Seminaristé na návštěvě v Saint-Gobain

Autor: Martina KunderováPublikováno: 4. října 2017Zobrazeno: 3076×Zařazení článku: B-Ch, aktuality, exkurze
Seminaristé na návštěvě v Saint-Gobain
Seminaristé na návštěvě v Saint-Gobain

Ve středu 27. září 2017 jsme se s celým chemickým seminářem, tedy třídami 8.P a 3.A zúčastnili exkurze v litomyšlské společnosti Adfors, pro většinu Litomyšlanů známé jako Vertex. Tak se společnost skutečně jmenovala, než ji před několika lety odkoupila skupina Saint-Gobain. Tato společnost je předním světovým výrobcem a zpracovatelem skleněných vláken. Jejich výrobky prosluly zejména ve stavebnictví a v průmyslových oborech. V dnešní době zaměstnává přes 1 600 lidí a roční obrat dělá něco okolo 8 miliard korun.

Naši exkurzi jsme začali v přednáškovém sále, kde jsme si vyslechli asi hodinovou přednášku manažerky pro vzdělávání paní Řezaninové a pánů chemiků Běťáka a Řehoře, která z pohledu didaktiky byla naprosto luxusní!!! Bylo nám sděleno, jakými technologiemi se tavené sklo vyrábí, jak se z něj postupně získají skleněná vlákna a jaké další produkty z něj vyrábí.

Následně jsme vyfasovali ochranné brýle, reflexní vestu a špunty do uší a odebrali jsme se do provozu. Celý proces začíná v tavících vanách, kam se nasype směsice několika surovin, například kaolin v práškové podobě nebo sklářský písek. Při teplotě asi 1200 °C se tato směs roztaví na tekuté sklo, které se pomocí pěti kanálů rozvádí po hale. Hmota se dovede do tažírny, kde se nachází spousta zdánlivě obyčejných, ale velmi drahých platinových pícek. Na tyto pícky se tavenina nalije a skrz spoustu malých trysek díky tíhovému poli protéká dolů. Tímto způsobem vznikají duté skleněné kapilárky, asi desetkrát tenčí než lidský vlas, které se následně chladí vodou a jsou ošetřovány organickým lubrikantem. Bez přerušení tato vlákna vedou do nižšího patra, kde se nachází motací stroje, které vlákna namotávají do kokonů po osmi tisících otáčkách, což odpovídá asi osmi kilometrům vlákna. Tyto kokony jsou 12 hodin sušeny a následně, dle šíře kapilár, převezeny na další stanoviště.

Finálními produkty jsou nakonec různé sklovláknité textilie, známé „perlinky“, které se používají pro úpravu a vyztužení povrchů stěn, dále nestárnoucí tapety, různé druhy stavebních pásek, např. pásky FiboTAPE. Dále také karisítě a geosítě pro vyztužení podlahových povrchů a asfaltových povrchů, silnic, mostů a tunelů. Tyto kvalitní a účelné geosítě bohužel v České republice nejsou dosud ve větším množství využívány.

Závěrem bychom chtěli poděkovat paním učitelkám a vedení Adfors Litomyšl, že nám umožnili zúčastnit se této exkurze a nahlédnout do obrovského komplexu, kde se vyrábí mnoho materiálů, jež denně nevědomky potkáváme.

Martin Štarman a Vojtěch Folta, 8.P

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum