Sextáni na literární exkurzi v Praze

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 17. června 2015Zobrazeno: 3691×Zařazení článku: Čj-L, aktuality, exkurze

Letošní studium dějepisu a literatury naše třída završila (skoro již tradičně) exkurzí do Prahy, na kterou jsme se s p. profesorkami Dřímalovou a Pulgretovou vydali v úterý 9. 6. Do Prahy jsme vyrazili vlakem již brzy ráno, protože nás od desíti hodin čekala první prohlídka.

Nízkými dveřmi jsme vešli do nově přistavených prostor pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Po zhlédnutí hodinového dokumentu o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha jsme měli možnost prohlédnout si kryptu, v níž se českoslovenští výsadkáři operace Anthropoid (a také Silver A a Silver B) v květnu a červnu 1942 ukrývali. V kryptě na nás všechny působila pietní atmosféra plná ozvěn hrůzy z druhé světové války. Prohlédli jsme si také interiér chrámu s bohatou stropní výzdobou a památník popsaný jmény obětí.

Druhou expozici jsme navštívili po poledním osobním volnu, které většina z nás využila k rychlým nákupům na Václavském náměstí. Z 20. století jsme se v Anežském klášteře přenesli do století 13. - 15. Během devadesátiminutové prohlídky stálé expozice „Středověké umění v Čechách“ jsme se zabývali především autory z doby vlády Lucemburků (Mistr Michelské madony, Mistr Vyšebrodského oltáře, Mistr Theodorik, Mistr Třeboňského oltáře). Na deskových obrazech s náboženskou tématikou jsme rozpoznávali symboly odkazující na biblické příběhy. Také jsme se dozvěděli, jak se v průběhu vrcholného středověku obrazy vytvářely, jak se vyvíjely užívané malířské techniky, jaké měly obrazy funkce, a také jakou měly cenu. Prohlídka nás velmi oslovila, a to i přes časovou náročnost.

Celou exkurzi považujeme za jednu z nejpoutavějších a nejvydařenějších vůbec. Těšíme se, kam pojedeme příště.

Kateřina Kalášková, 6.P

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum