Přednáška Jaroslava Střasáka o Papui Nové Guineji

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 9. října 2021Zobrazeno: 1012×Zařazení článku: aktuality
Přednáška Jaroslava Střasáka o Papui Nové Guineji
Přednáška Jaroslava Střasáka o Papui Nové Guineji

V pondělí 6. září a o čtrnáct dnů později v pondělí 20. září si studenti 3.A, 7.P, 4.A, 8.P a 4.P vyslechli přednášku našeho absolventa Jaroslava Střasáka. Jarda, který maturoval na našem gymnáziu v roce 2015 a v současné době studuje šestý ročník 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, se jako dobrovolník loni v únoru vydal do daleké Oceánie.

Jeho mise se uskutečnila v rámci projektu Adopce na blízko. Cílem tohoto programu je pomáhat ohroženým dětem a mládeži v nejchudších částech světa. Spolek SADBA ( Salesiánská asociace Dona Boska) vysílá studenty na různá místa ve světě – např. do Zambie, Mexika, Konga, Tanzanie i do dalekého Tichomoří.

A právě Papuu si Jarda zvolil, aby se v dobrovolné službě mohl uplatnit jako medik, hlavní náplní jeho činnosti byla práce v ošetřovně.

Své poutavé vyprávění o životě mezi Papuánci Jarda prokládal čtenými pasážemi z čerstvě vydané knihy, kde zaznamenal každodenní život ve škole v Araimiri, v jiných kapitolách se věnuje kultuře, jazyku (či spíše jazykům – na PNG lingvisté evidují více než 850 jazyků), divoké přírodě, ekologii. Posluchačstvo se zapojilo do soutěže o papuánskou pochoutku, Jarda odpovídal na dotazy studentů a je možné, že do duší studentů zasel zrnka touhy pomáhat potřebným.

 

!! Křest Jardovy knížky Medik bez zábran proběhne v neděli 10. října v 17 hodin v Novém kostele v Litomyšli!!

 

V Araimiri 03.03.2020

Svatá Insekticido, oroduj za nás!

V Araimiri má všechno svá pravidla. Kočky žerou gekony, gekoni žerou hmyz a hmyz žere mě. Asi bych mohl napsat, že já žeru ty kočky, aby se kruh uzavřel, ale zatím tomu tak není. Kromě dalších pravidel a pořádků je tu i jasně daná lokalita, kde člověk může chytit nějaký rozumný signál, který tak nějak stačí na odeslání zprávy na těch internetech. Tam se vydávám ráno a k večeru odeslat něco málo informací svým nejmilejším. Na tom místě, ohraničeném z jedné strany stěnou kostela a z druhé potokovitým výběžkem moře, je kromě vzrostlého bambusu i vysoká koncentrace komárů a jiného hmyzu. Začal jsem na sobě pozorovat, že lepším indikátorem síly signálu nežli počet čárek, je počet štípanců, které se mi podaří během odesílání zpráv získat. Kvalita signálu je tedy nepřímo úměrná počtu štípanců. Nevýhodou je, že se nejedná o prediktivní metodu, a kvalitu signálu tak zjišťuji až postexpozičně. S úvodem do postní doby doufám, že tihle komáři v sobě objeví trochu těch katolických mravů a odpustí si sání alespoň v dny přísného postu. V horším případě by se mohli nasytit doplna jen obden. Mám pro ně i několik návrhů na postní předsevzetí. Jednou variantou by například mohlo být sát krev jen z chudokrevných. Přece jen asi ale začnu výstavbou malého oltáříku s obrázkem sv. Františka z Assisi, neobjevím - li dříve v atlasu svatých sv. Insekticidu z Keremy.

Jaroslav Střasák: Medik bez zábran

Přejít do samostatné fotogalerie (6 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum