Saint Gobain Adfors - exkurze

Autor: Martina KunderováPublikováno: 24. dubna 2019Zobrazeno: 546×Zařazení článku: M-F-Ivt, aktuality, exkurze
Saint Gobain Adfors - exkurze (foto Lentýna Břízová)
Saint Gobain Adfors - exkurze (foto Lentýna Břízová)

17. 4. se skupina studentů třetího ročníku a septimy zúčastnila exkurze do firmy Adfors, stále známé jako Vertex. Vybavili nás žlutými vestami, brýlemi a špunty do uší, aby byla prohlídka zcela bezpečná. Před prohlídkou samotné výroby nás však čekala informativní přednáška. Nejprve jsme si vyslechli základní informace o samotné firmě a zaměstnancích. Dozvěděli jsme se například, že Adfors patří společnosti Saint Gobain, jejíž první zakázka byly skleněné vitráže ve Versailles ze 17. století a že 3/4 zaměstnanců jsou muži. Mohli jsme si prohlédnout hotové produkty včetně novinek, které se vyváží do zahraničí.

Druhá přednáška byla zaměřená technicky - o výrobě skleněného vlákna a jednotlivých produktů, a chemicky - o výrobě a složení speciální lubrikace na jejich ochranu. Dozvěděli jsme se také, že srdcem celé firmy jsou dvě vany sloužící k tavení základní směsi. Zaujalo nás, že vany musí neustále pracovat, v případě jejich vychladnutí by došlo k milionovým ztrátám. Jejich činnost se zastavuje pouze jednou za 8 let, kdy je přesně naplánována její oprava, která trvá 3 měsíce. Další důležitou a zajímavou částí výroby jsou platinové pícky, které tvarují základní směs do jednotlivých vláken. Jedna pícka stojí 6 milionů a v Adfors závodu v Litomyšli jich je okolo 100 kusů.

Po přednášce jsme se rozdělili na dvě skupiny a vydaly se na prohlídku výroby. Viděli jsme jak sklářskou vanu, tak i platinové pícky či stroje, které tvarovaly konečné produkty. Sledovali jsme celý proces výroby od tavení základní směsi a vzniku skleněného vlákna až po jeho zpracování a uskladnění. Sklad nás všechny uchvátil především svou velikostí. Je tak prostorný, že zaměstnanec potřebuje horolezecké zkoušky, aby mohl pracovat v Adfors jako skladník.

Po prohlídce výroby skupinu chemického semináře čekala druhá přednáška týkající se výroby a procesu lubrikace. Během přednášky jsme se dozvěděli celý průběh přípravy a nanášení lubrikace, jejímž účelem je vyztužení skleněného vlákna a zvýšení jeho odolnosti. Poté jsme se šli na celý proces podívat. Zde nás asi nejvíce zaujal speciální rentgenový přístroj na kontrolní zjišťování složek skla a obrovské zásoby škrobu, který je nedílnou součástí lubrikace.

Návštěva firmy Adfors pro nás byla v mnoha ohledech velmi přínosná. Je zajímavé se podívat do firmy, která má ekonomický rozsah na celosvětové úrovni a jejíž největší závod leží v Litomyšli. Díky exkurzi jsme se zároveň dozvěděli nové informace o výrobě skleněného vlákna a celý proces jsme si prohlédli v praxi.

K. Kovářová, 3.A

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum