Přednáška Hasana Zahiroviče

Autor: Marie BurešováPublikováno: 10. ledna 2019Zobrazeno: 378×Zařazení článku: Čj-L, aktuality

V pondělí 10. prosince se uskutečnila přednáška pana Hasana Zahiroviče, který působí jako vysokoškolský pedagog na katedře Kulturní dramaturgie na Slezské univerzitě. Tématem přednášky byla dramatická tvorba Karla Čapka.

Ačkoliv se nejdříve z tématu přednášky mohlo zdát, že nebude příliš záživná či objevná, opak byl pravdou. V rámci prezentace jsme se totiž nedozvěděli „jen“ zajímavá fakta o životě a díle Karla Čapka, ale přednášející nám představil naprosto nový způsob, jak na jeho dílo může nahlížet cizinec, jak vlastně Čapkovo dílo neztrácí nic na své aktuálnosti a jak témata, o kterých píše, mohou oslovit nejen v různých dobách, ale i různé skupiny lidí. Jak také třeba Čapkovo dílo může ožít v nových a objevných divadelních adaptacích i na vzdáleném Balkáně. A také celé přijetí jeho díla v zahraničí je pro nás Čechy něčím novým, o čem se u nás běžně nemluví, nepíše, ani neučí. Také samotný pan Zahirovič byl jako prezentující velmi příjemný a zvládal i velmi mile komunikovat s námi, tedy s publikem.

Za sebe můžu říct, že ačkoliv nejsem zarytým „čapkofilem“, tak už jen samotná přednáška mi přinesla mnoho nových pohledů na dílo takových géniů, jakými bratři Čapkové v rámci literatury bezesporu byli.

Jindřich Lněnička, 7.P

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum