Online výuka a překvapení

Autor: Martina KunderováPublikováno: 7. dubna 2021Zobrazeno: 514×Zařazení článku: B-Ch, aktuality
Gymnázium Litomyšl
Gymnázium Litomyšl

V posledním roce je výuka velmi netypická a komplikovaná, což víme velmi dobře my učitelé, naši žáci i rodiče. Střídají se různé metody, osvědčené jsou preferovány, méně úspěšné jsou posléze eliminovány. Tu a tam pro zpestření výuky po nich učitel sáhne. Nedávno jsem v primě při výuce fyziky „sáhla“ po samostatné práci, kdy si žáci měli během 35 minut promrskat převody několika fyzikálních jednotek. Tušila jsem ale, že někteří jsou velmi rychlí, a tak jsem jim navrhla využít zbytkový čas na napsání pohádky. Pohádky přírodovědného charakteru, která by pracovala s odbornými názvy.

Byla jsem opravdu zvědavá, zda jim zbude čas, a pokud ano, zda se nechají vyhecovat k velmi netypické fyzikální úloze. V příští hodině jsem byla nejen já překvapená. Pohádky tří „spisovatelů“ jsme si přečetli a zatleskali jim. Zač? Za opravdu mimořádný výkon. Tím spíš, že času na tvorbu textu bylo žalostně málo.

Dílo, které primáni ohodnotili potleskem, bych vám zde ráda se souhlasem autorky Elenky Klusáčkové prezentovala. A jako perličku bych také ráda dodala, že biogenní prvky, které Elenka v textu použila, budou obsahem učiva chemie v příštím školním roce….

 

Elen Klusáčková: Pohádka o čtyřech bratrech

Žili byli čtyři bratři – Uhlík, Kyslík, Vodík a Dusík.

Byli to bratři, měli se rádi a dobře spolu vycházeli. Když začali dorůstat, začali se mezi sebou stále častěji hádat o tom, kdo je starší, důležitější, lepší, chytřejší a oblíbenější. Jejich hádky došly tak daleko, že se až téměř začali nenávidět. A tak jednoho dne Uhlík povídá: „Víte co, pořád se hádáme, pojďme za někým, kdo by naše hádky mohl spravedlivě rozsoudit.“ „Ale kdo to je?“ zeptal se Kyslík. „No, nevím,“ říká Vodík, „myslím si ale, že jedině naše nejvyšší královna – Příroda.“ „Ano, to je skvělý nápad,“ doplnil Kyslík, „jedině ona je nejmoudřejší a nejchytřejší.“ A tak se všichni čtyři bratři vydali na cestu za královnou Přírodou, aby jejich spory jednou pro vždy ukončila.

Královna Příroda je přijala ke slyšení: „S čím za mnou přicházíte, chlapci?“ „Chceme, abys nás rozsoudila v našem sporu, nevíme, kdo z nás je starší, lepší a důležitější,“ ujal se slova Uhlík. „Jsem to já!“ vykřikl Vodík. „Ne, já!“ překřikoval ho Kyslík. „Je mě na Zemi nejvíce, nejsem vidět ani cítit, potřebují mě všechny rostliny a taky lidé,“ bránil se Dusík. „A co já, jsem starý jak černé uhlí a taky jsem důležitý a taky mě potřebují rostliny, zvířata a lidé, píšou se mnou nebo mě nosí v prstenech,“ řekl Uhlík. „Já jsem zase nejlehčí a jsem i ve vesmíru a řekl bych, že rostliny, zvířata i lidé mě potřebují také,“ přidal se do hádky Vodík. „A co si myslíte, co by všichni dýchali, kdybych tu nebyl, kdo by vás chránil před škodlivým zářením!“ vykřikoval Kyslík.

„STOP!” přerušila je v hádce královna Příroda. „Nikdo z vás si zatím neuvědomil jednu podstatnou věc. Jste důležití všichni čtyři úplně stejně! Jedině když spolu budete spolupracovat a dobře vycházet, tak bude všechno v nejlepším pořádku. Teď běžte domů, ukončete své hádky a chovejte se k sobě jako bratři.“

Co z toho vyplývá? Že královna Příroda je velmi moudrá a bratři – Uhlík ( C ), Kyslík ( O ), Vodík ( H ) a Dusík ( N ) jsou pro vše živé na Zemi stejně důležití.

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum