Lanškrounské okresní kolo Vědy a techniky 2018

Autor: Martina KunderováPublikováno: 14. února 2018Zobrazeno: 8763×Zařazení článku: M-F-Ivt, aktuality, soutěže
Lanškrounské okresní kolo Vědy a techniky 2018 (foto Jindřich Lněnička)
Lanškrounské okresní kolo Vědy a techniky 2018 (foto Jindřich Lněnička)

Na konci ledna 2018 proběhla na našem gymnáziu školní kola Vědy a techniky a SOČ. Zúčastnilo se jich 78 projektů ve dvou kategoriích Junior a Středoškolák. Do okresního kola se nominovalo 26 projektů v kategorii Junior a 16 projektů v kategorii Středoškolák. Je velká škoda, že z důvodu vysoké nemocnosti se nakonec nemohlo okresní kola zúčastnit 7 projektů.

V pátek 9. února 2018 jsme vyrazili od školy ve speciálním a zcela naplněném autobuse směr Lanškroun. „Cesta na posterech“ ubíhala dobře, takže než jsme stačili zjistit, co nám chybí a co jsme zapomněli, byli jsme na místě…

V tělocvičně SOŠ Lanškroun bylo živo, až entropicky dusno. Naši studenti se rychle zaregistrovali a usídlili na svých místech. Pro většinu z nich to byl zcela nový zážitek, pro některé naše matadory to byla však rutina. Po slavnostním zahájení soutěže pány Ing. Medřickým a Ing. Bernáškem (pardubický radní pro školství) se mezi soutěžící včlenilo mračno hodnotitelů z řad vysokoškolských a středoškolských pedagogů, zástupců firem a státních úřadů. Po mnoha hodinách argumentace, kritiky a snažení došlo na vyhodnocení kvality projektů.

Jsem moc ráda, že mohu konstatovat následující fakta. V kategorii Junior postupují do krajského kola Vědy a techniky tito studenti (projekty):

Jan Cimburek (2.P): Měření ionizujícího záření v Rohozné u Poličky

Sára Kolářová, Iva Hrubanová (3.P): Domácí a včelí medy

Nikola Novotná, Monika Poláčková (2.P): Zátěžové testy

Karolína Vašková (2.P): Epilepsie

Barbora Snébergerová, Anna Filipi (2.P): Alergie

Natálie Šarounová (2.P): Alzheimerova choroba

Sára Janečková (2.P): Genealogie

Martina Harantová, Alena Cenková (2.P): Zubní výplně

Jan Sadílek, Michal Jindra (4.P): Znáš sám sebe?

Jana Peňázová (2.P): Příliv a odliv

František Pecháček (2.P): Pstruh potoční a jeho životní cyklus

Veronika Dezortová (2.P): Který jazyk? Francouzštinu, nebo němčinu? Toť otázka…

V kategorii Středoškolák postupují do krajského kola tito studenti:

Jindřich Lněnička (sexta): Jednoduchý detektor radonu

Jiří Šauer (septima): Vyvracení teorie ploché Země

Vít Vostřel (3.A): CNC laser

Lenka Bauerová (3.A): Glykofosfáty v máku

Anna Chadimová (3.A): Uvolňování aktivních látek z nanovlákenných materiálů

Petr Jiskra (septima): Fyzioterapeutické metody

Tereza Kazdová (septima): Fytoterapie se zaměřením na bylinné tinktury

Zuzana Vodehnalová (3.A): Kurkuma a její blahodárné účinky

Johana Lisová (3.A): Vakcinace dětí

Magdaléna Sadílková (septima): Estrogeny ve vodách v okolí Litomyšle

Magdaléna Hynková (2.A): Vliv modré skalice na vodní organizmy

Adéla Nazdravetská (3.A): Domácí výživa

Václav Tobek (septima): Parlamentní volby – šetření

Během slavnostního vyhlášení výsledků jsme se mohli radovat navíc i z udělených speciálních cen. Cenu firmy Fortell získal Vít Vostřel a cenu firmy Komfi si odvezl domů Václav Tobek. Byly uděleny také dvě hlavní ceny, které předával radní Pardubického kraje pro školství pan Ing. Petrášek. Obě ceny získali naši studenti - Václav Tobek a Magdaléna Hynková.

Děkuji nejenom našim studentům za nadstandardní práci a velmi pěknou reprezentaci školy, ale i pedagogům, kteří studentům velmi intenzivně pomáhají a nejsou vůbec vidět. Děkuji Petře Jaklové za pečlivé vedení projektů v sekundě, Tereze Adolfové a Martě Janečkové za mimořádně designově úspěšný vzhled posterů, paní ředitelce za každoroční psychickou i fyzickou podporu, Renatě Stříteské za pomocnou ruku a ochotu v samotném okresním kole. Nemohu opomenout také vedoucí prací jednotlivých projektů (Šlégr, Jaklová, Hanusová, Chalupníková …), bez nichž by to opravdu nešlo.

Ráda bych zde ještě poznamenala jednu zásadní věc. Mnohé projekty juniorů jsou na tak vysoké úrovni, že by mohly svou kvalitou konkurovat středoškolákům. Ať jste svůj projekt úspěšně obhájili, či nikoliv, naučili jste se tím spolupráci, novým metodám práce, statistickému zpracování dat, citacím zdrojů - a to se prostě do budoucna počítá.

Přejít do samostatné fotogalerie (53 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum