Točíme se v kruhu? aneb 30 let od sametové revoluce

Autor: Ivana HynkováPublikováno: 17. prosince 2019Zobrazeno: 935×Zařazení článku: Sv, aktuality
Točíme se v kruhu? aneb 30 let od sametové revoluce (foto Jakub Šmolík)
Točíme se v kruhu? aneb 30 let od sametové revoluce (foto Jakub Šmolík)

V úterý 5. listopadu hostila naše škola vskutku vzácnou návštěvu. Na debatu se studenty vyššího gymnázia totiž přijeli bývalí diplomaté, Jejich Excelence Magda Vašáryová a Petr Kolář, a bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a předseda Vojenského výboru NATO, armádní generál Petr Pavel. Debatou provázel kněz Církve bratrské Daniel Kvasnička, který k sobě přibral dva studenty gymnázia – Jindřicha Lněničku z oktávy a Matěje Martiníka ze septimy.

Po představení hostů a jejich medailoncích přišel čas na první dotazy, které položili moderátoři této besedy, jež se, jak napovídá název, týkaly 30. výročí událostí sametové revoluce a zda se netočíme v kruhu. Magda Vašáryová například vyprávěla o svém působení jako velvyslankyně ČSFR v Rakousku, kde měla úkol uzavřít bankovní konta, přes která totalitní režim financoval teroristické organizace. To ji samozřejmě postavilo do pozice člověka nepohodlného pro tyto skupiny a dlouho potom musela do úřadu chodit pod dohledem ozbrojené ochranky. Petr Kolář mluvil o svém studiu v zahraničí a způsobu výběru velvyslanců, jejich povinnostech a pravomocích. Zdůraznil to, že velvyslanec má snad až moc informací, které má za úkol předat politikům, a pouze ti mohou učinit rozhodnutí, které ještě může být ovlivněno např. kalkulacemi s reakcí voličů. Petr Pavel pak hovořil o studiu na vojenských školách a cestě k vojenské kariéře, hlavně o svém působení v čele Vojenského výboru Severoatlantické aliance, což je po generálním tajemníkovi druhá nejvyšší pozice v rámci organizace.

Dostalo se i na další témata, jako například povinnou vojenskou službu, život před a po revoluci, nebezpečí sužující naši společnost nebo úroveň naší armády. Všechny pobavila paní Vašáryová, když vyprávěla, jak přesvědčovala studenty sarajevské univerzity, aby chodili k volbám. Na poznámku jisté studentky, že si nemůže vybrat z kandidátů, reagovala: „Přeci si ho nebereš do postele.“ Chtěla tím říct, že demokraticky zvolené zástupce je možné vyměnit, pokud nenaplní sliby a očekávání. Došlo i na dotazy publika.

Hodina a čtvrt utekla jako voda a všichni jsme se rozešli obohaceni o nové poznatky a zajímavé informace. Za sebe hodnotím celou besedu jako velice přínosnou a poučnou a myslím, že si ji užili všichni přítomní.

Všem hostům děkujeme za návštěvu a těšíme se na další inspirativní přednášky.

Matěj Martiník, septima

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum