Pražský studentský summit v době koronavirové

Autor: Šárka ChalupníkováPublikováno: 12. listopadu 2020Zobrazeno: 735×Zařazení článku: Sv, aktuality
Pražský studentský summit v době koronavirové
Pražský studentský summit v době koronavirové

Po dlouhé době na školních webových stránkách s radostí publikuji článek s výrazně odlišnou tematikou od předchozích sdělení školy v letošním roce: Rozběhl se projekt Pražský studentský summit – jak jinak než v online prostředí. Jedná se o celoroční projekt pro studenty středních a vysokých škol, kdy se v aktuálních globálních tématech simuluje činnost mezinárodních organizací – OSN, EU, NATO. Týmy studentů SŠ pracují v režimu OSN. A kdo z našich studentů prošel sítem výběrového řízení a svou úvodní esejí přesvědčil o svých kvalitách? Za 4.A vybojovala účast Míša Janecká v doprovodu dvou gentlemanů z oktávy – Daniela Dobra a Matěje Martiníka. A jaké jsou jejich dojmy z prvního setkání?

Přejeme, ať jsou jejich jednání úspěšná. Chalupníková

 

NOVÁ DELEGACE Z BOTSWANY

Přestože si procházíme v pořadí už druhým lockdownem (i když žádný přeci není) a online výuky je občas více, než je zdrávo, rozhodli jsme se využít zbytky svého volného času k rozšiřování našich obzorů. Přihlásili jsme se proto na XXVI. ročník Pražského studentského summitu. Ze všech možných zemí, které na Summitu letos vystupují, od Belgie přes Švédsko až po Austrálii, naše srdce uchvátila jihoafrická Botswana. Proč zrovna Botswana? Tato země je nejstarší demokracií a zároveň jedním z nejliberálnějších států na africkém kontinentě, čímž je naší delegaci velice názorově blízká.

V rámci naší botswanské delegace jsme se museli rozdělit do tří orgánů OSN. Dan bude pracovat v SOCHUM na řešení problémů, jako jsou domácí násilí, dětská práce nebo státní regulace internetu. Matěj se rozhodl pro WHO, jehož agenda budou interrupce, genetické inženýrství a financování této organizace. A konečně Míša, která zasedne ve výboru SPECPOL, kde jsou hlavní body programu palestinští uprchlíci, politické násilí a vyostřená situace mezi Hongkongem a Čínou.

Virus změnil mnohé a bohužel Summit není výjimkou, a tak se první přípravný workshop uskutečnil online. Po úvodních milých slovech organizačního týmu a seznámení se se základními principy jsme se přesunuli do orgánových skupin, kde jsme začali s jednáním. Vyzkoušeli jsme si třeba přijímání rezoluce, moderovanou debatu o amerických volbách nebo vyhazování lidí z padajícího horkovzdušného balonu na základě jejich povolání. Po oficiální části následovala online socializace v podobě hraní internetových her.

Už se těšíme na další honbu za informacemi v oblasti spletitých mezinárodních vztahů, zdraví a politiky. Zároveň doufáme, že si užijeme spoustu zábavy a poznáme nové kamarády.

Tak příště, Botswano! Tsamayang sentle!

Míša Janecká, Dan Dobr a Matěj Martiník

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum