně a školní kola matematické a logické olympiády. V kategorii Z6 – Z8 matematické olympiády naše škola pořádá okresní kolo pro školy z celého svitavského okresu.
- Členové předmětové komise vedou soutěžní práce soutěže Středoškolská odborná činnost v oborech matematika, fyzika, informatika, elektronika, doprava a průmyslový design a dalších příbuzných přírodovědných nebo technických oborech.
- Předmětová komise garantuje i další soutěže, například mezinárodní soutěže Matematický a Přírodovědný klokan a Bobřík informatiky, v informatice pak navíc i soutěž Office arena.
- V rámci předmětové komise pracuje ve škole Klub AMAVET, kde si mohou účastníci zkoušet pokusy, stavět roboty nebo pracovat na svých projektech do soutěže Festival vědy a techniky AMAVET.
- Předmětová komise dále zajišťuje exkurze do technicky orientovaných firem (Contipro Dolní Dobrouč, Škoda Mladá Boleslav, Karosa Vysoké Mýto, Microsoft…) a na další zajímavá místa spjatá s vědou a technikou (Hvězdárna a planetárium Hradec Králové, přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně…). Také zajišťujeme přednášky českých (přírodo)vědců, kterými v poslední době byli např. astrofyzikové Jiří Grygar a Pavel Spurný nebo Milan Halousek z České kosmické kanceláře.
Konzultační hodiny
Konzultace se všemi členy předmětové komise jsou možné pro předchozí domluvě.
Poslední články
Každoročně se naši studenti zapojují do rozmanitých matematických soutěží, nejinak tomu bylo i v letošním školním roce.
…
V letošním roce jsme měli opakovaně zástupce v krajském kole Fyzikální olympiády. Byl jím jako v loňském roce Vojta Juza ze septimy. Soutěžní příklady byly mixem prakticky všech fyzikálních poznatků, které mohou studenti nasbírat během středoškolského studia. To se také projevilo na obsazenosti této kategorie. Z celého kraje se našlo pouze sedm statečných, kteří se byli ochotni utkat při řešení složitých příkladů. Vojta obsadil 3. místo a potvrdil, že jeho poznatky z oblasti všech přírodních věd jsou krásně propojené.
…
Na prvního apríla v pátek se tři studenti septimy – Štěpán Dostál, Oskar Štěrba a Matyáš Novotný – zúčastnili online kola technologické olympiády, poprvé pořádané ČVUT. Celostátně přístupná soutěž vyžadovala účast tříčlenných týmů, které měly tři hodiny na zodpovězení 25 otázek s tématikou technických vymožeností moderní doby. Dvacet pět nejlepších týmů dále postupuje do finálního kola v Praze.
…
Další články
Matematický klokan 2022 (Marie Flašková, 7. dubna 2022)
Krajské kolo Festivalu vědy a techniky (Petra Jaklová, 23. března 2022)
Li-Pol na Fyziklání (Martina Kunderová, 14. února 2022)
Okresní kolo soutěže Věda a technika 2022 je za námi (Martina Kunderová, 11. února 2022)
Školní kolo SOČ a Vědy a techniky (Leontýna Šlégrová, 3. února 2022)
Obhajoby ročníkových prací (Leontýna Šlégrová, 17. ledna 2022)
Intel-ISEF 2021 (Martina Kunderová, 8. června 2021)