Von den Nachbarn werden Freunde - Ze sousedů se stávají přátelé

Autor: Helena DvořákováPublikováno: 23. května 2019Zobrazeno: 4582×Zařazení článku: Nj, aktuality, exkurze, mezakt
Von den Nachbarn werden Freunde - Ze sousedů se stávají přátelé
Von den Nachbarn werden Freunde - Ze sousedů se stávají přátelé

Prvních čtrnáct dnů v dubnu využili studenti našeho gymnázia možnosti vydat se na zkušenou k našim německým sousedům. V rámci česko-německé výměny s partnerským Gymnasiem Landau an der Isar z Bavorska pobývalo 20 studentů se svými učiteli v hostitelských rodinách v Litomyšli.

Na programu litomyšlského pobytu nechyběla procházka po našem malebném městě, oficiální přivítání na radnici, výlety do okolí, tvořivá dílna v městské galerii či účast na vyučování, a tím zpestření výuky ve škole. Na přání partnerů jsme navštívili moravskou metropoli s historickou prohlídkou a odborným programem ve vědecko-technickém zábavním parku. V sobotu jsme se společně pokochali předvelikonoční Prahou a pokračovali k německé hranici. Následující týden byl pro naše české studenty výzvou k samostatnosti. Reciproční návštěva nabídla spoustu příležitostí překonávat jazykovou bariéru, učit se německy, objasnit pár českých slov nebo využívat společnou angličtinu. Kromě zdokonalení se v cizím jazyce je cílem projektu také poznání jiného regionu, seznámení se s jeho tradicemi, kulturou a historií i zajímavými místy, což byla v našem případě města Pasov a Regensburg. Studenti navázali nová kamarádství a mohli porovnat život rodiny a školy u nás a za hranicemi. Celá akce proběhla za významné podpory Česko-německého fondu budoucnosti, vedení gymnázia, OPS a rodičů zúčastněných žáků, jimž tímto děkujeme.

Helena Dvořáková

 

Můj týden s německými studenty

Ráda bych se podělila o své zážitky z výměnného pobytu v Bavorsku. Dne 6. dubna se v brzkou ranní hodinu před budovou gymnázia v Litomyšli začaly tvořit davy. 20 českých studentů ve věku 15-17 let se spolu se svými německými partnery připravovalo na odjezd do Německa. Po týdnu stráveném s německými „kolegy“ v Litomyšli přišel čas vyrazit do Německa.

Cesta byla dlouhá, ale o zábavu bylo postaráno. Zpestřila ji prohlídka Prahy, nechyběla ani německá hudba a zpěv v autobuse. Česká skupina to vzala poklidněji, tedy jako příležitost se na to pořádně vyspat. Kolem 9 hodiny večerní jsme dorazili na místo do Landau an der Isar. Tam si nás rozebraly naše hostitelské rodiny a nastala zkouška odvahy. Mohli jsme jen doufat, že se v pondělí všichni sejdeme.

V neděli jsme měli volný den, program nám vymýšlely hostitelské rodiny, a tak každý tento den strávil jinak. Někteří byli na procházce nebo na výletě, jiní šli sportovat, další jeli do aquaparku a někteří jen odpočívali. Všichni jsme si ho ale naplno užili a nemohli jsme se dočkat, co přijde v pondělí. Výzvou pro všechny zúčastněné bylo zvládnout společné dny v rodinách a ve výuce s novými kamarády.

V pondělí ráno jsme začali den prohlídkou školy, kde se pohybuje okolo 900 studentů a 80 učitelů. Bylo to pro nás spíš takové připomenutí toho, jak hezky naše škola vypadá. Dále následovala prohlídka města Landau. Po návratu jsme dostali oběd ve školním bufetu, kde nás čekalo typické bavorské jídlo, jako jsou preclíky, klobásy, řízky a párky. Po takto vydatném obědě jsme byli přivítáni u pana starosty, a dokonce se naše fotka objevila v místních novinách.

Celodenní náplní úterý byl zájezd do nedalekého města Passau. Komentáře k jednotlivým památkám byly opět podané v německém jazyce. Město bylo z vyhlídky krásně vidět a nadšení nám nezkazilo ani mlhavé počasí. Hlavní atrakcí tohoto města je, že jím protékají tři řeky, které se spojují v jednu. Prohlídka byla zajímavá, ale nejvíce jsme byli vděční za volný čas.

Ve středu jsme dostali možnost podívat se do klasických vyučovacích hodin. Celé dopoledne jsme chodili z jedné třídy do druhé a pozorovali místní styl výuky. Po obědě nás čekalo odpoledne plné sportu. I když jsme ze začátku opravdu nadšení nebyli, do hry jsme se tak zapálili, že jsme ani nevěřili, že už je konec. Přálo nám i počasí, takže jsme hráli i venkovní hry.

Čtvrtek už se nesl v poklidnější náladě. Čekalo nás 6 hodin vyučování. Odpoledne si někteří už začali pomalu balit, šli se projít, plavat apod. Nastal večer a všichni jsme se sešli ve školní aule na oficiálním rozloučení. Po proslovu pana učitele se konalo společné posezení s bavorskými specialitami. Po vzájemném fotografování se jelo domů na poslední večer strávený s hostitelskou rodinou.

Přišel pátek, den odjezdu. Ačkoli jsme na začátku týdne říkali, jak se těšíme domů, teď bychom tam ještě zůstali. I když loučení nebylo jednoduché, s energickým máváním jsme se nakonec rozjeli od budovy školy. Někteří se těšili, až potkají své partnery znovu, jiní byli šťastní, že už spolu být nemusí.

Po cestě domů jsme měli zastávku v královském městě Regensburku. Prošli jsme si památky, dostali volný čas na nákupy a jídlo a jeli definitivně domů.

Nemohli jsme uvěřit, že už to všechno končí. Domů jsme se vraceli s nenahraditelnými vzpomínkami. A na závěr chci věnovat poděkování našim 2 paním učitelkám. Konkrétně paní Dvořákové a Hanusové. Díky nim jsme dostali tuto příležitost výměnného pobytu. Také za báječné překlady a celkové organizování programu. A zároveň smekám před německými učiteli. Snažili se pro nás vymyslet to nejlepší. Pomáhali nám při problémech s německými studenty. A hlavně, byli skvělí.

Klára Harantová, 4.P

Přejít do samostatné fotogalerie (37 fotografií)

 
 
 
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství Projekty EU Microsoft Partneři ve vzdělávání Vzdělávací centrum Evropské vzdělávací centrum Jazyková škola Cambridge zkouškové centrum