Posezení v pravém anglickém parku britské ambasády v Praze

Autor: Anna KlusoňováPublikováno: 6. června 2014Zobrazeno: 16239×Zařazení článku: Aj, aktuality, exkurze
Posezení v pravém anglickém parku britské ambasády v Praze
Posezení v pravém anglickém parku britské ambasády v Praze

se poštěstilo několika studentkám prvního ročníku, které neváhaly a využily pozvání k návštěvě Dne otevřených dveří v poslední květnový den 2014. Bylo to v historii tohoto velvyslanectví v Praze vůbec poprvé, co se otevřelo veřejnosti k nahlédnutí. A stálo to za to!

Britské velvyslanectví sídlí v Thunovském paláci přímo pod Pražským hradem. Je to honosný dům, o němž jsou zmínky již v záznamech ze 14. století. A protože Britové si umějí památek náležitě vážit a jsou dle tradice konzervativní, jen tak něco „nevyhodí“ . Díky tomu jsme si prohlédly například i kousek dělové koule z dob švédských válek, tento úlomek byl nalezen při nedávné rekonstrukci střechy.

Avšak největší stavitelské aktivity se v Thunovském paláci uskutečnily na konci 17. století, kdy tehdejší význačné rodiny spolu soupeřily v budování a přestavbách velkolepých paláců v novém módním stylu – italském baroku.. Na Thunovském paláci svůj „ rukopis“ zanechal i nám v Litomyšli známý italský architekt Giovanni Battista Alliprandi. Ve století 18., hrabě Jan Josef Thun ubytoval v tomto svém paláci Wolfganga Amadea Mozarta.

Mohly jsme procházet útulnými pokojíky i velkolepými reprezentativními sály. Viděly jsme studovnu současné britské velvyslankyně u nás – paní Jan Thompson. Vešly jsme i do pokojů, ve kterých přebývala při svých návštěvách Prahy královna Alžběta II nebo bývalí britští premiéři Margaret Thatcherová a Tony Blair.

Po prohlédnutí paláce nás průvodci – většinou studenti prestižních britských škol - nasměrovali do zahrady položené na úrovni třetího patra, takže z čelního pohledu na palác by ji zde nikdo ani nečekal. Hustý anglický trávník, voňavé růže a jiné květy mnoha barev, nečekaná zahradní zákoutí a k tomu všemu úžasné výhledy na celou Prahu ! Z těchto míst jsme se na Prahu a těsně přiléhající Pražský Hrad dívaly poprvé! Není divu, že častý návštěvník ambasády prezident Tomáš Garrrigue Masaryk přicházel prý na své neoficiální návštěvy právě touto zahradou.

Zahradní stánky s označením Great ( kde odlišení písma vybízelo k překladu skvělá) Britain nabízely doprovodný program , např. speciality britské kuchyně, lekce angličtiny, divadelní představení Prague Shakespeare Company nebo koncert Brouků, tedy revivalu kapely Beatles.

Zájem o prohlídku velvyslanectvi byl veliký, podle odhadu jeho zaměstnanců přišlo několik tisíc lidí. Náš první pohled na dlouhou, mnohokrát zatočenou řadu čekajících natěšených návštěvníků byl téměř zoufalý. Ale znáte pověstnou anglickou přesnost ? I zde se potvrdila. S úderem desáté hodiny se „had“ zavlnil a začal klouzat podél historických budov do palácové brány. Čekání se nám vyplatilo.

Při návštěvě britské ambasády v Praze jsme si připomněly i osobnost Nicolase Wintona. V roce 1938 navštívil toto velvyslanectví , aby zprostředkoval útěk asi 650 židovských dětí z Čech do Velké Británie. Pan Winton přijel znovu na půdu vyslanectví v Praze v roce 1998, kdy převzal z rukou prezidenta Václava Havla Řád T.G.Masaryka.

A protože socha tohoto mimořádného ( doposud žijícího) Brita je umístěna na pražském hlavním nádraží, směřovaly na závěr dne před odjezdem vlaku naše kroky právě tam.

Přejít do samostatné fotogalerie (24 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum