Vánoční putování po Bavorsku

Autor: Helena DvořákováPublikováno: 21. prosince 2016Zobrazeno: 19869×Zařazení článku: Nj, aktuality, exkurze
Vánoční putování po Bavorsku
Vánoční putování po Bavorsku

Ve dnech 12. a 13. prosince se uskutečnil vánoční výlet do Německa, do oblasti zvané Oberfranken. Výletu se zúčastnilo více než čtyřicet studentů napříč vyšším gymnáziem.

Vyjeli jsme hned v pondělí ráno o půl sedmé z parkoviště pod „červenou“ školou. Cestou jsme nabrali několik studentů v Hrušové a paní ředitelku ve Vysokém Mýtě. Společně s paní ředitelkou Hynkovou nás doprovázeli naši učitelé paní profesorka Dvořáková a pan profesor Hanus.

Po mnohahodinové cestě s několika přestávkami, plné smíchu, písniček, spánku a nedočkavosti, jsme konečně dojeli do malého malebného bavorského městečka Dinkelsbühl, které je podobně velké jako to naše - Litomyšl. Prošli jsme se po městečku, prohlédli si tradiční bavorskou architekturu a navštívili nádherný kostel sv. Jiřího s bohatým betlémem. Po asi hodinové procházce jsme se opět vydali na další cestu autobusem, abychom se dostali do nejzachovalejšího středověkého městečka Bavorska-Rothenburgu ob der Tauber.

Po ubytování jsme se šli podívat na zdejší vyhlášené vánoční trhy na náměstí Marktplatz. Leckdo si koupil něco teplého na zahřátí nebo něco sladkého na doplnění sil. Mezi námi nejvíce testované nápoje určitě patřil vánoční punč, káva a vynikající čaje. Dále jsme si hodně oblíbili německé párky v housce, tedy Bratwürstchen. Hodně se také osvědčila místní specialita Schneeballen, koule ze sladkého těsta, obalené v různých ingrediencích. Po dvou hodinách ochutnávání a nakupování jsme chvíli poslouchali anglický výklad ponocného, místního průvodce městem (vypadal tak, jako kdybychom dali dohromady rytíře Toulovce a Krakonoše), ale pak jsme se vydali zpátky na hotel, neboť jsme byli po náročném dni značně vysíleni.

V úterý ráno o půl osmé na nás čekala snídaně v podobě švédských stolů. Mohli jsme si dát ovoce, zeleninu, pečivo se sýry či salámy. Byl také výběr z různých müsli a křupek do mléka či do jogurtu. Nejvíce šel na odbyt asi ananas a grapefruit, protože v naší kuchyni to asi není úplně obvyklá snídaně. Když jsme si sbalili všechny věci a dali pokoje do původního stavu, vydali jsme se opět na cestu, tentokrát však bylo naší cílovou zastávkou město Norimberg, slavící letos společně s Prahou sedmisté výročí narození krále a císaře Karla IV. Cestou jsme se zastavili pro našeho průvodce pro tento den - pana Malého, který pochází z Čech, ale již dlouho žije v Německu.

V Norimberku jsme si prohlédli Kaiserburg, Dürerův dům, radnici a ke všem těmto památkám a významným budovám se nám dostalo i patřičného výkladu od pana Malého, který nám popisoval historii staveb i celého města, až jsme se dostali na náměstí Hauptmarkt, kde probíhají vánoční trhy Christkindelmarkt, největší a nejvyhlášenější v celém Bavorsku. Tady jsme si dali hodinu a půl rozchod, abychom si mohli trhy projít a nakoupit si, co se nám zalíbí. Kolem čtvrté jsme se s Norimberkem rozloučili a vydali se na dlouhou cestu vstříc domovům. Panu průvodci jsme se patřičně odvděčili velkým potleskem. Cestou jsme si opět udělali několik nutných přestávek a těsně za českými hranicemi jsme se stavili v oblíbeném McDonaldu. Do Litomyšle jsme se vrátili kolem jedenácté v noci, dali jsme si navzájem dobrou noc a vydali se vstříc svým postýlkám.

Celý výlet byl velmi zábavný a poučný, dokoupili jsme poslední vánoční dárky, ochutnali spoustu nových dobrot, stmelili kolektiv a unikli předvánočním písemkám. Velký dík patří našim učitelům, kteří se s námi vydali do vánočně nazdobeného Německa. Výlet jsme si velmi užili a těšíme se na další Vánoce, které si budeme moct vychutnat v některé další sousední zemi…

Magdalena Hynková, 1.A

Přejít do samostatné fotogalerie (45 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum