Pardubický kraj již po sedmé ocenil žáky, kteří v minulém roce dosáhli mimořádných výsledků v přírodovědném, technickém, humanitním, sportovním či uměleckém oboru.
V přednáškovém sále Krajského úřadu města Pardubice se sešlo 37 žáků, kteří z rukou náměstkyně hejtmana Jany Pernicové převzali pamětní listy a hmotné ceny za umístění v celostátních kolech předmětových soutěží zařazených do programu Excelence škol 2013-2014. Mezi dvanáctku mladých lidí, kteří se stali čerstvými držiteli ceny Mladý talent 2014, patří studenti našeho gymnázia Daniel Dezort a Jakub Sadílek. K držitelům tohoto ocenění se připojila též studentka litomyšlské pedagogické školy Markéta Andělová a žákyně 1. ZŠ v Litomyšli Kateřina Macková.
Naši studenti v letošním ročníku Festivalu vědy a techniky postoupili se svým projektem Titan - měsíc jiné dimenze do celostátního kola EXPO SCIENCE AMAVET. Účastnili se soutěže a poměřili síly v kategorii Středoškolák, které věkově ještě neodpovídali.
Též byli navrženi na Českou hlavičku roku 2014. V loňském roce si je vybrala Akademie věd ČR do projektu Otevřená věda, a to i přes to, že v té době dosud neukončili základní vzdělání.
Jakub Sadílek obsadil v krajském kole chemické olympiády kategorie D 2. místo a v krajském kole kategorie C skončil pátý; v krajském kole fyzikální olympiády obsadil 4. místo.
Milan Halousek, vedoucí centra studentských aktivit České kosmické kanceláře, hodnotí jejich práci těmito slovy:
„Projekt studentů Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli Jakuba Sadílka a Daniela Dezorta je zaměřen na vysoce odbornou oblast fyzikální chemie a věnuje se organickým sloučeninám HC3N (kyanoacetylen) a CN- (kyan) a jejich vzájemným reakcím. Současné vědecké výzkumy potvrzují, že reakcemi sloučenin na bázi metanu a dusíku mohou vznikat molekuly, které mohou následně vědcům poodhalit záhady okolo vzniku života na Zemi.
Hlavní přínos studentského projektu TITAN vidím v propojení astronomických a chemických pozorování uskutečněných evropskou planetární sondou Huygens, která v lednu roku 2005 úspěšně přistála na povrchu největšího Saturnova měsíce Titanu, a laboratorních experimentů prováděných studenty v laboratořích Ústavu Fyzikální chemie akademika J. Heyrovského v Praze.
Velmi přínosným je i relativně dlouhá doba, vhledem k jejich věku, po kterou se již oba studenti věnují svému vědeckému bádání, a postupné upřesňování odborného zájmu na stále vědecky složitější a podrobnější tématiku z oblasti fyzikální chemie.
S ohledem na to, že měsíc Titan je z pohledu pozemských vědců nadmíru zajímavé vesmírné těleso, je zaměření studentů na zkoumání jeho atmosféry a v ní probíhajících fyzikálních a chemických procesů jistě velmi žádoucí. Předpokládá se, respektive doufá se, že pochopením a objasněním jevů probíhajících ve specifických teplotních a tlakových podmínkách měsíce Titanu najdou vědci cestu k objasnění jevů a procesů, které probíhaly na povrchu planety Země v raném stádiu jejího vývoje. A pro českou vědu bude jistě velice potěšující, pokud by se na těchto vědeckých pracích podíleli i mladí čeští vědečtí elévové Jakub Sadílek a Daniel Dezort.“
Přejít do samostatné fotogalerie (28 fotografií)