Putování za světlem

Autor: Marie BurešováPublikováno: 13. prosince 2017Zobrazeno: 3207×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze
Putování za světlem (foto www.hrad.cz)
Putování za světlem (foto www.hrad.cz)

V úterý 28. 11. se naše třída 4.A (plus tři druhačky) sešla na vlakovém nádraží v České Třebové a tím započala naše literárně-přírodovědná exkurze do Prahy. Tam nás odvezl rychlík jménem Jaroslav, který to stihl za necelé 2 hodiny.

Z hlavního nádraží jsme se pěšky přesunuli k nové budově Národního muzea, kde na nás čekala přírodovědně zaměřená výstava Světlo a život. Ta se zabývala všemi aspekty, ve kterých světlo ovlivňuje organismy žijící na naší planetě. Vedla nás z podzemí přes stepi až do tropického pralesa a o zajímavé exponáty zde rozhodně nebyla nouze. Mohli jsme např. vidět vycpanou sajgu, která vypadal jako výtvor z dílny Georga Lucase, dále majestátního bizona či zkameněliny druhohorních rostlin. Celá výstava byla též doplněna interaktivními kvízy, ve kterých jsme si mohli prověřit své nově nabyté vědomosti.

Poté co jsme se dostatečně vynadívali na tyto zázraky přírody, jsme pokračovali v našem dalším programu. Metrem jsme se přesunuli na Pražský hrad, abychom zhlédli výstavu Světlo v obrazech – Český impresionismus. Obrovský prostor Jízdárny Pražského hradu byl zaplněn víc než 500 díly českých mistrů tohoto směru – obrazy a sochy byly rozdělené podle toho, co zobrazovaly: krajinu v plenéru, vodu, květiny, postavy apod. Byla zde též díla Julia Mařáka, který strávil část svého života v naší Litomyšli. Obdivovat tolik obrazů bylo vskutku vyčerpávající, a proto jsme se po zhlédnutí výstavy rozešli každý za svým cílem v následujícím osobním volnu. Někdo spěchal za vánočními nákupy, jiný navštívil kino, další se jen tak kochal předvánoční Prahou.

V 19 hod. jsme se sešli před Palladiem na náměstí Republiky a vyrazili jsme do Divadla v Celetné, kde na nás čekala hlavní událost naší exkurze, zlatý hřeb dne, představení Růže pro Algernon z pera Daniela Keyse v podání divadelního spolku Kašpar. V hlavní roli mentálně zaostalého Charlieho Gordona, který podstoupí operaci pro zvýšení inteligence, zazářil Jan Potměšil. Jeho strhující výkon mu vysloužil od diváků ovace vestoje.

Byla to krásná tečka za povedenou exkurzí.

Noční Prahou jsme prošli na hlavní nádraží, odkud nás vlak odvezl do zasněžené České Třebové.

Michal Novák 4.A

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum