Minisérie online přednášek Davida Jirsy

Autor: Aneta StuchláPublikováno: 21. dubna 2021Zobrazeno: 2126×Zařazení článku: Čj-L, aktuality
Minisérie online přednášek Davida Jirsy (foto Aneta Stuchlá)
Minisérie online přednášek Davida Jirsy (foto Aneta Stuchlá)

Distanční výuka se nám monotónně vleče a učitel už neví, jak by výuku oživil. Proto češtinářská sekce pookřála nápadem na zařazení přednášek našeho bývalého studenta Davida Jirsy. Ten je v online prostoru jako doma, neboť kromě toho, že působí na olomoucké Univerzitě Palackého, je mezi studenty znám především jako youtuber z kanálu Na potítku, kde popularizuje literaturu a literární vědu. Domluveny jsou nejen přednášky literární, ale také diskuse o Číně, kde David dva roky působil na univerzitě v Tchien-ťinu.

Život cizince v Číně

Dne 29.03.2021 proběhla v sextě přednáška s Davidem Jirsou, který je známý svým pořadem Na potítku. Kvůli epidemiologické situaci se přednáška konala v online sféře, takže ji každý mohl sledovat z pohodlí svého domova.

David žil před několika lety v Číně, a o tom nám také vyprávěl. Od toho, jak se tam vůbec dostal, po to, jak jsou lidé z celého světa Čínou vnímaní. Dozvěděli jsme se, jak vypadá běžný den cizince v čínském městě nebo jak je důležité umět alespoň nějaké základy čínštiny, pokud se chceme dorozumět, jak je to tedy s tou známou čínskou cenzurou, se systémem sociálního kreditu, či jak těžké je se jako obyvatel Číny dostat na vysokou školu.

Z přednášky jsme odešli obohacení o nové informace, případně jsme si potvrdili či vyvrátili některé známé stereotypy.

Za 6. P Markéta Doležalová

O současné Číně – přednáška Davida Jirsy

V pondělí 12. 4. nás při hodině češtiny čekalo milé zpestření distanční výuky v podobě přednášky absolventa našeho gymnázia Davida Jirsy. I přesto, že jsme se přes věkový rozdíl na chodbách školy nesetkávali, nebyl pro nás pozvaný přednášející zcela neznámou osobou – virtuálně jsme ho mohli sledovat na platformě YouTube, kde se v rámci projektu Na potítku věnuje výkladu a interpretaci českých a světových literárních děl, literární teorii a filozofickým tématům.

Jelikož David Jirsa působil dva roky jako pedagog na Foreign Studies University v čínském Tianjinu (podle jeho slov jedna z „výstavních skříní pro turisty a cizince současné Číny“), volba tématu přednášky byla jasná. Ač řada z nás měla již vytvořenou určitou představu o životě v této totalitní zemi, přednáška nám nabídla mnoho dalších podnětů k zamyšlení. Navíc téměř celých 90 minut bylo v naší režii, a tak po stručném představení přednášejícího následovala celá řada zajímavých dotazů: „Je ovlivněn zdejší vzdělávací systém totalitním režimem? Jak pohlížejí Číňané na Českou republiku? Jak vypadá život v čínské vesnici? Jak se projevuje totalitní systém na životě cizinců v Číně? Dá se obejít nastavená cenzura internetu? Jak je možné, že obyvatelé Číny nemají povědomí o vlastní zahraniční politice? Jaký je rozdíl mezi totalitním ČSR a současnou Čínou? Jak to funguje s kamerovým systémem? Proč nefunguje zavedený systém společenských kreditů?“

Na tyto a mnohé další dotazy se nám dostalo vyčerpávajících odpovědí vycházejících ze zkušeností přednášejícího, které nám nejen pomohly pochopit problematiku současné Číny, ale rovněž nám umožnily podívat se na některé záležitosti trochu jiným pohledem, než jakým je často prezentován médii. O kvalitě přednášky svědčí rovněž fakt, že díky četným dotazům se přednáška z původně plánovaných 45 minut protáhla na dvojnásobek.

Alžběta Jirečková, 8.P

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum