Návštěva Zámku Litomyšl a fakulty restaurování

Autor: Vlasta ŠorfováPublikováno: 9. prosince 2013Zobrazeno: 3428×Zařazení článku: M-F-Ivt, exkurze
Návštěva Zámku Litomyšl a fakulty restaurování
Návštěva Zámku Litomyšl a fakulty restaurování

V pondělí 11. listopadu jsme my, deskriptiváři z druhého ročníku a sexty, využili odjezd latinářů na exkurzi do Prahy a vydali se společně s paní profesorkou Šorfovou na litomyšlský zámek. Tam jsme se dozvěděli spoustu informací o projektu revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli, na který město Litomyšl dostalo grant z Evropské unie ve výši téměř 400 miliónů korun.

Navštívili jsme bývalou jízdárnu, která nyní představuje moderní interiér s laminátovými prvky a může být využívána nejen jako galerie, ale i jako místo konání koncertů i promítání filmů. Poté jsme se přesunuli do bývalého zámeckého pivovaru, kde vzniklo Evropské školící centrum a také Škola na zámku. Právě zde jsme se pod odborným vedením věnovali architektuře období renesance a baroka. Seznámili jsme se také se základy lineární perspektivy a prakticky jsme si vyzkoušeli kreslení pomocí této zobrazovací metody.

Dalším bodem našeho programu byla návštěva litomyšlské Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Zde jsme byli seznámeni se školou a její historií a postupně jsme si prošli jednotlivé ateliéry a oddělení školy. Nejvíce jsme se zdrželi v chemické laboratoři, kterou restaurátoři využívají k analýze vzorků. Jejím nejzajímavějším vybavením je elektronový mikroskop, který dokáže preparát zvětšit až v řádu desetitisíců. Vedoucí chemické laboratoře nám ochotně vysvětlila princip tohoto mikroskopu a poté jsme zhlédli v Červené věži výstavu fotografií pořízených právě elektronovým mikroskopem. Jsou zde zobrazeny věci všedního života v opravdu nevšední velikosti, což byla pěkná tečka za celou naší exkurzí.

Za studenty deskriptivní geometrie Marek Rejent.

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum