Sýrie dnes

Autor: Marie DřímalováPublikováno: 9. ledna 2019Zobrazeno: 322×Zařazení článku: Čj-L, aktuality
Markéta Kutilová
Markéta Kutilová

V pondělí 17. 12. se na naší škole uskutečnila beseda s Markétou Kutilovou, novinářkou a publicistkou, která pochází z Poličky. V minulosti pracovala jako redaktorka Lidových novin a také jako korespondentka zahraničních deníků Wiener Zeitung a The Guardian. V současné době spolupracuje s Českou televizí, konkrétně s pořadem Reportéři ČT. Jako projektová koordinátorka působila na zahraničních misích Člověka v tísni (Írán, Srí Lanka, Haiti), v posledních letech dokumentovala válku proti Islámskému státu, pravidelně jezdí do oblastí severní Sýrie a Iráku.

A právě problematika Sýrie byla hlavním tématem přednášky. Paní Kutilová hovořila o příčinách konfliktu v Sýrii - o příčinách veřejně známých, ale také o důvodech zákulisních, o kterých se tolik nemluví.

Ústředním tématem přednášky byla dnešní podoba Sýrie. Dozvěděli jsme se, jaké je současné rozložení sil v Sýrii. Paní Kutilová popsala pozici Bašára Asada, Kurdů nebo v Sýrii téměř poraženého Islámského státu. Řeč přišla také na Turecko a Saúdskou Arábii a jejich vliv na konflikt v Sýrii. Tématem byla i pozice Ruska a jeho motivace k účasti v konfliktu. Zajímavý rozměr má syrská válka také pro Severoatlantickou alianci. V severní Sýrii totiž paradoxně stojí proti sobě dvě největší armády NATO - armády USA a Turecka. Paní Kutilová nastínila otázku Sýrie jak z politického, tak z novinářského úhlu pohledu. I přesto, že přednáška nebyla zrovna optimistická, tak věřím, že nejsem jediný, komu se líbila a koho obohatila.

Několik dnů po přednášce jsme se z médií dozvěděli, že dojde ke stažení vojáků USA ze Sýrie. Tento krok může mít negativní následky zejména pro Kurdy, kteří žijí kromě Iráku a Turecka také na severu Sýrie. Kurdové během konfliktu bojovali proti Islámskému státu i proti režimu Bašára Asada. Asad v minulosti nebyl příznivě nakloněn kurdskému etniku, a tak je reálná hrozba, že se bude mstít za jejich pozici během konfliktu. Hrozbou pro Kurdy je i Turecko. To využilo nepřehledné situace a v průběhu roku 2018 si přivlastnilo části území v severní Sýrii. Po odchodu USA hrozí rozsáhlejší invaze Turecka, a to zejména na území, kde žijí Kurdové. Také na území Turecka žije významná kurdská menšina a má se zdejší vládou napjaté vztahy. Turecká vláda například v roce 1991 zakázala veřejné užívání kurdštiny. Je tedy zřejmé, že ani pro syrské Kurdy by nebyla turecká nadvláda ničím pozitivním.

Václav Tobek, 8.P

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum