Nejen o arabském jaru

Autor: Marie BurešováPublikováno: 17. prosince 2018Zobrazeno: 420×Zařazení článku: Sv, aktuality

Dne 1. 11. k nám na gymnázium zavítal pan doc. Jan Klíma z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové s přednáškou o politické situaci v Africe se zaměřením na relativně nedávné události. Už jen při představování jsme mohli tušit, že půjde opravdu o zajímavé dvě hodiny, protože pan docent byl v samotné Africe v pozici nejen turisty či obyčejného návštěvníka, nýbrž v pozici diplomata, která vyžaduje i mnohem obsáhlejší pohled.

Na úvod se nám dostalo krátkého vhledu do aktuální politické situace v Africe, která mnohde není příliš růžová a je v mnoha tamějších zemích vlastně podobná. Většinou jde o vládu zkorumpovaného vůdce, který zneužívá téměř nulových politických zkušeností obyvatelstva, kupuje si je lacinými gesty a jinak jde na ruku různým dalším organizacím. Těmito organizacemi bývají i často nadnárodní korporace, které pak těží místní suroviny, přičemž zisk je tak z těchto zemí odčerpáván a Afričané z toho téměř nic nemají. Dále se přednáška stočila ke kolonialismu, respektive k následkům umělé tvorby hranic a třeba i vyhánění bělošských farmářů v zemích jako je Zimbabwe (dříve Rhodésie). Následně jsme se konečně dostali k Arabskému jaru a tedy i na sever Afriky, kde jsme například mohli zjistit, že Kaddáfí vlastně nebyl jenom brutálním diktátorem a podporovatelem terorismu, jak je často v médiích prezentováno, ale že také držel Libyi jako funkční stát a plánoval dále zúrodňovat zemi, přičemž po jeho pádu se nyní Libye nachází v chaosu. Úplně nakonec se nám dostalo alespoň části pozitivních zpráv o Africe, o tom, že existují i relativně klidné a funkční státy, že Arabské jaro nezpůsobovalo jenom chaos a války a nečekaně také že někteří mladí Evropané z bývalých koloniálních států se vrací do Afriky, aby zde byli farmáři.

Přednáška byla pozoruhodná tím, že přehledně a srozumitelně přibližovala složitou tématiku nejen mnoha zajímavými fakty, ale i řadou konkrétních a výstižných příkladů. A tak patří velký dík p. docentovi, který se svého úkolu zhostil s bravurním přehledem a noblesou.

Jindřich Lněnička, 7.P

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum