Oktáva na exkurzi v Praze: Senát ČR + Česká národní banka

Autor: Šárka ChalupníkováPublikováno: 2. října 2017Zobrazeno: 2262×Zařazení článku: Sv, aktuality, exkurze
Oktáva na exkurzi v Praze: Senát ČR + Česká národní banka
Oktáva na exkurzi v Praze: Senát ČR + Česká národní banka

V úterý 19. září naše třída navštívila Senát ČR a Českou národní banku, místa veřejnosti přístupná jen mimořádně. Pro mnohé z nás byla právě tato exkurze umístěna v žebříčku top exkurzí, na které jsme se nejvíce těšili.

Poté, co jsme dorazili do Prahy, jsme se přemístili do budovy Senátu České republiky, tedy do Valdštejnského paláce. Tento raně barokní palácový komplex nechal v letech 1623–1630 postavit Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, který patřil k nejmocnějším a nejbohatším šlechticům v Čechách v 17. století.

Při prohlídce paláce jsme měli také možnost posadit se v jednací místnosti Senátu a na vlastní oči vidět kongresové jednání. Po této krátké zastávce jsme ještě nahlédli do kaple, která je součástí paláce, a také do sklepení, jež se pyšní výstavou darů Senátu. Naše prohlídka končila přilehlými zahradami, ve kterých se nachází známá krápníková stěna.

Druhým bodem programu byla prohlídka České národní banky, která je centrální bankou České republiky a zároveň orgánem dohlížejícím na finanční trh. Je samozřejmé, že do nitra ČNB nám nebylo povoleno vstoupit, ale i tak zdejší expozice nabízí mnoho zajímavých informací a fakt. Nejprve jsme zhlédli dva dokumenty o vzniku, ale také o funkci České národní banky. Poté jsme vešli do místnosti expozice, která vypadá jako obrovský trezor nabízející kvantum informací - od podoby všech českých mincí a bankovek přes výrobu peněz k cihličkám zlata (mimochodem váží 12 kg).

Na otázku, zda jsme se mýlili, pokud jsme se na tuto exkurzi těšili nejvíce ze všech, je odpověď jednoznačná – nemýlili!

Gabriela Kokešová, 8.P

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum