Dne 3. září 1640 byla podepsána zakládací listina litomyšlského gymnázia. O 370 let později, ale 3. října, zakončila mše v kostele Povýšení sv. Kříže oslavy, které se konaly na počest úctyhodného věku naší alma mater.
Narozeniny jsme začali slavit už v pátek 1. října ve 12 hodin. Oslavy přijel všem studentům zpříjemnit hudbou všech žánrů do Smetanova domu pan Jiří Stivín. Večer vystoupil s programem Sám se svým stínem v Zámeckém pivovaru, kam gymnázium pozvalo všechny své příznivce, přátele, současné i bývalé zaměstnance.
Sobotní oslavy byly zahájeny slavnostní fanfárou, kterou zatroubil František Střasák z věže gymnázia. A už se mohly otevřít dveře naší školy – začal Den otevřených dveří, a to pro všechny, kteří na gymnáziu studovali, studují nebo chtějí studovat, a také pro všechny, kteří zde učili, učí nebo chtějí učit, ale i pro ty, již chtěli společně s námi sfouknout 370 svíček na narozeninovém dortu naší oslavenkyně.
Celý den probíhaly v odborných učebnách prezentace prací gymnazistů, hosté si mohli zavzpomínat před tablem své třídy, mladší návštěvníci a studenti se většinou dobře bavili nad tably svých rodičů, případně svých pedagogů.
O půl jedenácté jsme ve školní aule uvítali naši absolventku Magdalenu Sodomkovou, novinářku týdeníku Reflex. Našim maturantům a dalším hostům během jedné hodiny odpovídala na dotazy vztahující se většinou k její práci zahraniční redaktorky. V tuto chvíli už ve sportovní hale vrcholil „Turnaj generací“ a musíme s obdivem říci, že na bednu, a dokonce na stupínek nejvyšší vystoupili volejbalisté nejstarší generace. Gratulujeme! K vítězství i životnímu elánu.
A bylo poledne a program se teprve rozbíhal. Ve 13 hodin se ve sborovně sešel nejen současný pedagogický sbor, ale poměrně velká část „profesorstva gymnasialního“.
V ten samý čas už na školním hříšti zněly písně první studentské kapely – Parkoviště pro velbloudy. Během odpoledne se zde vystřídaly další čtyři – Trilobajt, Dřevěný prkno, Věneband a Psiskapsy. Přestože nám počasí přálo a sluníčko svítilo, co mu síly stačily, patří všem muzikantům dík za statečnost (obzvlášť těm, kteří už hráli v podvečer), protože podzim se o své také už hlásil.
Ve 14 hodin proběhla v aule vernisáž výtvarných prací studentů, které vznikaly v rozmezí asi tří let, a to v rámci projektu Mezi nebem a zemí I. – III. Na celé výstavě byl jediný nový exponát, a to busta mladého Aloise Jiráska, jejíž autorkou je Jana Věnečková. Následoval literárně hudební program sextánů, který nesl název Cesta do hlubin studentských radovánek a byl vyplněn texty a písněmi ze studentského a učitelského života.
A navazoval hned další program – Karlík a továrna na čokoládu, filmový scénář zdramatizovali studenti kvarty, a co víc - v angličtině.
V 16 hodin jsme zahájili noční výstup na Mount Everest a doufali, že noc nebude příliš dlouhá a my zdoláme tuto osmitisícovku co nejdříve. Podařilo se ve 20 hodin a 37 minut. Jak den začal, tak také skončil. Tóny Večerky (na trubku hrál opět František Střasák ze sexty) se rozezněly gymnáziem a v Den otevřených dveří se dveře školy zavřely v 21 hodin.
Za slavnostní atmosféru při zakončení oslav děkujeme panu vikáři Františku Benešovi, také absolventovi našeho gymnázia, který sloužil mši v kostele Povýšení svatého Kříže za všechny bývalé i současné studenty i učitele litomyšlského gymnázia.
A že jich za těch 370 let bylo!
Vivat academia,
Vivant professores,
Vivat membrum quodlibet,
Vivant membra quaelibet;
Semper sint in flore.
Přejít do samostatné fotogalerie (87 fotografií)